Devil May Cry 5 ön inceleme

Furkan Güler
Furkan Güler 17.12.2018 - 18:23
Kimselere randevu vermeyin, Mart ayında şeytan avına çıkıyoruz.

Bekledik… Bekledik… Daha fazla bekledik… Ancak beklememize fazlasıyla değdi. DmC: Devil May Cry ile ağzımızda tatlı-ekşi hoş bir tat bırakan Capcom, ipleri Ninja Theory’nin elinden aldı ve has adamlarına verdi. Yaklaşık 10 yıldır beklediğimiz Devil May Cry 5, geçtiğimiz E3 2018 fuarında duyuruldu. Dördüncü oyun ile bağlantısı var mı? Yok mu? Şimdilik bilmiyoruz ancak bir kez daha yağız delikanlı Nero ile şeytanların kökünü kazıyacağız. E’ tabi Devil May Cry olur da, Dante olmaz mı? Beyaz saçları ve süper kahraman tipi çene yapısıyla, ağalı Türk dizilerinde rol alabilecek potansiyelde olan Dante de hikayede büyük bir pay sahibi olacak.

Devil May Cry 5 ön inceleme

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5 ile seriye iki yeni karakter katan Capcom, yeni oyunda bizleri Nico ve V ile tanıştıracak. Nero’nun biyonik kollarının mühendisi olan Nico, hem hikayede ana karakterimize destek çıkarken, hem de bize mühimmat sağlayacak. Nico’nun yanında V isimli karakter ise alıştığımız DMC karakterlerinden biraz daha farklı duruyor. DMC evreninde bulunan iyi karakterlerden farklı olarak cansız, enerjisiz ve ruhsuz duran V, bastonu ve şeytani güçleriyle ağır hasarlar verebiliyor. Son fragmanda detaylıca gösterilen V’nin yavaş animasyonları ise biraz kafa karıştırıcı. Oyunda V ile birlikte üç adet oynanabilir karakter olduğunu vurgulayan Capcom yapımcıları, daha öncesinde yayınlanan videolarda ise Lady ve Trish karakterlerini göstermişlerdi. Eski oyunlarda karşılaştığımız bu karakterlerin, yeni oyunda oynanabilir olup olmayacağını merak ediyoruz.

Oynanış anlamında Devil May Cry 4’e yer yer benzetilen beşinci oyun, yine kontrolcümüze alev aldırabilir. Dante’nin hızlı kombolarını geliştirdiklerini belirten Capcom geliştiricileri, bu kez oyuna Devil Breaker isimli Nero’nun kullandığı biyonik kolu ekleyerek farklılık yaratmak istemiş. Hikayede kolunun yarısını kaybeden Nero, Devil Breaker’lar ile farklı farklı güçlere sahip olabiliyor. Ayrıca Dördüncü oyunda Nero’nun, Dante’den farklı olarak daha yavaş ve düşmanları tutarak dövüştüğüne şahit olmuştuk. Bu mekaniği koruyan Devil Breaker’lar, bunların üstüne artık düşmanlara daha fazla hasarlar atabilecek şekilde tasarlanmış. Elektrik şokları ve düşmanları kendimize çekebildiğimiz kancalar sayesinde Nero’da kombo yapmak artık daha basit olacak.

Devil May Cry 5

Fakat Dante’nin oynanış mekaniklerine geçtiğimizde, olay yine dördüncü oyunda olduğu gibi tam tersine dönüyor. Hızlı ve yapması zor komboları ortaya koymak için oyunu iyice öğrenmek zorundayız. Dante’nin devasa kılıcı Rebellion’ı sağa sola hızlıca savurmak için sabırsızlanıyoruz.

Yeni ana karakterimiz V ise ağır hasarlar verebilen yeteneklere sahip. Dante ve Nero gibi yarı şeytan olduğunu tahmin ettiğimiz V, çeşitli canavarlar yaratarak düşmanlarına saldırabiliyor.

Hikayede kendi şeytan avlama ofisini kuran Nero, kolunu kaybetmesiyle (kolunun oyunun ana kötüsü tarafından çalındığı da tahmin ediliyor) birden bire kendini savaşın ortasında bulur. Diğer bir yandan umarız bu kez Sparda’nın hikayesini bir kez daha dinlemek zorunda kalmayız. Capcom’un ortaya koyduğu her bir oyunda gördüğümüz Sparda hikayesi, bir kez daha aynı şekilde oyunculara sunulursa, Capcom’un hikaye anlatımı konusunda (en azından DMC markası için) ciddi sıkıntıları var demektir. Londra’da geçen hikayenin ana kötüsünün kim olduğu da henüz belli değil. Tüm bunların yanında oyunda Vergil’in olup olmayacağını da açıklamayan oyunun yapımcıları, bakalım Dante’nin kardeşini oyuna ekleyecek mi? Devil May Cry serisinde yer yer Dante’den daha fazla sevilen Vergil’in oyuna eklenmesini isteyen büyük bir oyuncu kitlesi de bulunuyor.

8 Mart 2019 tarihinde çıkacağı açıklanan oyun, PlayStation 4, Xbox One ve PC platformu için duyuruldu. Son olarak oyunun demosunun bu sıralar Xbox One’a özel olduğunu da belirtelim. Eğer Xbox One platformuna erişiminiz varsa, Devil May Cry 5’in demosunu kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2023 23:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2019 00:58
Devil may cry 1 2 3 4 serisini kim yaptıysa keşke bunu ve dantenin sözde gençligi olan seriyi de o yapsaydı devil may cry 4 bundan cok daha iyi 400 tl için aşırı gereksiz yine dante neysede nero tam bir hayal kırıklıgı olmuş eski serilerini oynamamış kişiler için aşırı zor olabilir bosslar
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.12.2018 09:03
Oyunu beceremediği için beğenmeyen yeni yetme oyuncu yorumları görüyorum.Devil May cry ı hakkıyla oynamak yetenek ister baylar.hadi
siz gidin pubg falan oynayın hadi koçum
MK Okuru
MK Okuru 23.12.2018 19:12
Devrilesin dedemin yanına koçum o da orda devil may cry oynuyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.12.2018 18:37
GTA serisi bir, Final Fantasy serisi iki, devil may cry serisi üç... hepsi çöplük
MK Okuru
MK Okuru 19.12.2018 00:43
Ff serisi sen daha doğmadan önce bile vardı bebe. Saygılı ol.
MK Okuru
MK Okuru 18.12.2018 13:53
üçü de çöplük katılıyorum.. ergen oyunu
MK Okuru
MK Okuru 17.12.2018 21:33
Red dead 1 ile 2 dahilse senin ben ta
MK Okuru
MK Okuru 17.12.2018 20:59
Çoplük ise niye o değerli zamanın dan ayırıp yorum yapma gereği hissediyorsun
MK Okuru
MK Okuru 17.12.2018 20:41
Muazzam bir beğeni, muazzam bir insansın sen, çok yüce bir gamersın -_-
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.12.2018 20:46
Oynanış mekaniği daha yavaş ve oturakli olmalı
MK Okuru
MK Okuru 19.12.2018 00:40
Hacı sen hayatında dmc oynamamkşın belliki. Ne yavaşı? Bu oyunun yapısı böyle zaten
MK Okuru
MK Okuru 18.12.2018 16:54
yavaş? Hacı DMC bu Dark Souls değil
Kalan Karakter : 300 Gönder
Phoenixboy
Phoenixboy 18.12.2018 13:40
Yaratıcılığı, gameplay ve Müziği ile harika geleceğine eminim. DMC 3 Awakening bence en iyi serisiydi.Diğer seriler idare ederdi. Fakat yeni DMC remake'te 1-2 ve 4'ten daha iyi geldi. Dmc'nin oynanabilirliği güzeldi. onuda ama DMC 5'in hepsini aşacağını düşünüyorum.
MK Okuru
MK Okuru 18.12.2018 16:53
3 zaten harikuladeydi, 1. oyun bayaa eskidi ve kötü, 2 ise zaten dünya genelince en kötü oyunlardan biri sayılıyor, 4. oyun serideki en iyi olma potansiyelindeydi ve Dante nin oynanışı harikaydı ama bütçe ve zaman sıkıntısından dolayı oyunun ikşnci yarısı ilkinin aynı, Reboot ise şahsen bayaa iyi
Kalan Karakter : 300 Gönder
Devil May Cry 5

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×