1/4

Diablo 2: LOD Rehberi - 4

İzzet Berkay Karamanderesi 3.06.2010 - 12:31
Rehberimizin 4. bölümünde Paladin'in özelliklerine değineceğiz.

Paladin Oyunun en güçlü Char'ı olmasına karşın oynamayı bilen oyuncu sayısının az olması nedeni ile ezik bir Char olarak bilinmektedir. Şimdi okumaya başlayacağınız rehber ise battle.net'in en güçlü Paladin ChargeDin'ine aittir... İlk Paladin'lerin ne olduğu ve hikayesi ile olaya bir girelim...

Bir çok eski bilge hayatta önemli olan şeyin vücudunun bir nehire salınıp yakılmadan önce geride bir eser bırakabilmek olduğunu söyler. Paladinler bu eserin doğruluk ve iyilik olduğuna inanırlar.

Sadece insanlar paladin olabilir. İyi bir savaşçı olmak için yapı ve kuvvetlerinin olması şart elbette, ancak Paladin sınıfı bir savaşçıdan ötedir. Bilgelik ve karizmatikliğe de ihtiyacı vardır.

Her paladin kutsal güçlerini elde etmek için bazı ilkeleri benimser. Dürüstlük, doğruluk ve adalet bu ilkelerin başını çeker. Bu ilkeleri hayatına yansıtacak ve onları yaşam boyu koruyacak kişi iyiliği yüreğinde tüm saflığıyla hissetmelidir. Her hangi bir yanlış hareket Paladinlere tanrıları tarafından bahşedilen gücü yitirtir. Ancak suçundan pişmanlık duyar ve bir tapınakta tanrıya dua ederse güçlerini geri kazanabilir ki elbette bu yanlışlığı farkında olmadan yapmış olması gerekir.

Paladinler onuruyla yaşar, onuruyla ölür. Ne olursa olsun, düşmanına bile yalan söylemez yada onu arkadan bıçaklamaz. Bu aşağılık katillerin ve kan içicilerin yoludur. Yetenekleri aldıkları eğitim ve tanrıların bahşettiği güçler sayesinde gelişir. Bunlardan birkaçı şöyledir:

Paladinlerin kullandıkları büyüler Divine sınıfına giren büyülerdir. Divine büyüleri çok yüksek bir varlık (mesela tanrılar ya da doğa) tarafından kişiye bahşedilmiş veya bir şeye olan kuvvetli inanç sayesinde yapılabilir.

Paladinler konsantre olarak 60 ayak içindeki kötülüğü sezebilir.

Hastalıklara karşı bağışıklıdırlar.

Kendi seviyesine göre hastalıkları iyileştirebilir ve günde belirli bir miktar olmak üzere yaraları tedavi edebilirler. Bu büyülü bir tedavidir. Tanrıları tarafından Paladinlere bahşedilmiş...

10 ayaktan fazla yaklaşan kötü yaratıklar saldırı atışlarına –1 penaltı alırlar.

Belli seviyedeki Paladinler hortlakları kovma gücü kazanır.

Belli seviyedeki Paladinler bazı rahip büyüleri yapabilir.

Böyle birçok gücünün yanında inancını yaymak ve muhtaçlara yardım etmek için yapması gereken bazı fedakârlıklar vardır.

Asla gereğinden fazla büyülü eşyaya sahip olmazlar.

İhtiyacı olan parayı ayırır, kalanını yararlı bir iş için kullanırlar.

Kazanclarının %10’ununu dürüst, cömert, dinine bağlı ve iyi kimselere verirler.

İnsanlara yardım etmek ve adaleti sağlamak başlıca görevlerindendir. Bir an için dahi bundan kaçınmaz, ilkelerinden ödün vermezler. Tanrının inancı ile kötülüğü yıkmak için savaşırlar. Bunu başaranları çoktur. Ancak başaramayanlarıda birer kahraman olarak gider bu dünyadan. Ve gittikleri yerde de -tanrılarının yanında- düşürmezler ağızlarından düsturlarını “Onurum yaşamımdır...”

Buraya kadar olan Paladin açıklaması Klasik FRP oyun tarzındaki asıl Paladin Char'ının özellikleridir. Kaynak olarak www.lostlibrary.org 'tan faydalanılmıştır. Devamını veya diğer Charların özelliklerini merak eden arkadaşlar bu adresten daha fazla bilgiye sahip olabilir. Şimdi oyundaki Paladin Char'ının Özelliklerine gelelim.

Paladin’in stats dağalımını item seçiminden sonra anlatacağım. Çünkü 232 Strenght, 230 Dexterity’den sonraki her Viatlity puanı sizler için hayati önem taşıdığından birinin bile boşa gitmemesi gerekmektedir.