Deus Ex: Invisible War

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Kahramanızmız Alex ile terrorist avına devam ediyoruz.
Platformlar PC
Deus Ex: Invisible War
  • Yapımcı - Yayıncı ION Storm - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 60
Artılar Etkileşimli dünya, kaliteli sesler
Eksiler Kötü grafikler, vasat oynanış, kullanışsız arabirim

Birkaç yıl önce Eidos firmasının piyasaya sürdüğü Deus Ex, zamanı için oldukça değişik bir FPS-RPG karşımı bir oyundu. Oyundaki neredeyse her şeyle etkileşebildiğiniz bir Dünya’da, teröristlere karşı mücadele verirken kazandığınız tecrübe ile karakterinizi geliştirebiliyor olmamız Deus Ex’in sevilmesini sağlayan öğelerden sadece bir kaçıydı. Bunu gören Eidos, çıkarttığı her oyunun devamını üretme geleneğine uydu ve ilk Deus Ex’den hemen sonra Invisible War’ın çıkacağını açıkladı. Devam oyunları genellikle ilk oyun ile kazanılan beğeniyi sömürüp zengin olmak için yapılır ve Deus Ex: Invisible War maalesef bu oyunlardan biri.

Tanrım, yine mi teröristler?

Deus Ex: Invisible War, ilk oyunda bıraktığımız yerden devam ediyor. İlk oyunun ardından 20 yıl geçmiştir. Bu süreç içerisinde Dünya’ya büyük bir ekonomik kriz hakimdir ve bu yüzden devletler birbirleriyle çatışma halindedir. Birbirlerini içten yıkmak için terörizm’i silah olarak kullanan devletler yeni bir Dünya savaşının eşiğindedir. Bu sırada kahramanımız Alex Chicago’dayken teröristler bir saldırıda bulunur ve tüm şehri yok eder. Bu saldırıdan zor kurtulan Alex çalıştığı anti-terör örgütünün Seattle’da ki karargahına kaçar ve terörist saldırılarına son vermek için çalışmaya başlar. Tarafsız olarak bakınca konu güzel görünse de günümüz FPS’lerinin senaryolarıyla kıyaslanınca çok vasat kalıyor. Teröristlerin biyolojik silahlar çalıp kullanması ve bir kahraman olarak buna engel olmaya çalışmak bana hiçte orijinal gelmedi.

Güzel fikir, kötü uygulanış…

Invisible War’ın grafikleri NVIDIA çipsetli ekran kartlarının tüm özelliklerinden faydalanacak bir motor üzerine yazılmış. Ancak oyunu NVIDIA’lı bir sistemde oynamama rağmen istediğim performansı alamadım. Oyunun grafikleri güzel ama günümüze göre epey eski. Durum böyle olsa da oyunun grafikleri en güçlü sistemleri bile yavaşlatacak kadar dengesiz. Karakter modellemeleri ve animasyonlar ise en az grafikler kadar vasat. Oyuncak bebekler gibi duran insanlar oyunun atmosferini epey bozuyor. Kısaca oyunun grafiklerinin çok kötü olduğunu söyleyebiliriz. Ben ömrümde hiçbir oyunda altıgen şeklinde basketbol topu görmedim. Yalnız grafiklerin kötülüğü oyunun motorundan değil, yapımcıların oyunu xbox’dan PC’ye düzgün uyarlayamamasından kaynaklanıyor.

Sesler ise grafiklerin aksine oldukça iyi. Silah ve patlama sesleri, konuşmalar ve elektronik cihazların çıkardığı sesler çok güzel olmuş. Size gelecekte olduğunuzu fazlasıyla hissettiriyorlar.

Gelelim oynanabilirliğe. Hatırlayacağınız gibi ilk Deus Ex’in oynanabilirliği hiçte iyi değildi. Bunun üstüne bir de oyundaki hatalar eklenince oyun kimi yerlerde hiç çekilmez bir hal alıyordu. Yapımcılar ne yazık ki hatalarından ders alamamış ve Invisible War’ı da ilki kadar kötü bir şekilde tasarlamış. Oyunun kontrolleri çok zor ve ara yüzleri çok yetersiz. Estetik olarak güzel olduklarından göze güzel geliyorlar ancak ekranda çok yer kapladıklarından kullanışsız bir hal alıyorlar.

Sonuç olarak Deus Ex: Invisible War günümüz koşullarına göre çok vasat bir oyun. Piyasada bunca güzel FPS varken paranızı bu oyuna vermek hiçte akıl karı olmayacaktır.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 24.07.2021 12:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 24.12.2015 16:46
inceleme önemli bir oyunu berbat sınıfına koymuş. iyi yorumlar bekliyordum ama bende çok şaşırdım okuyunca.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Deus Ex: Invisible War

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×