1/2

Deponia Doomsday

Alperen Yüksel Altuğ
Alperen Yüksel Altuğ 4.03.2016 - 14:24
Eğer hayat size bir patates verdiyse, bir patatesiniz olmuş olur
Platformlar PC
Deponia Doomsday
  • Yapımcı - Yayıncı Daedalic Entertainment - Daedalic Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 86
Artılar Akıcı ve merak uyandıran hikaye. Çizgi film tarzı görseller. Sıra dışı mizah anlayışı. Zorlu bulmacalar
Eksiler Yeni karakterlerin zayıf kalması
Hepimizin geleceğe dair planları ve hayalleri bulunuyor. Bilimin ve buna bağlı olarak teknolojinin gelişmesi, her geçen gün bizleri bu hayallere bir adım daha yaklaştırmaya devam ediyor. Tüm bu gelişmelerin ve artık hayal dünyamızı dahi aşabilen buluşların gezegenimize nasıl etki edebileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Bu etkileri ise iki terimin çatısı altında toplayabiliyoruz.

İlk terimimiz olarak, tüm bu hayallerimizin gerçek olduğu ve gelişen teknolojiye paralel olarak daha yaşanılabilir bir dünya olan gelecek zaman ütopyasından bahsedebiliriz. Artık doruk noktaya yani nirvanaya ulaştığımız bu dönem, açıkcası polyannacılık kavramını gün yüzüne çıkartıyor. Biraz gerçekçi olalım değil mi? Bundan dolayıdır ki ikinci terimimiz olan distopik bir dünya hepimize biraz daha gerçekçi geliyor. Evet, bu dönemde de teknoloji artık son noktaya ulaşmış fakat bu buluşlar canlıların yaşamını olumsuz yönde etkilemiştir.

Deponia Doomsday
Ütopya ve distopya kavramları ile işlenen birçok roman, tiyatro, sinema ve video oyunları günümüzde popülerliğini korumaya devam ediyor. Neredeyse hepimizin ilgisini çeken bu yapımlar arasında, bağımsız geliştirici ekiplerin diğer yapımcılardan bir adım daha önde olduğunu itiraf edebiliriz. Bu firmalardan birisi de Almanya tabanlı bağımsız geliştirici ekipler arasında başarılarıyla kendilerinden bahsettiren Daedalic Entertainment var. İlk olarak 2012 yılı içerisinde Deponia isimli oyunla kendilerinden söz ettirmeyi başaran ekip, aynı yılın son çeyreğindeyse serinin ikinci oyunu olan Chaos on Deponia ile karşımıza çıkmıştı. İki oyun arasında birkaç ay bulunması, seriye yönelik hiçbir olumsuz durum katmamış hatta bizlerin bu türe olan açlığımızı yeniden hissetmemize neden olmuştu. 2013 yılında ise Goodbye Deponia ile üçlemeyi bitirdiklerini belirten  Daedalic Entertainment, bizleri bir hayli üzmüştü.

Deponia Doomsday
Distopik bir dünya sunan Deponia, bu temayı komedi unsurlarıyla birleştirerek farklı bir tat ile karşımıza çıkmıştı. Çöp bir şehir olan Deponia'da insanlar zor durumlar altında yaşayarak hayata tutunmaya çalışırken; Elysium isimli uçan bir şehir de yaşanılabilir tek yer olarak evrende yer alıyor. Deponia Doomsday'de de yine Rufus'u kontrol ediyoruz. Rufus; eli yüzü düzgün, karizmatik, komik ama bir o kadar da sakar ve bencil olan bir Deponia vatandaşıdır. Yaptığı haylazlıklar ve sakarlıklardan dolayı artık Deponia'da yaşayanlar kendisinden illallah ettirmeyi başarmıştır. Rufus'un tek derdi iyice bıktığı çöp şehirden kaçıp herkesin hayali olan Elysium'a gitmektir. Bu süreç içerisinde Goal isimli güzeller güzeli kadın ile yollarımız kesişince karışık ve olaylı olan hayatımız daha fazla karışıyor ve durum Deponia şehrini kurtarma hikayesine dönüşüyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×