1/3

Devil May Cry 4

Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Nero ile en büyük macera
Platformlar PC
Devil May Cry 4
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 83
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%90
Artılar Çok iyi bir optimizesi var, hoş grafikler, seslendirmeler, ses efektleri ve hızlı müzikler, dolu aksiyon
Eksiler Boss dövüşleri ve oyun kendini tekrar ediyor, konu yüzeysel kalmış, Dante ikinci plana atılmış
Birçok sevdiğim yapımcı vardır, ama nedense Capcom’un yeri hep benim içimde farklı oldu. Gerek Resident Evil serisi, gerek Onimusha serisi olsun hep sevdiğim tarzda ve atmosferiyle ilgi çekici harika yapımları, biz oyun severlere sundular. Devil May Cry (DMC) da bu sevilen seriler arasındaki yerini aldı. DMC gotik tasarımı, aksiyonu, hızlı oynanışıyla birçok oyuncu tarafından sevildi. Yapımın içeriği, kurgusu ve oynanışından farklı olarak karakteri de ön plandaydı. Alaycı, komik, karizmatik ve asla pes etmeyen Dante, oyun dünyasının en sevilen karakterlerinden biri oldu. Kendine ait mizahı bunda en büyük etkenlerden biriydi. İkinci oyun fiyaskoydu, doğruya doğru büyük bir hayal kırıklığı yaşatmıştı. Birinci oyunu mumla aramıştık. Ancak DMC üçüncü oyunla birlikte bel kemiğini düzeltti. En önemlisi bu sefer Dante’nin karşısında ikiz kardeşi Vergil vardı. Özellikle Vergil’le olan son karşılaşma nefes kesiciydi. En sevdiğim oyun sahnelerinden biri de bu dövüştür. Üçüncü oyundan sonra DMC 4 adı duyulmaya başlandı. DMC 4 birçok açıdan merak ediliyordu. Oyunla ilgili ilk verilen bilgiler biraz ön yargılı yaklaşmaya neden oldu. Birincisi DMC 4’ü ikinci oyunu yapan ekip hazırlıyordu, ikincisi bu sefer Dante yerine Nero adında farklı bir karakter esas oğlandı. Bu iki sebep serinin benim gibi müdavimleri için hayal kırıklığı oldu. Aradan geçen zaman içinde yapım yeni nesil konsollara çıktı ve gerçekten iyi bir oyun olduğunu da kanıtladı. Böylece ön yargı bulutları da kalkmış oldu.

Şeytan avı

DMC 4, en başta sadece PS3 için duyurulmuştu. Ancak sonradan X360 ve PC versiyonları da Capcom tarafından onaylandı. Oyunun konsol versiyonları Şubat ayında raflardaki yerini aldı, ancak PC versiyonu daha port edilmekte olduğundan dolayı daha geç piyasaya sürüldü. Hatta tam sürümden önce bir tane de demo yayınlandı ki, demo Capcom’un port işini kıvırdığının kanıtıydı. Çünkü firmanın daha önceki yapımlarda PC portları kötü oluyordu. Lost Planet’in PC versiyonu çoğu sistemi kastırmıştı. Ancak sonradan gelen yamalarla daha elle tutulur hale gelmişti. Ancak DMC 4’ün daha demosunda optimizenin iyi yapıldığı belliydi. PC versiyonuyla ile ilgili ilk önemli nokta zaten burada kendini belli ediyor. Oyun demosunda belli olduğu gibi çok iyi bir şekilde port edilmiş ve çoğu sistemde oynanabilecek kadar güzel bir optimize yapılmış. Capcom, MT Framework grafik motorunu PC’ye iyi uyarlamış. DMC 4 konsollarda hoş ve güzel bir görselliğe sahipti. Aynı şekilde PC’de de bu durum devam ediyor, hatta PC’de daha yüksek ve akıcı bir FPS’ye sahip. Grafiksel olarak ışık efektleri ve gölgelendirmeler güzel yapılmış. Ancak bir iki yerde gölgelendirmede biraz sorun vardı, ancak buna da çok dikkat edilirse belli oluyor. Başkarakter modellemeleri ayrıntılı yapılmış. Onun dışındaki düşmanlar ve diğer modellemeler de kaliteli. Modellemelerle birlikte özellikle animasyonlar gerçekçi olmuş. Dövüşlerde animasyonlar iyice ön plana çıkıyor. Karakterlerin hareketleri çok iyi kotarılmış. Tabii böylesi dövüşün ön plana çıktığı bir yapımda, animasyonların kütük gibi olması beklenemezdi. DMC 4 Directx 10’u da destekliyor. 10’nun Directx 9’la arasında biraz bir fark var, ama şahsen çok fazla bir etkisi olduğunu göremedim. Ancak Directx 10’da ışıklandırma biraz daha dikkat çekici oluyor.

Genel olarak bölüm tasarımlarımda oyunun dünyasına bağlı kalarak gene gotik bir tema ve mimari hakim. Yapım içinde grafiklerle birlikte en güzel kısımlardan biri çok iyi hazırlanmış olan Cut-Scence’ler. Gelelim diğer bir noktaya yani ses kısmına. Seslendirmeler çoğu Capcom oyununda olduğu gibi kaliteli. Tüm seslendirmeler profesyonelce yapılmış. Seslendirmelerle birlikte efektler de genel olarak çok iyi. Kılıcın eti kestiği andaki o sesi bile neredeyse duyabilirsiniz. Seslerle birlikte oyunun müzikleri gene en can alıcı noktalardan biri. Hele ki dövüşlerde çalan hareketli gaz parçalar, oyuncuyu iyice havaya sokuyor.