Diner Dash: Sizzle & Serve

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
El konsolunda restoran işletmeciliği
Platformlar PSP
Diner Dash: Sizzle & Serve
  • Yapımcı - Yayıncı GameLab - Eidos
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 65
Artılar Eğlenceli oynanış, multiplayer, renkli atmosfer
Eksiler Kontroller, müzikler
Eidos Interactive tarafından piyasaya sürülen Diner Dash: Sizzle & Serve, PC, DS ve PSP platformlarında yerini aldı. Arcade tabanlı restoran simülasyonu olan yapım, belki de el konsolları için biraz hızlı bir yapıya sahip. Bulmaca yapılı içerik, daha çok el çabukluğu ve dikkat üzerine kurulmuş. Bu bakımdan oldukça hareketli ve bir o kadar da parmaklarınızı ağrıtabilecek bir atmosfer mevcut.

Fast&Food zinciri

Diner Dash’de Flo isimli genç bir girişimci bayanı canlandırıyoruz. Bir restoran açarak para kazanmaya çalışan karakterimize, bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışıyoruz. Basit ve derinliği olmayan içerik, her ne kadar bir süre sonra kendini tekrar etmeye başlasa da, hızlı oyun yapısı ve eğlencesi ile çoğu zaman keyif almak mümkün oluyor. Yapımcı firma GameLab, herkesin birer restoran işletmecisi olarak doğmadığını bildiğinden olsa gerek, oyuna ilk olarak eğitim modu ile giriş yapıyoruz. Restoran işletmek hakkında temel ve basit kuralları öğreten eğitim modu ardından ise kırk farklı bölüm içeren maceramız başlamış oluyor. Yeni başlayan her bir gün öncesinde finansal olarak hedefler veriliyor ve bunların gün sonuna kadar tamamlanmış olması isteniyor. Aksi taktirde bölüm başarısız sayılarak yeniden oynanmak zorunda kalınıyor.

Restorana giren ilk müşteri ile koşuşturma başlıyor. Her müşteriye uygulanan prosedür ise şu şekilde; ilk olarak giren müşteriyi karşılıyor ve boş bir masaya yerleştiriyoruz. Bu noktada gelen kişi sayısı önemli zira dört kişilik bir masaya iki kişi oturunca boş kalan taburelere diğer müşteriler oturtulamıyor. Oturan müşterilere daha sonra menüyü veriyor ve karar vermelerini bekliyoruz. Ne yiyeceklerine karar verdikten sonra da siparişlerini alıyor ve mutfağa iletiyoruz. Mutfakta yemek hazırlanırken bahsettiğim bu işlemler diğer yeni gelen müşteriler için yapılarak zaman kazanılıyor. Mutfak yemeği hazırlayınca da siparişleri masaya götürüyor, yemek bittikten sonra da ücretleri toplayıp müşteriyi yolluyoruz. Bu döngü sürekli olarak bu şekilde devam ediyor ve gün noktalanıyor. Oldukça önemli olan müşteri memnuniyeti ise kalp şeklindeki bir metre ile grafik olarak bizlere yansıtılmakta. Kalp ne kadar dolu ise müşteri de o kadar memnun demek oluyor. Tamamı ile boş olan kalp ise kısa bir süre sonra müşterinin restoranı terk edeceğinin sinyalini veriyor ve bu durumda genellikle bölüm başarısızlığı olarak geri dönüyor.

Ne kadar çok memnun müşteri, o kadar çok para anlamına geldiğinden, insanları tatmin etmek oldukça önem arz ediyor. Bu durum başlarda kolay iken, giderek telaşlı bir hal almaya başlıyor. Zira aynı anda birçok müşteriye hizmet gerektiği gibi, müşterilerinde tatmin olmak için farklı ihtiyaçları bulunuyor. Sekiz farklı müşteri tipi bulunan yapımda, herkese istekleri doğrultusunda hizmet önemli olan nokta. Toplamda sekiz farklı restorana sahip olduğumuz oyunda her şey geldiği gibi kalmıyor. Kazanılan paralar ile ekstra sandalye, masa, müzik kutusu, mutfak gereçleri vs gibi kaliteyi arttıran ürünler satın alınıyor. Böylece hem kapasite artıyor, hem de gelen müşteri sayısına bağlı olarak kazandığımız nakit miktarı. Ancak bu noktada işler giderek karışıyor. Zira dükkan büyüdükçe hizmet edilmesi gereken kişi sayısı artıyor, ancak hizmet eden kişi sayısı değişmiyor. Bu bakımdan yapım giderek el çabukluğu gerektirmeye başlıyor. D Pad ile ekrandaki imleci kontrol ediyor ve X ile müşteri ya da yapılması gereken işi için seçim yapıyoruz. Belirttiğim gibi bu durum başlarda kolayken giderek PSP için zor bir hal almaya başlıyor.

Farklı modlar

Diner Dash içeriğinde yalnızca kariyer modunu barındırmıyor. Sonu olmayan süresiz oyunlar oynayabileceğimiz gibi, en çok sayıda müşteriye en önce hizmet ya da ilk olarak kimin üç müşteri kaybedeceği gibi bölümler içeren multiplayer desteği de var. Görsel olarak iyi sayabileceğimiz yapım, çok detaylı olmayan restoranlar ve çok çeşidi bulunmayan restoran eklentileri içeriyor. PSP’nin geniş ekranı yanında DS el konsolunda bu oyunu oynamak ise işkence halini alıyor. Bu bakımdan PSP çoğu zaman olduğu gibi avantajlı konumda oluyor. Sesler bakımından ise takibe yardımcı olacak birkaç efekt ve eften püften müzikler dışında bir şey vaat etmiyor. Diner Dash: Sizzle & Serve, daha çok kısa süreli eğlenceli vakit geçirmek için oynanabilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 13:10
Kalan Karakter : 300 Gönder
Diner Dash: Sizzle & Serve

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×