1/6

Diablo 2: LOD Rehberi - 3

İzzet Berkay Karamanderesi
İzzet Berkay Karamanderesi 3.06.2010 - 12:31
Rehberimizin bu bölümünde Assassins'i masamıza yatırıyoruz.

Assassin Çeşitleri, Stats, Skill ve Item Seçimi:

Asassin çeşitleri genel olarak; Şarj-Upper ve Kombinasyonları, Direct Finisher, Sniper, Ninja ve Trapper olarak karşımıza çıkıyor. Bu türlerden sadece single ve düel'de işe yarayan iki çeşit olan Şarj-Upper ve Direct Finisher'ı tanıtacağım. Öncelikle aşağıdaki bilgileri okuyup Assassin hakkında ön bir bilgiye sahip olmanızı öneririm. Multi oynayanların arasında şimdilik en yüksek Seviyeli Assassin'in 91 veya 92 olduğunu ve skill'lerini yanlış dağıttığını düşünürsek daha yolun başında olarak Assassin camiasında epey bir geleceğinizin olduğunu anlamış oluruz.

Anlatması çok zor bir karakter. Bir sürü işe yarayan skill’i var. Bunların hepside yerine göre çok kullanışlı ancak ben burada sadece düel de kullanacaklarınızı yazdım ve screen shot hazırladım. Screen Shotlara bakıp aynı şekilde dağıtın. Assassin FRP oyunlarında ve Action Man'in son bölümlerinde yer alan ninja kadın karakter. Hırsızlık gibi meziyetlerinin yanı sıra Bruce Lee gibi çok hızlı dövüşmesi ve her türlü ninja silahını kullanması ayrı bir olay. Gerçi Diablo'da nan-chaku veya katana kılıçlarını kullanmıyor ama olsun. Kendi setini giyince karakter seçim ekranında sadece kafasının ve elinde katarların gözüktüğünü de belitmek isterim. Hani yanında ismi olmasa oyuna giremeyeceğim. Neyse uzun lafın kısası Assassin düel deki en zayıf karakter ama oynaması en zevkli karakterlerden biride yine Assassin!

Dövüş sanatları ustası küçük, hızlı, çevik ölüm makinası Elf kadını. Claw ve Katar çeşidi silahlar kullanan Assassinler genelde siyah ve diğer koyu renkleri giyer ve en yaygın saldırı şekli olan Cloack of Shadow (Gölgenin Görünmezliği) ni kullanırlar. Bu koyu renk giyinip gölgelerin içinden sessiz bir şekilde kaçma ile gerçekleşen bir kamuflaj tekniğidir. Assassinler bir Ninja'nın tüm yeteneklerinin yanı sıra Ninja'ların sahip olmadığı Mind Blast, Physic Hammer, Shadow ve Shadow Master yetekneklerine ve ölümcül tuzaklar kurarak düşmanını öldürme gücüne sahiptir. Assassinlerin temel saldırı şekli gölgelerin içinde kaybolup bir anda arkadan ve hızlı bir şekilde vurma şeklinde gerçekleşir. Kendilerini zorlayan rakiplere karşı ise Stun Damage özellikli baş döndürücü vuruşun ardından sersemlettikleri düşmanları birkaç vuruşta öldürürler. Ölüm komboları olarakta billinen şarj vuruşlarının ardında bitiriş vuruşunu yapan bir Assassin'in önünde hiçbir düşman veya şeytan canlı kalamaz. Ancak asıl önemli olan Assassin şarj almasını engellemektir. Assassin en yüksek vuruş gücüne son seviyedeki 3 Tiger Strike ve Dragon Claw bitiriş vuruşu ile ulaşır. Bu ard arda gelen 4 vuruş ölüm sebebidir. Aşağı yukarı Level 90-95 Arası bir Assassin gerekli tüm dövüş sanatlarına ve yeteneklere sahiptir.

Başlangıç Özellikleri:

Strength/Kas Gücü: 20

Dexterity/Çeviklik: 20

Vitality/Yaşam: 20

Energy/Enerji: 25

Hit Points/Vuruş Gücü: 50

Stamina/Koşma Gücü: 95

Mana/Büyü Gücü: 25

Her Char Puanı Dağıttığınızda Char’ın Karaktere Etkisi:

Life +2

Stamina +1.5

Mana +1.5

Her Karakter Seviye’inde Stats’ların Yükselme Şekli

1 Vitality puanı 3 Life verir

1 Vitality puanı 1 Stamina verir

1 Energy puanı 1.5 Mana verir

Seviye 99 Char Dağılımı:

Strength/Kas Gücü: 20+68+12=100

Dexterity/Çeviklik: 20+68+32=120

Vitality/Yaşam: 20+325=50+60+196+975=1281 Yaşam Puanı

Energy/Enerji: 25=25+147=172 Büyü Gücü

Stamina: 95+147+325=567 Koşma Gücü

İlk olarak kas gücü ve çevikliği 88’e çıkarmanız gerekir. Bu yüzden dağılımda ilk 68’er puan onlara verilmelidir. Aksi takdirde iyi ve kaliteli Katar kullanamazsınız.

Buradan 99 Seviye Atladığınızda Neler Fazladan Gelir Görelim:

98x2=196 Hit Point

98x1.5=147 Stamina

98x1.5=147 Mana

2/6

Statsların Dağılımı

İlk hedefiniz Itemler ve Charm’lar ile beraber Streght ve Dexterity’inizi 88’e çıkarmak. Bunu aşağı yukarı Seviye 32-33 olduğunuzda başarabilirsiniz. Ayrıca +1 Skill veren itemler Seviye 30’dan önce çıkmaya başlıyor. Buna da dikkat edin. Streght’inizi itemleri ile beraber Dexterity’iniz ile aynı seviyede tutarak olduğunca yükseğe ve Life’ınızı Seviye 80’e göre söylemek gerekirse 1300'ün üstüne çıkarın. Life’ınızın 1300'ün üstünde olması kesinlikle gerekli aksi halde Hell’deki yaratıklarla dahi savaşamazsınız.170 Strength’i mutlaka geçin (Eşyalar ile birlikte) çünkü daha fazlasına hep ihtiyacınız olacak. Zırh giymek için değil rakibinize hasar vermek için ihtiyacınız olacak. Kalkıpta Gladiator Bane's i veya Arkenias Valor'u giymeyeceğinize veya nasıl anlatsam, hemen giyemeyeceğinize göre Shaftop gibi düşük seviyeli ama Hasar Puanı Reduced miktarı bir tane "Ber" rune takınca 24'e çıkabilen yükte hafif pahada da hafif ama kullanışlı eşyaları seçmenizi öneririm.

Ayrıca size 2-2-1 şeklinde dağıtmanızı tavsiye ederim. Bazı arkadaşlar bunu yanlış anlayıp gerçekten her Seviyede 2-2-1 şekilnde dağıtıyormuş... Arkadaşlar 2-2-1'in açılımı şöyle... 2 Dexterity, 2 Strenght ve 1Vitality puanı şeklinde dağıtıp asla Energy'e vermemek. Ancak... Puanlarınızı öyle dağıtacaksınız ki Kas gücü ve çeviklik her zaman Vitality'inizin iki katı olacak. Bunu nasıl yapacağınıza gelince... İlk kas gücüne yüklenin... İyi zırh giyebilecek duruma gelene kadar çevikliği minimum da tutun... Daha sonra giydiklerinizden çeviklik ve Hit pointinizi hatta mana puanlarınızı tamamlayın. Bellli bir seviyeye gelince zaten hepsinin yavaş yavaş dengelendiğini göreceksiniz. Burada 140 puan ile belirtilen kas gücü ve çeviklik eşyalar ve large charmlar ile 240-270 arasına getirilmeli. Bu demek oluyor ki 140 Str.-140 Dex. değil her ikisinide eşyalar ile birlikte eşit seviyeye getirmelisiniz. Bunu ayarlamak ise tamamen sizin insiyatifinize kalmış.

            Dexterity’inizin 120 olması melee charların genel succesfull block özelliği için gerekmektedir. Size önereceğim Assassin charında tek el Bartuc tek el Storm Shield Monarch olduğundan Dexterity’inizi 120 yapmanız level 99’a kadar yeterde artar bile. 100 Strenght ile gerekli kemer ve eldivenleri de rahatlıkla giyebilirsiniz. 345 Vitality Arkenias Valor ve Saracen's Chance Amulet (Required Level: 47, 10% Chance To Cast Level 2 Iron Maiden When Struck, All Resistances +15-25(varies), +12 To Dexterity, +12 To Energy, +12 To Vitality, +12 To Strength) ile gereken güce ulaşırsınız.

Düel Skill’lerinin Geniş Açıklaması:

Yakın dövüş ustası olan Assassin’in birçok kullanışlı skill’i var. Bu yüzden herkes ayrı telden çalıyor. Düelde kullanabileceğiniz skill’lerin başlıcaları ise şöyle:

Martial Arts Skills/Dövüş Sanatları: Şimdi hepsini açıklayacağım, ama bilmediğiniz ayrıntılarıda yazacağım ki neyi neden yaptığınızı bilin. Yoksa kafadan atan tutan çok oluyor.

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Tiger Strike
Gereken Seviye: 1
Öncelikli Gerekenler: Yok

Şarj-up Skill: Hasar Puanı’nizi müthiş derecede arttırıyor, özellikle Boss’lar ve düelde mükemmel. Kesinlikle 20’lenmeli. Seviye 24 olduğunuzda 3. Şarj’ın Hasar Puanı’i 1740’a kadar çıkıyor. Arkadaşın biri (Seviye 40) Tiger kullanıyor ama, Tiger yerine gidip Dragon Flight ve Dragon Talon'ı 12 ve14. Seviyee getirmiş. Hasar Puanıleri karşılaştırdık (Onun Clawları bana bin basıyordu...) Eleman 800-900 derken ben 1200-1300 diyince dumur oldu... Üstelik benim bütün Finish Move'lerim Seviye 1 ve itemler ile 4. Seviye. Ama Tiger Strike, Claw Mastery Sırası ile 23 ve 24. (Tiger Strike haricinde hiçbir Şarj skill'ine ihtiyacınız yok! Denenmiş ve onaylanmıştır!)

Ancak Düel sırasında şarj almanız imkansız olduğundan bu skill'i açmayacaksınız. Ancak 20'lenmiş Tiger Strike ve 20'lenmiş Dragon Claw ile 5000 küsur Hasar Puanı puanı verebilirsiniz. Bunuda belirtmek zorundayım.

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Dragon Talon
Gereken Seviye: 1
Öncelikli Gerekenler: Yok

Bitiriş Vuruşu: Seviye 12’den sonra 3 tekme vuruyor bunuda unutmayın. 3 tekmeyi nasıl vurduğunu merak edenler var. Yani bu 3'ünü nasıl vuruyor. Boşa sallama olayı var mı? Şimdi onu açıklayayım... İlk vuruşta öldürürse diğer ikisini vurmuyor. İlkinde öldüremez ise ikinci veya üçüncüde öldürüyor. Ama şuna DİKKAT! İlk tekme vurmadı diyelim... Baal gibi yüksek enerjili bir Boss ile karşı karşıyasınız... İlki isabet edince 3. Seviye şarjzınızı diğer 2si ile de aynı Hasar Puanı ile boşaltıyor. Yani 1000 Hasar Puanılik bir vuruşu 3 kere ard arda yapıyor! İlk vuruşta öldürüse diğer ikisini sallamıyor... Dragon Talon çok mükemmel ve hızlı bir skill olmasına karşın Düel’de Seviye 40 vs Seviye 40’ta Dragon Claw’a karşı duramadı. Bunu bilin derim. Ancak bütün bunlara rağmen hiçbir işe yaramayan bir skill. Sadece 1 puan verip geçin.

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Dragon Claw
Gereken Seviye: 6
Öncelikli Gerekenler
: Dragon Talon [1]

Bitiriş Vuruşu: Bir düel sırasında sırf bu skill yüzünden Seviye 40’a 40 olduğumuz halde yenildim. Dragon Claw ilerki seviyelerde iki kere vuruyor ve ilk seviyelerdeki gibi kaçırmıyor. (Nedeni Attack Ratinginizin artması) Katladığı hasar puanıda düşünülürse kesinlikle 20’lenmeli derim. Ayrıca her vuruşta Claw'ın özelliğine göre şarj boşaltma olayınıza bonus Hasar Puanı ekleniyor ve 1000 Hasar Puanlık şarj'ı kaçırmadan iki kere vurmuş oluyorsunuz.

3/6
Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Dragon Tail
Gereken Seviye: 18
Öncelikli Gerekenler
: Dragon Talon [1], Dragon Claw [6]

Bitiriş Vuruşu: Kalabalık minnion gruplarını dağıtmak ve hızlı level atlamak için bire bir skill. 20. level Tiger Strike ve 20. level Dragon Tail ile 4 yardlık alanda harika bir katliam yapabilirsiniz.

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Dragon Flight
Ard Arda Yapma Zamanı: 2 Saniye
Gereken Seviye: 24
Öncelikli Gerekenler
: Dragon Talon [1], Dragon Claw [6], Dragon Tail [18]

Bitiriş Vuruşu: Özellikle Baal gibi güçlü zırt pırt teleport olan rakipler için gerekli. Seviye 1 bile yeterli ancak itemlerle 5-6’ya kadar çok rahat çıkarabilirsiniz. 20’lenmesi gerekmez. Ama isteyen 20'lesin derim. Yalnız bir şarjdan sonra Amazon'un strafe'i gibi takılma olayı var. Ona dikkat derim... O takılma sonunuz olabilir... Bunu unutmayın! Ancak Flight kullanmak isteyen arkadaşlar sniper denilen Assassin çeşidini okuyarak kendilerine düelde yenilmesi çok güç bir Char yapabilirler.

Shadow Disciplines Skills/Gölge Disiplini:

Diablo 2: LOD Rehberi - 3

Claw Mastery
Gereken Seviye:
1
Öncelikli Gerekenler:
Yok

Pasif Efekt: Kullandığınız silahın hasar puanını ve kullanma hızını arttırdığı için kesinlikle 20’lenmeli. Seviye atladğınızda dikkat edin... Claw'ın cinsine göre 5-5 veya 10-10 dağıttığınızda 2 veya 3 puan Hasar Puanı artıyor... Bir de bu skill'e vererek arttırın... Ve onun puanına bakın...

 

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Psychic Hammer
Gereken Seviye:
1
Öncelikli Gerekenler:
Yok

Efekt: Hasar puanından ziyade düşmanınıza bir kere vurduğunuzda kısa bir süre için size vuramamsını sağlamış olursunuz. Buda rakibinizi uyuz eder. (v1.07-109b) Eski versyonlarda bu şekilde kullanışsız bir skill'di. Ancak v1.09b den sonra uzak mesafeden düşmanınızı iter hale geldi. Yani rakibe hsar vermek için ona değmek zorunda değilsiniz. Üstelik bir kere kilitlediğiniz zaman büyü gücünüz bitene kadar rakibinizi itebilirsiniz. Bu sayede size vurmasınız da engellemiş olursunuz. Ancak v1.09b itibari ile Bağıran barbarian ve Wirld Wind çekenlere işlemediğini de belirtmek zorundayım. Ancak Charge yapan bir Paladin'e bu skill ile saldırısanız rakibinizi çileden çıkaracağınız bir gerçek. 1 puan verip geçebileceğiniz bir skill.

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Burst of Speed
Gereken Seviye:
6
Öncelikli Gerekenler:
Claw Mastery [1]

Efekt: Hızlı combolar ve kaçmak için şart. Kullanışlı bir Assassin için 20'lenmesi şart. Ancak 14. seviyede bırakıp artan skill'leri başka skill' lere de dağıtabilirsiniz.

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Cloak of Shadows
Gereken Seviye:
12
Öncelikli Gerekenler:
Psychic Hammer [1]

Efekt: Amazon'un inner sight skill'i gibi düşmanınızın savunmasını düşürür bunun yanısıra ekranı kısa bir süre için karartır. Ayrıca bilgisayarın yaratıklarını kör edip rahatça aralarından geçmenizi veya teker teker öldürmenizi sağlar. Inner Sight'tan üstün olan tarafı ise sabit bir değer ile değil % ile savunmayı aşağı çekmesi. Bu da rakibin savunması ne kadar fazla ise inen savunma puanı da o kadar fazladır anlamına gelmekte. 1 verilip geçilecek skill'lerden birisi de bu.

Diablo 2: LOD Rehberi - 3
Weapon Block
Gereken Seviye:
12
Öncelikli Gerekenler:
Claw Mastery [1]

Pasif Effect: Çift Claw kullanıyorsanız kalkana ihtiyaç duymamanız için çok gerekli. Seviye 5’ten itibaren dan dun, tın tın sesleri artıyor ve kendisini belli ediyor. Kesinlikle 10 yeterli. Daha fazla verirseniz sadec 1 puan yükseleceği için boşa gitmiş olur. Diye yazmıştım önceden... Artık çift Claw kullanıyorsanız diye bir şey olmadığını farkettim. Getirdiklerinden ötürü sıka sıka çift Claw kullanacaksınız diyorum. Çift Claw'ın ne işe yaradığı aşağıya ayrıntılı olarak yazacağım. Weapon Block Skill’i buglı olduğundan 20. seviyede en fazla %20 şans ile korunma sağlar.  

4/6

Çift Claw Ne İşe Yarar?

Arkadaşlarımızdan biri Çift Claw ve Weapon Block yerine Bir Claw ve bir Shield daha iyi değil mi diye yazmıştı... Bu bir Barbar değil... Onlarda sword değil... Assassin Claw kullanırken Barbar'ın çift kılıç kullanmasından çok daha hızlı vuruş yapıyor ve Claw Mastery 20'lendiğinde hem Hasar Puanı hem de hzıı artıyor. Bu arada Claw Weapon Block 10'ken %50, 11 ve 12'de %51 Şans veriyor... O yüzden 10'dan yukarı çıkmayın....

Tek Claw Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda moda olan eşya türü "Damage Reduced by X%" yüzünden Assassin Charlarıda tek Claw tek Kalkan'a dönmek zorunda kaldı. Immunie Physical'lık için Storm Shield Monarch'ın şart olması ile yeni Assassin Char'ları bu duruma döndü...

Trap Skills/Tuzaklar:

Hiçbirini ellemeyin! Trapsiz oyunu bitirmek gayet kolay! Açarsanız sadece Death Sentry kullanın ve 20’leyin. Çok yüksek Hasar Puanı verir. Cesetleri patlatır (Corps Hasar Puanı). 5 tane açabilirsiniz. 10 vuruştan önce yok olmaz. Ancak düellerde Lightning Sentry ve Wake of İnferno sadece birer level ile kullanılır.

Item Seçimi

Nataya's Odium'u tamamlayıp düel'de kazanırım diyenler hüsrana uğrayacaklar. Assasin için iki seçim var ancak kollara takılan eşyalar haricindeki seçenekler aynı. Burada dikkat etmeniz gereken "Ber" runeları boşa harcamamak.

Vampire Gaze Grim Helm + "Ber" Rune (Damage Reduced by %18-23)
Shaftop Mesh Armor + "Ber" Rune (Damage Reduced by %38)
String Ears Sharkskin Belt (Damage Reduced by %10-15)
Immortal King Eldiven
Waterwalk Sharkskin Bot
Mara's Etlich Amulet
Raven Frost Ring
Bulabildiğiniz en iyi rare veya unique yüzük

Alternatif #1 Silah - Kalkan Kombinasyonu

-Bartuc Cut Throat veya Natalya's Mark Suwayyah+Storm Shield (Damage Reduced by %35)

Alternatif #2 Silah - Silah Kombinasyonu

-Bartuc Cut Throat + Natalya's Mark
-Bartuc Cut Throat + Bartuc Cut Throat
-Natalya's Mark + Natalya's Mark

Aslında itemler için çok şey yazılabilir. Zaten oyunun ince ayrıntılarını ve düel deneyimlerini daha iyi öğrendiğinizde sizler benden çok daha iyi item seçimleri yapabilecek hale geleceksiniz. Benimki sadece en çok bilinen ve kullanılan itemler ile birkaç kombinasyon üretmek.

5/6

Assassin Çeşitleri:

Direct Finisher: Bu Assissinler Dragon Claw veya Normal vuruş ile düel eden türdür. Düşük seviyelerde (63 ve aşağısı) bunlar en güçlü Assassinlerdendir.

Charge Upper: Tiger Strike, Cobra Strike gibi iki etkili Charge-Up skill’ini kullanır ve Dragon Flight, Dragon Claw gibi Finish Move’lar ile rakiplerini etkisiz hale getirirler. Bu Assassin çeşidi düelde en güçlü karakterlerdendir.

Trapper: Sadece Trap kullanırlar ve rakiplerine uzak Shadow Master ve çeşitli Trap saldırıları ile hücum ederler.

Sniper: Herhangi bir Charge-Up skill’ini ve Dragon Flight’ı 20. seviyeye getirip rakiplerini güdümlü roket gibi izlerler. Dex. ve Str.leri oldukça yüksek olduğundan asla hedeflerini kaçırmazlar.

Ninja: Yıldız atarak saldıran ne işe yaradığı belli olamayan bir Assassin çeşididir. Bu türden uzak durun (Yani yapmaya kalkmayın emeğinize yazık).

Not: Son Assassin çeşidi hiçbir işe yaramadığı için onun skill dağılımları verilmemiştir.

Taktikler:

(MARP[mt] Closed Battle.net oyuncusu tarafından yazılmıştır)

Herşeyden önce Assassin Char'ının Türk ustalarını bir sayalım ki soracağınız kişileri bilin... Daha sonra hatırladıklarımın ICQ numaralarını ve e-mail'lerini de ekleyedim...

MARP[mt] [Mutatioan Time] USWEST Battle.net Oyuncusu. Türkiye’de Diablo II LOD’un ustalarından.

[oAge]Crüniac yada onun gibi bişey... Zaten hepiniz tanıyorsunuz. ICQ UIN 85128052

darktrpr (Dark Trooper Elite Forces Founder) Aslında Westwood On-Line’da Dünya 20. liğine kadar çıkmış bir Tiberiun Sun oyuncusu olmasına karşın LOD ilk çıktığından beri Druid ve Assassin üzerine sürekli düşünüp taşınan, kafa patlatan değerli oyunculardan biridir. Türkiye’de Diablo Federasyonunda da görev yapmaktadır. ICQ UIN 83353861

/BoNe/G@RC@ Benim bildiğim Bone Clan'ı sadece Necro'cu ama... ICQ UIN 137551769

[FeaR]VeNoM Eski oyunculardan, yenilikçi ve fantazi sever bir oyuncu. ICQ UIN 149418387

Kendimi düşününce daha çok resmi sitelerdeki yazılı sayısal verilere göre önce kağıt üstünde daha sonra oyunda Char yaptığım için çoğunlukla yeniden Char kasmak zorunda olan bir oyuncuyum. Yabancılardan ise Clayfu ve bir eleman daha vardı ki onlar Level 99 Hardcore Char'larda turnuva şampiyonu zaten. Simdi gelelim daha önce benim kağıt üstündeki verilere göre yazıp MARP[mt] ile tartistiktan sonra (neden, nasıl, niyekine, nası yani?) soruları üzerine karara vardığımız skill ve stats dağılımına:

Strenght. 100 Zırh giymek damage arttırmak vs. vs.

Dexterity 120 Max. blocking damage ve attack rating için. (Attack Rating uzaktan vurma olarak en basit şekilde açıklanabilir ve diğer özelliği boşa sallamak yerine hedefe isabetli vuruş yapmasıdır.)

Vitaliy 300 (Tam olarak 345 Level 99 için) ve üstü yasam puanı ve hareketlilik (Koşma gücüde vermektedir ve en fazla koşma puanını Diablo II LOD'da Assassin Char'ında bulunmaktadır. Burst of Speed sayesinde Level 70'den sonra Stamina hiç aşağı inmemektedir.)

Energy hiç yok! (Trapassin yapmayacağınız için lazım değil...) Şimdi bundan sonraki kısma MARP[mt]'nin yazdığı rehberi ekliyorum. Çünkü bana göre şu an için en iyisi o. Zaten Clayfu'nun tekniğinin Türkçe anlatımı da denebilir. Her ikisini de okudum yaklaşık bir 50 sayfa yazılıp anlatılan bu açıklamaları mümkün olduğunca kısa ve öz yazmaya çalıştım.

USWest teki en iyi duel Assassin’lerinin bir çok ortak denemeleri sonucu ortaya çıkan model.

Assassin Skill Dağalımı:

Tiger Strike 20 (Max Damage) Claw Mastery 20 (Max Damage, Attack Rating, %100 Deathly Strike)

Shadow Master 20 (Paratoner ve Single Game de kalkan, Fazladan trap ve Cloack of Shadow yuvasi)

Dragon Flight 20 (3 tanesi bir Sorc'u indirir!)

Burst Of Speed 5 (Bartuc Cut Thorat Maximum hızına 5. levelde ulaşmakta. Yani yazıldığı gibi daha fazla hız ile vurmak mümkün değil ancak daha sonraki seviyeler daha fazla stamina ve duration vermekte ayrıca koşma hızını arttırmakta ancak bunları da Immortal'in botu small charmlar ve çeşitli kolyeler ile attırmak mümkün...)

Cobra Strike'ı , Lightning Sentry'ı ve Wake Of Fire'ı açın. 99'a gitmeye karar verirseniz Wake Of Fire'ı maxlayın. (Bazılari Shadow Master yerine WoF maxlanması gerektiğini düşünüyor.)

6/6

Itemler:

  • Stormshield "Um"

  • Shako "Cham"

  • Shaftshop "Perfect Ruby"

  • Mara's Kaleidoscope

  • Immortal King's Forge (eldiven)

  • Waterwalk

  • Thundergod's Vigor

  • 2x 11% life steal "Blood Craft" ring

Claw ortak anlaşmaya varılamayan bir konu. En mükemmel claw Ethereal Cruel Scissors Suwayyah Of Quickness "ZodOhm" gibi birsey olsa gerek fakat bu clawdan koskoca USWest te benim bildigim 1 tane var onun da Crueli 278% (300 degil yani )

Benim önerim (ve kullandigim) Ethereal Bartuc's "Zod". İşi görmeye yetiyor, 3 tiger sarji ile normal atakta 5000 damage veriyor. Bulabilidiginiz en fazla damage li clawu kullanin derim.

Statlar:

Strenght: +Str ler ile Stormshieldi giyebilmek için yeterli Str (sanırım 109)

Dexterity: Blok 75% olmalı... Level 90 da 230 olacak şekilde ayarlayın.

Vitality: Gerisi... Assassin de 1 Vitality 3 life verdiği için yukarıdaki statlara mümkün olan en az puan verip vitality’e yatırın. (Level 81 de 1982 life ım var, gayet yeterli...)

Energy: Tüm duel karakterlerinin ortak seçimi, 0 energy.

Stratejiler:

vs. Barbarian:
Rakibe "GG" (GG=Good Game, İyi Oyun)yazıp save&exit yapın. İyi bir barbar 7 tane martial arts Assassin’ini birden harcar. (Trapper Assassinler barbar öldürebiliyorlar ama)

vs. Amazon:
Bu Assassin in en kolay duelidir. En iyi amazonlar en çok iyi Assassin’lerden korkar. Sağ tuş kilidini alin, MB - MB - MB - Dragon Flight - Tiger Strike - Normal atak ve kaçın. Ölmesi için ne kadar gerekiyorsa tekrarlayın. Guidedlari master ile toplayın, kilidi almak için hızınızı kullanın.

vs. Sorceress:
İyi bağlantısı olan iyi Sorceress’ları gene Sorceress’tan başka hiçbir Class yenemez. Ama öldürmeye en yaklaşacak Class Assassin’dir. Olur da şans eseri Sorc’un sizinle aynı ekranda olduğunu görebilirseniz atik bir hareket ile sağ tuş kilidi alin. MB, MB, MB , Dragon Flight, Tiger allah Tiger... Sorc stunlocka girmezse (75% blok çıkalı mertlik bozuldu) 1-2 Tigerdan sonra başka yere teleport eder. Sağ tuş kilidini hiçbir zaman kaybetmeyin (Tigerı da sağ tuşa alın), ayni şeyi tekrarlamak için lazım olacak. Unutmayın iyi Sorc’tan kilit almak çok çok zordur... aldınız mı sağ tuş duelin sonuna kadar basılı olmalı.

vs. Druid:
Rakibe istersen duel yapmayalım deyin, Fury ye karşı Shadow master ınızı ayakta tutun vuruşların yarısını o yesin. Druid size yaklaşırken 5 tane Lightning sentry koyun (Eğer heal olacaksa wake of fire kullanın). Druid’e saldırırken trapler ona saldırırken arada bir MB yapıp onu stun kilidine alin. Gerisi çok kolay sayılır. En kalite druidler (1-2 kişi) dışında hiçbir Druid iyi Assassin’leri yenemez. En kalite Druidleri de hiçbir Assassin yenemez. Sizinle aynı Damage, aynı “Life Steal”, aynı “Reduced” ama beş katı “Life” ve “Stunlock” a karşı deli “Hit Recovery”. 

vs. Paladin: Zealot (Fanaticism + Zeal):
Assassin için çocuk oyuncağıdır. 1/5 Life’lı druid olarak düşünebilirsiniz. (Aynı taktik)
Charger (Chargedin):
Bunlara karşı MB kilidi önemli rol oynar. Light Sentry leri dizin, Charge’ı bekleyin. Charge size vurmaya yakın paladinin kafaya MB yağdırın. Kitlenince de cobra+tiger ile girin. Bunlar da oldukça kolay rakipler.

Smite / FoH (Fohadin): Bu model, Assassin’ın Barbardan (İmkansız duelden yani) sonra en zor duelidir. Blok edilemeyen ve otomatik vuran / knockback eden smite’e karşı Assassin çaresizdir. Kaçarsanız da Foh’ları yersiniz kafaya.

vs. Necromancer:
İyi Necrolar, her ne kadar az sayıda da olsalar ne yaptıklarını çok iyi bilirler. “Reduced” edilemeyen “Bone Spiritler”, her ne kadar koşarak kurtulunabilse de Necroyu öldürmek için ona 2-3 Claw geçirmemiz gerekeceği için büyük bir tehdit oluşturuyor. Iron Maiden+Bone Wall, Lower Resist + Poison Nova gibi çok tehlikeli silahlara sahip Necrolar. Bone Wall kullanmayan Necroları öldürmek çok kolaydır. Çok güçsüz bir amazon gibi düşünün (aynı taktik).

Bone Wall kullanan Necrolar (kafanıza Iron Maidenı de koyarlar) Dragon Flight kullanmayı imkansız yapar. (DF wallara girer) onlari Trap+MB ile yakalamak gerekir. Yeterince yaklaşınca Trap ve MB ile etkisiz hale getirip 1-2 Claw atıp kaçmak lazım.. Bonewall Necroları ile Assassin duelleri 50% / 50% derim.

vs. Assassin: Mirror Match
Assassin’e karşı Shadow Master kullanmayın (bedava charge). Hiçbir zaman allah allah diyip kafa kafaya girmeyin. Trap+MB yapın öyle girin, kafa kafaya duelde de önce 1 Cobra alın sonra 3 Tiger, (herhangibir anda bosaltmak gerekirse erken sallayın) en son normal atak ile deli bir vurus yapin. Bu maçta silahlar ve life stealler konuşur, itemi iyi olan kazanır (Bir nevi barbar vs barbar dueli)

Not: Taktikler Closed Battle.net Hard Core oyuncusu MARP[mt]’ye aittir. MARP[mt] Türkiye’deki en iyi Diablo II LOD oyuncularındandır. Türkiye’de tüm Hardcore oyuncuları ve diğer masterlar (Oyunun hocası sayılan oyuncular) onu tanır. Assassin Skill dağalımı ise yine Türkiye de en iyi Assassin oyuncuları arasında sayılan [SouL]ClawMaster’a aittir ki bu ben oluyorum zaten. J
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 21.04.2021 23:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.06.2016 00:50
single player için de önerileriniz var mı?
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×