Devil May Cry 5 Special Edition İnceleme

Ersin Kılıç 14.12.2020 - 14:39
Oynanabilir karakter olarak Vergil'i ekleyen Devil May Cry 5 Special Edition yeni teknik detayları da beraberinde getiriyor.
Platformlar PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
Devil May Cry 5 Special Edition İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Capcom - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 84
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar + Oynanış mekanikleri mükemmel
+ Vergil oyuna ayrı bir renk katmış
+ 120 FPS akıyor
+ DualSense özellikleri
Eksiler - Çok fazla yenilik içermiyor
- Kamera açısı problemleri devam ediyor

Devil May Cry 5 Special Edition için serinin geçtiğimiz yıl çıkan oyununun yeni nesil konsollar da düşünülerek ele alınan bir versiyonu diyebiliriz. Bazı içeriklerin yanı sıra özellikle teknik anlamda önemli yenilikleri barındıran oyunun bu farklarına gelin hep birlikte göz atalım. Unutmayın, bu detaylı bir incelemeden ziyade oyundaki yeniliklere odaklanan bir yazı olacak. Oyunun hali hazırda sitemizde detaylı bir incelemesi bulunuyor. Devil May Cry 5 incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Devil May Cry 5 Special Edition inceleme

Devil May Cry 5 seriden aşina olduğumuz Dante ve Nero karakterlerinin yanına V isimli yeni bir karakter daha ekliyordu. Burada tabi ki oyunu henüz oynamayanlara spoiler vermeyeceğim ama Dante ve Nero'ya göre çok daha farklı oynanış dinamikleri bulunan V'nin aynı zamanda hikaye açısından da önemli bir karakter olduğunu diyebiliriz.  Devil May Cry 5 Special Edition sürümünde ise hayranların favorisi olan Vergil karakterinin bu üçlüye dahil olduğunu görüyoruz. 

Devil May Cry 5 Special Edition İnceleme

Vergil, Devil May Cry 5 Special Edition için yeniden ele alınmış ve bu dörtlü arasında favoriniz olabilecek özellikleri bünyesinde barındırıyor. Karakteri oyuna aktarmak için vuruş animasyonları ve hareketler de dahil yeni bir çalışma içerisine giren Capcom, bunda oldukça başarılı olmuş. Burada tabi ki büyük bir kafa karışıklığını da giderelim. Vergi yeni görevler ya da kendine has bir hikaye örgüsü ile oyuna katılmıyor. Oyundaki bölümler de gözetilerek mevcut görevlerde ya da Bloody Palace modunda bu karakteri oynamanıza izin verilmiş. Yani aynı oyunu aslında yenilenen teknik detaylar ve yepyeni bir karakter ile farklı bir şekilde deneyim etmeniz istenmiş de denebilir.

Vergil dışında oynanış dinamiklerine etki eden Turbo Modu ve Efsanevi Kara Şövalye Modu gibi farklı modlar da oyuna eklenmiş. Örneğin turbo moduna aldığınızda çok daha seri kombolar yaparak daha hızlı ve aksiyon dolu bir oynanış ile karşılaşabiliyorsunuz. Efsanevi Kara Şövalye modu ise oyundaki iblisleri sıradan geçiren ve yetersiz bulan oyuncular için tasarlanmış. Bu mod sayesinde kılıcınızın tadına daha fazla iblisin bakması sağlanmış.

Devil May Cry 5 Special Edition İnceleme

Playstation 5 ve Xbox Series X / S için geliştirilen Devil May Cry 5 Special Edition sürümü başta da belirttiğim gibi teknik anlamda birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Oyun saydığım bu yenilikler ile birlikte aynı olsa da, bu konsollar için özel olarak optimize edilmiş ve daha iyi çalışması sağlanmış. Bir nevi zincirlerini kıran bir oyun var karşımızda. Ben de oyunun Playstation 5 sürümünü oynadım ve hem kağıt üzerindeki detayları hem de deneyimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle DualSense desteğinden başlayalım. Playstation 5 kontrolcüsü bildiğiniz gibi dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetik tuşları gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Devil May Cry 5 Special Edition, 3D ses özelliği dışında DualSense kontrolcüsünün tüm bu özelliklerini kullanıyor. Kılıç savurduğunuzda, kombo yaptığınızda ya da oyun alanındaki farklı etkilerde kontrolcünün size farklı şekillerde geri bildirimler sunduğunu hissediyorsunuz. örneğin silahlı vuruşlarda silahın geri tepmesi gibi durumlar direk olarak kontrolcüye yansıtılmış. Ayrıca Nero'nun kılıcı Red Queen bildiğiniz gibi motosiklet tarzı bir gaz sistemine sahip. Normal kılıç vuruşları dışında bu kılıç ile gazı köklemeye başladığınızda tetik tuşunun da ona göre tepki verdiğini hissediyorsunuz. Kısacası oyun DualSense'in sahip olduğu bu özellikleri çok güzel bir şekilde kullanmış ve bu durum oyuna büyük bir renk katıyor.

Devil May Cry 5 Special Edition İnceleme

Oyun yeni nesil konsollara aktarılırken tabi ki görsel anlamda da bazı iyileştirmeler yapılmış. ışın izleme teknolojisi bu yeniliklerin başında geliyor. Zaten görsel anlamda başarılı olan oyun ışın izleme teknolojisi ile birlikte daha güzel bir hale sokulmuş. Burada tabi ki oyuncuların karşısına iki farklı seçeneğin çıktığını görüyoruz. Öncelikle 60 ya da 75 Hz değerlerine sahip bir monitör ya da televizyonda oynuyorsanız Devil May Cry 5 Special Edition'ı kesinlikle grafik modunda, yani ışın izleme destekli oynamanızı tavsiye ediyorum.

Fakat elinizde 120 hz ya da üzeri bir montiör ya da televizyon varsa işte orada işin rengi biraz daha değişiyor. Oyundaki performans modu ışın izleme teknolojisini kapatıyor ve tıpkı 'ışın izleme kalite' modunda olduğu gibi 4K çözünürlük sunuyor. Her ne kadar bu konuda akıllı yükseltme yapsa da bunun yanı sıra oyunu 120 FPS olarak oynamanza da olanak sağlıyor. Şunu peşin peşin söylemem gerekiyor ki zaten oynanışı hızlı olan oyun, 120 FPS ile birlikte çok daha farklı bir aksiyon seviyesine çıkarılmış. Animasyonların, komboların ve o yoğun aksiyonun yağ gibi aktığını hissediyorsunuz. 

Devil May Cry 5 Special Edition İnceleme

Son olarak yükleme sürelerinden de bahsedelim. DMC 5 zaten bu konuda ilk yüklemeleri saymaz isek oyuncuları üzmeyen bir yapımdı. SSD teknolojisinin getirdiği performans ile birlikte yükleme süreleri çok kısaltılmış. Bu da öldüğünüzde ya da farklı oynanış stilleri denemek istediğinizde hiç beklemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Sonuç olarak Devil May Cry 5 Special Edition özellikle PS4 ya da Xbox One sürümünü deneyim etmemiş oyuncular için iyi bir fırsat olmuş diyebiliriz. Yeni teknik özellikler ve Vergil ile birlikte aksiyon türünü seviyorsanız ve yeni nesil konsolunuz varsa kaçırmayın derim. Diğer taraftan daha önce oynayan oyuncular için de hafıza tazeliğinin yanı sıra 120 FPS ile bambaşka bir deneyim sunuyor.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 13.04.2024 06:38
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.12.2020 14:26
Devil May Cry bir... Final Fantasy iki... GTA üç... oyun dünyasının üç tane leş çöpü
MK Okuru
MK Okuru 19.12.2020 10:26
Dedi 20 yaşındaki cüce. Saydığın oyunlar senden yaşça büyük yapımlar. Hele Final Fantasy serisi sen doğmadan 20 sene önce olan bir seri.
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.12.2020 10:24
Eksiye bak komedi gibi. Çok fazla yenilik yok :)) çok fazla yenilik yok çünkü zate ps4 ve pc deki oyunun aynısı oyun. Sadece ps5 e uyarlanmış bir versiyon bu. Remastered değil, Remake değil. Neden yenilik olsun.??
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 16.12.2020 22:13
Serinin en begenmedigim oyunu
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.12.2020 15:08
Her ne kadar kendi türünde (Hack and Slash) en iyisi olsa da CP2077 ile bu kadar yakın puanlar vermeniz biraz soru işareti barındırıyor.
MK Okuru
MK Okuru 16.12.2020 04:57
17 :15 update den sonra gayet oynanabiklir hale geldi cyberpunk, kaldı ki oyunun hikayesi, atmosferi, grafikleri hersey cok guzel, ya cop kasa ps4 ve xbox one da oynuyorsundur, ya da copkasa bir pc de oynuyorsundur su oyuna fos demek için. colugun cocugun ilk gun yorumlarına bakıp gaza geliyorsunuz.
MK Okuru
MK Okuru 14.12.2020 17:15
Yav Bi git crypunk 2077 tamamen fos bir oyun yeminle katana zero bin basar
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 15.12.2020 12:48
Yeni nesil konsollarda boş onu anladık.120fps vermesi için bazı özellikleri kapa yada açıyorsan 120 fps den feragat et ozaman kutusunda veya reklamında neden 120 fps 8k vs yazılıyor.
İnsanları reamen enayi yerine koyuyorlar.
Görüceksiniz ara bi konsol daha çıkıcak şuanda alanlar boşuna alıyorsunuz.
Kalan Karakter: 300 Gönder
Devil May Cry 5 Special Edition İnceleme
İlginizi Çekebilir