Destiny 2

Destiny 2

Furkan Sakoğlu
Furkan Sakoğlu 31.10.2017 - 16:32
Oyun PC'de nasıl çalışıyor?
Platformlar PC, PlayStation 4, XBox One
Destiny 2
Merlin Puanı 83
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%75
Artılar -Oyun 60 FPS'de muhteşem çalışıyor. Grafiklerdeki ufak çaplı geliştirmeler. Başarılı optimizasyon
Eksiler -Arayüzde PC'ye özel büyük bir değişiklik yapılmamış.

Oyun dünyası içerisinde bazı türler var ki, oyuncuyu sadece oyunu bitirene kadar değil, bitirdikten sonra da kendinde tutabiliyor. Bu türler içerisinde akla ilk gelen ise kuşkusuz MMO'lar. Genellikle PC platformunda çok büyük bir kitle tarafından oynanan MMO oyunları, konsolda ise nadiren kaliteli yapımlara tanık oluyor. Bungie ise bu eksiği yıllar öncesinde farketmiş olacak ki hem bir FPS olan hem de MMO kategorisine sokabileceğimiz Destiny ile karşımıza çıkmıştı. İlk oyunu ile yalnızca konsol tarafına çıkış yapan Destiny, milyonlarca satmayı başararak özellikle PC oyuncularını kıskandırmıştı. Ancak aradan zaman geçti, oyuncular Destiny 1'in her sırrına vakıf oldu ve oyun da yavaş yavaş unutulmaya başlandı. Tam da unutulmaya başlandığı sırada Activision ve Bungie büyük bir sürpriz yaparak Destiny 2'yi duyurdu. Ancak burada bugünki incelememizin de konusu olan bir büyük sürpriz daha vardı. PC oyuncularını kıskandıran nadir oyunlardan biri olan Destiny, ikinci oyunu ile bu sefer PC platformuna da çıkış yapacağını duyurmuştu. Her ne kadar PlayStation platformundan neredeyse iki ay geç olsa da, sonunda yapım PC'ye teşrif etti ve bizler de hemen oyuna daldık.

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki Destiny 2'nin PC incelemesi oyunun mekaniklerinden, hikayesinden çok PC'de verdiği hissiyat üzerinden devam edecek. Oyunun detaylarını anlatan geniş çaplı incelememize şuradan ulaşabilirsiniz. 

Destiny 2

Destiny serisi bildiğimiz üzere bir FPS oyunu, ve her ne kadar farklı platformlarda da oynanabilir olsa da, FPS'in zevki en güzel PC platformunda klavye ve mouse ile çıkıyor. Ancak altını çizmek gerekiyor ki Bungie bu keyfi konsolda da vermeyi başarmıştı, haklarını yememek gerekiyor. Ancak olay sadece klavye ve mouse farkı değil bunların yanında bir de performans etkeni var ki aslına bakarsanız benim için en önemli unsur da buydu. Destiny 2, konsollardan farklı olarak PC platformuna sadece klavye ve mouse desteği ile değil, ayrıca 60 FPS desteği ile de geldi. 60 FPS demek, akıcılık demek, aksiyon demek, sevgi demek, huzur demek...

Geçtiğimiz aylarda PC platformunda oyunun betasını kısa bir süre de olsa deneme şansına erişmiştik. Ancak oyunun tam sürümü henüz çıkmamış ve bizler de henüz konsolda Destiny 2'yi tam manası ile oynamamış olduğumuz için tam olarak PC'nin avantajını anlayamamıştık. Öncelikle oyunun grafiksel yönünden bahsetmek gerekiyor. Oyun genel manada grafiksel açıdan konsollardan efekt ve teknik bakımdan bir fark içermiyor. Ancak Anti Aliasing yöntemleri ile çok daha net ve keskin gözüküyor. Ayrıca ışık hüzmeleri, gölgelendirmeler ve kaplamalar da konsol sürümlerinden çok daha net ve keskin.

Grafiksel açıdan PC platformunun artıları olsa da, az önce de belirttiğim gibi ortada bariz bir fark mevcut değil. Aradaki farkı az önce de belirttiğim gibi ilk bakışta anlamak oldukça güç. Ancak kamerayı yakınlaştırdığınız zaman farklar ortaya çıkmaya başlıyor. Ancak sırf bu sebepten ötürü oyunu PC'de tercih etmek mantıklı olmaz. Grafik farklarından önce oyunu PC'de oynamak için başka sebepleriniz var. Bunların en başında FPS gelirken, diğer yandan da FOV ayarı yani görüş alanı ayarı geliyor.

Destiny 2

Destiny 2'nin PC sürümünde FOV ayarı değiştirilebiliyor. Bu sayede PC platformunda çok daha geniş bir açıdan etrafınızı izleyebiliyorsunuz. FOV ayarının sadece görsel bir etki oluşturmadığını, oyunun oynanışına da etki ettiğini belirtelim. Özellikle PvP yaparken geniş bir görüş açısı ile oynamak, çevrenizde olup biteni algılamanız açısından oldukça faydalı oluyor. Örneğin bir duvarın arkasında pusarken, geniş FOV ayarı yardımı ile gelen düşmanı görebiliyor ve önceden hamle yapabiliyorsunuz.

FPS tarafı ise başlı başına ayrı bir konu. Oyun 60 FPS'de adeta akıyor. Sevgili okurlar, ciddi manada söylüyorum. PlayStation 4 üzerinde uzun bir süre Destiny 2 oynadıktan sonra PC'ye geçiş yapmak, neredeyse farklı bir oyuna geçiş yapmak gibi hissettirdi. Oyun 60 FPS'de öylesine farklı bir his sunuyorki, hiç şüphesiz bir şekilde Destiny 2'nin keyfi PC'de çıkar diyebilirim.

Destiny 2
Küçük grafik farkları, FPS, FOV ayarı ve klavye mouse desteği haricinde ise oyunu PC'de oynamak için ekstra bir neden saymak güç. Belki PC tarafında oyunun daha rahat oynanması ve bizleri hayli zorlayan raid'lerin PC'de konsola kıyasla daha kolay olması oyunu PC'de oynamak için bir sebep olabilir. Diğer yandan PC tarafında silah tepmelerinin de çok daha az olduğunun altını çizmem gerekiyor. Özellikle Submachine Gun yani SMG kullanırken bu tepmenin ne kadar daha az olduğunu hissedebiliyorsunuz. Konsolda SMG kullanmak işkence iken PC'de çok daha kolay.

Uzun lafın kısası Destiny 2, PC platformunda konsola göre belli başlı avantajlara sahip. Oyun kesinlikle konsollar tarafında da oynanabilir, bu konuda bir şüphe yok, ancak oyun en çok PC platformunda beni eğlendirdi. Optimizasyon konusunda da ciddi bir sorun çıkarmayan Destiny 2 PC platformunda benden geçer not aldı. 

Yorumlar 15
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2021 00:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2017 19:37
Konsolda oynanmaz konsol ihanettir neden Ps3 e yapmıyorlar 1.kaldırıyor 2 yide düşük grafiklerle oynardık ama nerde iş ticarete dökülmüş ps4 sattıracaklar zaten telefon gibi pro -s-çıkacak
MK Okuru
MK Okuru 2.11.2017 13:54
Ulan ps3 adam gibi konsol değilmi gidip yenisini alayım yarın pro alayım sonra S SONRA C oldu sktrgtamk.
MK Okuru
MK Okuru 1.11.2017 10:36
la çok konuşma ne ps3 ü git adam gibi konsol satın al.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.11.2017 11:12
pc çıkış tarihi ve dlc çıkış tarihi resmen skandal.
Naru61
Naru61 2.11.2017 11:03
Neden sıkandal tam zamanında çıktı bu aylarda veya gelecek ay çıksaydı ne olacağı belliydi o kadar büyük firmaların oyunları çıkıyor.Bugie de büyük firma ama konsolda o ayrı.Konsol sürmünden 1 ay sonra çıktı işte daha ne istiyon konsolla aynı tarih mi.Konsol oyunu bu öncelik ilk yapım kodlama oraya yapıldı.
Kalan Karakter : 300 Gönder
nerobianco
nerobianco 1.11.2017 15:45
fanboylar yazarı linç etmezse iyidir :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.11.2017 15:36
bu oyunun hikaye modu var mı yoksa hep multi mi oynanıyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2017 19:10
Hileci adamlar girince multiye görürsün 60 fpsyi ??
MK Okuru
MK Okuru 1.11.2017 13:43
Belki hile değildir de sen kötü oynuyorsundur.
MK Okuru
MK Okuru 1.11.2017 13:36
Blizzard'ın launcher'ı kırabilcek babayiğit varmı dünyada.firmayı tanımadığın belli bu yorumdan :)
MK Okuru
MK Okuru 1.11.2017 07:06
sen ne komiksin ya
MK Okuru
MK Okuru 31.10.2017 23:40
Sakalı çıkmayanların , ''kılda keramet olsaydı ...'' sözünde olduğu gibi , çaresiz konsolcuların da zavallıca ''hileciler'' avuntusu. Çıkmıyorsa yapacak bir şey yok , 30 fps takılın siz. Ha ha !
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×