1/2

Deus Ex 3

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Cyberpunk atmosferindeki dev maceraya hazır olun
Cyberpunk teması hoşuma gider. Bu temada çıkan oyunlar da var, ama bunlar arasında en çok Deus Ex serisi açıkçası ilgimi çekti. Aksiyonu, RPG’yi ve derin senaryoyu içinde barındıran bir seri. Deus Ex, Nano teknoloji ve Biomekanik’in içinde olduğu Cyberpunk geleceği ve atmosferi, oyunculara sundu. Biraz geçmişe gidersek, neredeyse 10 sene öncesi bile denilebilir, Deus Ex ile 2000’de ilk olarak tanışmıştık. Ion Storm tarafından geliştirilen oyunda, JC Denton adında bir karakteri yönetiyorduk. 2052’de geçen yapımda derin ve farklı bir senaryo vardı. Karakterimizi geliştirip, ilerleyerek hikaye boyunca gelişen komploları da öğreniyorduk. Deus Ex 1’in başarısından sonra 2003’te Deus Ex: Invisible War geliştirilip piyasaya sürüldü. Yeni oyun ilkinden 20 sene sonra geçiyordu. İlk oyundaki JC Denton ortalıktan kaybolmuştu, bu sefer daha yeni yetme bir karakteri Alex D’yi kontrol ediyorduk.

Deus Ex: Invisible War, serinin bir kısım fanları tarafından oldukça eleştirilmişti. Ancak genel olarak çoğu oyuncu tarafından beğenilmişti. Gene RPG özellikleri ve hikaye ön plana çıkıyordu. Oyunda ağır modifiye edilmiş, özel render yapan, gerçek zamanlı ışıklandırmayla takviyeli, Havok 2.0’ı içinde barındıran Unreal 2 grafik motoru kullanılıyordu. Aynı motor daha sonra Thief: Deadly Shadows’da da kullanıldı. Hatta oyunun grafik motoru o zaman için çoğu eski kartta da çalışmıyordu. Xbox’ın 64MB ram limitinden dolayı, PC için kaplamalar da çoğu oyuna göre düşük kalitedeydi.

Günümüz standartları

Deus Ex: Invisible War’ın üzerinden neredeyse 6 sene geçti. Bizi asıl ilgilendiren kısım ise serinin üçüncü ve yeni nesil oyunu yani Deus Ex 3. Aslında Deus Ex 3, 2005’te ilk olarak duyuldu, ancak oyun hakkında hiç bir şey yoktu. Daha sonra 2007’de resmi olarak ortaya çıktı. Yapımı ilk iki oyunu geliştiren Ion Storm yapmıyor, zaten Ion Storm 2005’te kapandı. Projenin başında Eidos Montreal stüdyosu bulunuyor.

Deus Ex 3, her şeyden önce yeni bir devam oyunu değil. Hatta tam tersi bizi ilk oyundan tam 25 sene öncesine 2027’ye götürüyor. Deus Ex 1’deki karakterimiz JC Denton, 17 Mart 2029 doğumlu, daha dünyaya gelmemiş bile. Üçüncü yapımda Nano teknoloji halen gelişiyor. Oyunun ana karakteri Adam Jensen, Biomekanik ve Nano teknolojide uzmanlaşan bir firmada özel bir güvenlik görevlisi. Bir gün firmaya yapılan bir saldırıya şahit oluyor ve işler karışıyor. Büyük ihtimal bundan sonrasında hikayeye biz dahil olacağız. Aslında oyun hakkında şimdiye kadar pek fazla detay verilmedi, ama elimizdekilerden biraz bahsedelim.

Deus Ex serisinde karakterimizi Nano teknoloji ve Biomekanik sayesinde geliştiriyorduk. Yeni oyunda karakter gelişim ekranı, büyük ihtimal daha fazla sayıda ve alternatifte seçenek sunacak. Ama kesin olarak bilinen bir özellik silahlara eklentiler takılabileceği ve geliştirilebileceği yönünde.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×