1/11

Deus Ex

Nazım Hikmet Uluçay
Nazım Hikmet Uluçay 3.06.2010 - 12:31
Hala bu oyunu oynayanlarımız var. Hala da takılanlarımız. İşte tam çözümü.

Sanırım çıktığından beri hak ettiği yeri alamayan bir oyun Deus Ex, en önemli sebeplerinden biri de İngilizce bilme gerekliliğinin belirleyici olması (yaaa! Yine ingilizceee). Ben zaten hak ettiği ilgiyi görmemiş oyunları bulup cebelleşmeyi sevdiğimden (sokaktaki yavru kediye acıyıp eve getirenler misali) bit pazarından Deus Ex orijinalini bulunca, hemen kurup debelenmeye başladım. Kitapçığına bakmadan başladığım için bir süre boşa kürek çektim. Aslında oyun hakkında bilgim vardı fakat çok zaman geçtiğinden unutmuşum. Aynı sıkıntıyı sizler de yaşamayasınız diye, kontrolleri ve ekipman işlevlerini biraz anlatayım.

Oyuna Training bölümünü oynamadan başlamamız olanaksız, çünkü bir çok yeteneği burada görüp deneyeceğiz. (W) ileri, (A,D) sol-sağ, (S) geri, (X) çökme, (Speacebar) sıçrama. Maus ile sağ-sol, aşağı-yukarı bakış, sol tıklama ateş etme, sağ tıklama, kullanma, alma, açma işlerine yarıyor, F12 ışık. Bir çok oyunda karşımıza çıkan inventory ile aldıklarımızı depolayabiliyoruz. F1 ile inventory içindeki malzememizi düzenleyebilir ve ya işimize yaramayanları atabiliriz(drop). Hemen yanında Goals (amaçlar) kısmından primary goals (öncelikli amaçlar) ve secondary goals (sonraki amaçlar) kısmını görebiliriz, tamamlanmış amaçlar silikleşir. Hemen yanında Healt (sağlık) kısmını görüyoruz. Skills yani ustalık dereceleri (skill puanı topladıkça bu alana gelip yeteneklerinizi geliştireceksiniz). Conversations ile yapılan konuşmaları tekrar görebilirsiniz. İmages ise plan, harita ve resimlerin görüntüleridir. Logs ise ne tür aktivitelerde bulundunuz notları. Bir kaç önemli özellik daha; çökerek ve gölgelerden gittiğiniz sürece iyi gizlenirsiniz, hatta elinizdeki bir eşyayı fırlatıp dikkatleri başka yöne çekebilirsiniz. Data cube bulup şifre almanız gereken durumlar olduğunu, nanokeyler ile de bazı kapıları açabileceğinizi asla unutmayın. Oyunu easy seviyesinde oynadım, size sadece bölümlerde yapmanız gerekenleri belirteceğim ve unutmayın bu oyunda amaca ulaşmak için daima birden fazla seçenek var. Her görevi yapmasanız da bir sonraki bölüme geçebilir ve oyunu bitirebilirsiniz. Yazı sırasında bazen senli benli, bazen sizli bizli olucaaaz. 

Kahramanımız J.C. Denton bir iskelededir, biraz ilerleyince Alex Jacobson ne yapacağımızı söyleyen bir mesajla merhaba der. Ardından, Paul Denton (biraderimiz) koşarak gelir. Sohbetten sonra seçmeniz için silah önerecek ben Gep Gun tercihini kullandım, ileride Security Bot imhasında çok işe yarıyor da. Eğer siz de aynısını seçerseniz Weapons skill’ini update edin. Bir resim alıyor ve görev başlıklarımızı öğreniyoruz (F2).

1 BÖLÜM

· Primary Goals: 
· The NSF seem to be directing the attack from the statue. Get inside and locate the threat. 

Secondary Goals:
· Meet UNATCO informant Harley Filben at the North Docks. He has a key to the Statue doors. 
· One of UNATCO's top agents is being held inside the Statue. Break him out, and he'll back you up against the NSF. 
Sağda solda ve iskelenin içinden suya inen merdivenlerin yanında kutular var, bulduğunuz leye ile bunları kırıp içindeki alet ve cephaneleri alın. Güvenlik robotunun olduğu yerden teröristlerin hakimiyetindeki bölgeye girin, elden geldiğince çökerek ve gölgeleri kullanarak sağdan ilerleyin (artık sağda solda kutu bulup içine bakmanız gerektiğini söylemeyeceğim, taktik ve teknik uygulamalar oyun oynamanın hazzı değil mi zaten, araştırın bulun canım...) Amacımız ileride sol tarafta olan kasaların üzerinden yıkık özgürlük heykelinin girişine gitmek. Ancak skill puanlarınızı arttırmak için diğer bölgelere de giriş yapabilirsiniz. Yoldaki teröristlerden sıyrılıp ve ya temizleyip terörist liderinin yanına varınca size katıldığını söyleyecek , sohbetin sonunda ikinci seçeneği tıklayın, etraftakileri toplayın. 
· Report to headquarters on the west side of the island for a debriefing. 
Ve terörist bölgesine giriş yaptığınız yerin solundaki binaya gelin. Bölge artık dost güçlerin kontrolünde rahat olun (ne demekse bu rahat olun?!).
· Report to Manderley's office on Level 2 
Binaya geldikten sonra Bölüm (Level) 2 ye inin ve UNATCO patronu ile konuşun.
· Go to the break room on Level 2 and check in with your partner, Agent Anna Navarre. 
Dışarıya çıkın yandaki odanın içindeki kapıdan girip partneriniz Anna ile tanışın.
· See Jaime Reyes for a medical exam. 
· See Sam Carter for equipment. 
Oradan 3’ü bölüme inip doktor Jamie ve silah deposundaki Sam ile görüşün. Silahların olduğu bölümde seçeneklerden sonuncuya tıklayın
· Go back to Manderley's office on Level 2 for the mission briefing. 
Patronun yanına geri dönün, 
· Go to the South Dock and take the police boat to Manhatten. 
Sohbetten sonra oyuna başladığınız yere dönüp tekneye sağ tıklayıııın. Tüh unuttum, umarım ATM makinesinin şifresini bulmuş ve ya hack edip paraları Withdraw etmişsinizdir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×