1/7

Diablo 2: LOD Rehberi - 6

İzzet Berkay Karamanderesi
İzzet Berkay Karamanderesi 3.06.2010 - 12:31
Birileri şu Berkay'ı öldürsün artık.

Diablo II'deki tanımlanmaları ile Horragot yani bugünkü Anadolu'dan gelen Hun Türkleri oyunun en güçlü karakteri olan Barbarian'ı canlandırıyor. Her çeşit silahı kullanmada usta, her türlü element saldırısına karşı dayanıklı, hakkı en güçlü karakterlerin dahi iki katı, yenilmez ve korkusuz savaşçı. Barbarların temel özellikleri bağırarak savunmalarını arttırmaları, çevrelerini saran yaratıkları bağırarak korkutmaları, sinirlenip güçlerini ve yeteneklerini kısa bir süre için kat kat arttırmaları, çok ağır zırh ve silahları büyük bir rahatlıkla kullanmaları gelmektedir. Barbarlar kullandıkları silah çeşidine göre isim almaktadır. Oyunda 6 çeşit Barbarian olmasına karşın bunların ancak 3'ü 4'ü kullanılmaktadır. Bunun nedeni diğer çeşitlerin bu 3-4 çeşide göre çok zayıf ve yetersiz kalmalarıdır. Bunlar sword, mace, maul, lance, polearm ve throwing barb olarak isimlendirilirler. Mastery'leri haricinde genelinin skill dağılımı aynıdır. Ancak bazıları ufak değişiklikler gösterir. Hiç değişmeyen kısım ise War Cries olarak geçen savaş çığlıkları bölümüdür. Bu bütün barbar karakterlerde aynıdır. Bu kombinasyonu ilk bulan ise Resmi Battle.net'in GerBarb nickli Alman Hardcore oyuncusudur. Bu oyuncu ilk Seviye 99 MaulBarb'ı yapan ve Dünya'nın en ünlü Barbarian oyuncusudur. LOD çıkana kadar da onu yenebilen yoktu. Barbarların ana vatanı olarak bilinen ve kaleleri sayılan Harrogat ve Mountain Arerat (Ağrı Dağı) oyunda yer alan bazı bölümlerden yalnızca biri. Ancak bu bölümde savaşırken yakılmış evlerden ve savaş arabaları ile Türklere özgü yörük çadırlarından Avrupalıların ve diğer batı ülkelerinin üzerindeki imajımızı çok rahat görebiliyoruz. Ne var ki yenilmez ve karizmatik olmamızda cabası... :) İnsan iyi yaratılmış bir Barbarian'ı görünce Türk olduğuna sevinmeden edemiyor. Hani Türk olmasam keşke Türk olsaymışım diyesim geliyor. O denli güzel bir olay yani... :)

Başlangıç Özellikleri 

Kas Gücü:

30

Çeviklik:

20

Yaşam Gücü:

25

Büyü Gücü:

10

 

Yaşam Puanı:

55

Koşma:

92

Büyü Puanı:

10

Her Karakter Seviyesinde Aldığı Özellik

Yaşam

+2

Koşma

+1

Büyü Puanı

+1

Stat Puanlarının Özellikleri

1 Yaşam Gücü 4 Yaşam Puanı verir

1 Yaşam Gücü 1 Koşma Puanı verir

1 Büyü Gücü 1 Büyü Puanı verir

Düel’de Kullanılan Skill’ler - Barbarian Masteries

Masteries kısmındaki yapacağınız silah çeşidi seçimine göre diğer Combat Skills kısmında da çeşitli seçimler yapacaksınız.

Critical Hit/Kritik Vuruş

Kritik vuruş sizin son hasar puanınızı arttıran bir yetenektir. Barbar karakterlerde bunu ilk arttıran ise silahına göre seçilmiş ustalık sınıflarıdır. Ustalık sınıfınıza göre kullandığınız silahın tek vuruşta öldürme veya yüksek hasar puanı verme şansı artar. Bu yüzden ilk 20'lmeniz yeteneklerden biridir. Ayrıca Ustalık beraberinde "Saldırı Rating" Vuruş Menzilide verir ki bu da sizin vuruşlarınızı kaçırmamanız demektir.

Diablo 2: LOD Rehberi - 6

Sword Mastery
Gerekli Seviye: 1
Öncelikli Gereksinim: Yok

Olayın özüne inersek barbarlar atalarından kalma silah kullanma ustalıklarını karşılarındakine en ölümcül yerden vurarak kullanma şekli gösterirlerdi. Zırhlardaki en ince boşlukları ve zayıf tarafları bilir ölümüne dövüşlerde fırsatını buldukları ilk anda bu zayıf bölgelere en iyi vuruşlarını yapıp savaşı sona erdirirlerdi. Bütün silah sınıflarının kullanımında ayrı bir ustalık olmasına karşın hepsinin kullanımındaki ilk amaç bu ölümcül vuruşları öğrenmekti. Kendinizi bir savaşçı olarak düşünün ancak hiçbir silahı kullanmada usta değilsiniz. İşte Diablo II'de de barbarlar için olay söz konusu. Summoning yaratamayan 2 karakterden biri olan barbarında tek marifeti kullandığı silahı en verimli şekilde bir ölüm makinasına dönüştürmesi. Bunu tüfek kullanırken sniperlık olarakta görebilirsiniz. Barbar için Tanklık sniperlıktan sonra gelmektedir. 24. seviye ye geldiğinizde zaten istediğiniz zırhı giyecek duruma geliyorsunuz. Ancak kılıç gibi bir silah kullanacaksanız 24. seviyede 20. seviyede kılıç ustalığınız olmalıdır. Diğer ustalık sınıflarındaki fark ise uzun ve ağır silahların 6. seviyede sonra ustalık sınıfına geçmesidir. Geri kalan tüm özelliklerde onlar için geçerlidir. 20. seviyede +%123 Hasar Puanı, +%180 Saldırı Menzili ve +%21 Kritik Vuruş Şansı verir.

Pasif Efekt:Saldırı Menzili ve Kritik Vuruş Şansını kılıç sınıfı silah kullanırken arttırır.