1/2

Devil May Cry 4

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Nero'ya kısa süreliğine bakış!
Devil May Cry 4 (DMC 4), en başta PS3 için duyurulmuştu. Arkasından PC ve X360 platformları içinde açıklandı. Oyunu Devil May Cry 2’yi geliştiren ekip yapıyordu ki, DMC 2’nin hayal kırıklığı akla geldiğinde, DMC 4 için kafalarda bazı soru işaretleri oluşmuştu. Kafalarda "Acaba oyun gerçekten iyi olacak mı?" diye düşünceler geçti. Oyun ilk olarak X360 ve PS3 platformlarında piyasaya sürüldü ve kafalardaki ön yargıyı sildi diyebilirim. DMC 2 gibi bir hayal kırıklığı yoktu. Tam tersine başarılı grafikleri, oynanışı ve kurgusuyla seriye yakışır güzel bir oyun olmuştu. Ancak DMC 4’ün PC versiyonu daha geri bir tarihe atıldı. PC oyuncuları tarafından da beklenen yapım için, Capcom daha önce bir tane demo yayınlanacağını duyurmuştu. Sonunda demo yayınlandı ve Nero’nun macerasına kapı girişinden bakma fırsatı yakaladık.

Şeytan işi

Oyunun demosuyla birlikte Benchmark testi de yayınlandı. Benchmark testi Setup’ı haricinde demonun boyutu 805MB. DMC 4’ün demosu Lost Planet’in demosuyla aynı özellikleri taşıyor. Gene kendi içinde (Benchmark testinden ayrı olarak) sistemi test eden bir tane performans testi bulunuyor. Demo içinde iki farklı seçenek bulunuyor. Seçeneklerden bir tanesi oyun içinden kısa bir bölümü 10 dakikalık bir sürede oynamaya müsaade ederken, diğeri ise oyundan bir Boss’la kapışmaya olanak sağlıyor. Kontroller DMC 3’le aynı. Fare desteği bulunmuyor. Klavyeden oynayabilirsiniz, ancak bu iş biraz eziyete dönüşebiliyor. En güzeli bir Gamepad yardımıyla oyunu oynamak olacaktır.

Genel olarak oynanış serinin diğer oyunlarıyla aynı. Yine önümüze çıkan düşmanları seri hareketlerle kesip biçiyoruz. Nero’nun Devil Bringer’ı yardımıyla düşmanları tutup, yerden yere vurabilirsiniz. Bölümde biraz ilerledikten sonra bazı hareketler öğreniyorsunuz. Mesela Space’e (Space’e bastığınızda hedef imleci çıkıyor) ve Devil Bringer’ın olduğu tuşa bastığınızda, Nero’nun (Devil Bringer’ın) pençesi düşmanları tutup, kendinize doğru çekiyor. Hemen yanınızda olan düşmanı kılıçla güzelce doğrayabilirsiniz. Sadece Space’e basarak tabancayla (Blue Rose) hedeflenen düşmana ateş edebilirsiniz. Ayrıca bölüm içinde mavi renkli belirli noktalar bulunuyor. Bu noktalarda üst kata veya karşıya geçmek için tek yol. Yine burada da Space ve DEvil Bringer’a bastığınızda, Nero kendini yukarıdaki veya karşı taraftaki kısma çekiyor. Bölüm içinde birde duvara bıçakla saplanmış olan kağıda rastladım. Eğer DMC 4’ün konsol versiyonunu daha önce oynadıysanız, bu kağıtların olduğu yere vurduğunuzda bonus bölüm açılıyor. Bu bölümde belirli bir zaman içinde, düşmanları öldürmeniz gerekiyor. Demo olduğu için olsa gerek bonus bölümü açamadım.