Desert Thunder

Ali Hatay 3.06.2010 - 12:31
Tank oyunlarını sevenlerin deneyebilecekleri bir aksiyon
Platformlar PC
Desert Thunder
  • Yapımcı - Yayıncı Brainbox Games - Groove Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar -
Eksiler -

Desert Thunder isminden anlaşılacağı gibi çöl fırtınası veya çöl kükremesi. Ne kadar gariptir ki çölde başlıyor fakat Antartika'nın soğuk buzulları arasında bitiyor. Bir tank aksiyon oyunu olan oyunda tankı dış görünüşü ile yönetiyorsunuz. Ben strateji oyunu olmasını çok isterdim fakat ne yazık ki değil. Armored Fist 1 ve 2 den sonra doğru dürüst tank simülasyonu çıkmamıştı. Büyük heves ile Desert Thunder'ı aldım fakat hayal kırıklığına uğradım. Oyun Armored Fist'in eline su dökemez. Bir defa strateji yok. Önüne geleni aşağı indiriyorsun. Tankı içten yönetemediğinizden dolayı top atışlarında mesafe hesabı, hedefi odaklama gibi bir seçeneğiniz olmuyor. Top çeşidi de 3-4 ü geçmiyor.

Görevler olarak bir konvoyda ilerleyip önünüze geleli vuruyorsunuz veya belli bir binayı koruma şeklinde oluyor. Oyunu zorlaştırmak için ilerlerken yer yer mayınlar döşenmiş. Çok defa üzerinden geçmeden patlıyorlar. Makinalı da roket atan askerlere tesirli. Tanklara bir tesiri yok. Görev adeti 8 tane. Evet yanlış okumadınız tam sekiz tane. Her görev ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında değişiyor. Yani sıkı bir oyuncu oyunu 5-6 saatte bitirebilir. Kayıt var ama bir işe yaramıyor. Siz istediğiniz kadar kayıt yapın ölürseniz belli bir noktadan başlıyorsunuz. Bu da moral bozucu bir şey. Son çıkan oyunlar nedense artık kayıt seçeneğini koymuyorlar. Artık ne düşünüyorlarsa. Ya biz oyuncuları çok usta kabul ediyorlar veya "Bu bir oyun değil, gerçek hayattır" demek istiyorlar.

Grafikleri güzel. 1024x768 çözünürlükte çok güzel duruyor. Tankın dizaynıda hoşuma gitti. Fakat nedense son iki bölümde grafikler bozuldu sisli bir havada oynuyormuşum gibi bir durum ortaya çıktı. Çevre düzenlemesi de iyi. Dağların çizimi falan güzel. Yalnız koca kayaları bir top atışı ile yok edip altlarından top mermisi veya hasar giderici nesneler alınması gerçekle pek uyuşmuyor. Müzikler idare eder. Zaten bir tank oyunundan ne gibi müzikler bekleyebiliriz ki. Oyunun her sistemde çalışması ve belli başlı ekran kartlarına burun kıvırmaması (TNT2 dahil) iyi bir özellik. Şu sıra oyunların artık Geforce 4'ü beğenmemesini düşünürsek gerçekten iyi bir özellik. En azından grafik kartı zorunluluğu yok.

Son söz şunu diyebiliriz. Çok ahım şahım bir oyun değil fakat tank oyunlarını sevenlerin deneyebilecekleri bir aksiyon. İnsanı fazla yormuyor. Oyuncunun kafasını dinleyeceği, gelene gidene dan dun çatabileceği böylece kendini tatmin edeceği bir oyun. Sakın Armored Fist ile karşılaştırmayın ve karıştırmayın.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.07.2024 05:18
Kalan Karakter: 300 Gönder
Desert Thunder
İlginizi Çekebilir