1/2

DirectX Neden Gerekli?

Barbaros Şengüler
Barbaros Şengüler 3.06.2010 - 12:31
DirectX ve oyuncuların beklentileri.

Sıkı bir oyun meraklısı hangi durumda olursa olsun en iyi oyunu oynamak ve bu oyunu oynarken de yüksek kalitede ve iyi bir konfigürasyona sahip bir pc üzerinde bunu yaşamak ister. Seçtiği oyuna başlamadan önce yaptığı geleneksel hareketi tekrarlar ve ekran ayarlarına ulaşarak yüksek kalitede ayarları tanımlar ve oyunu oynama kısmına geçer. Ancak burada devreye bu oyunu istediği şekilde oynamasını sağlayacak birden fazla bileşen girecektir. Bunların başında iyi bir grafik kartının varlığı oyuncunun keyfine keyif katacaktır. Çünkü teknolojinin hızına paralel olarak oyunlarda inanılmaz şekilde gerçeğe yaklaşıyor ve bizden istekleride bir o kadar artıyor. Günümüzde neredeyse her gün yeni bir oyun çıkıyor ve yanında da yeni özelliklere sahip grafik kartları ve iyi konfigürasyona sahip pc’ler istiyor. Kullanıcıların bu yenilikleri güncel bir şekilde takip etmesi hem maddi olarak onları zorladığı gibi akıllara da bir çok soru getiriyor. Oyun meraklıları kendi arasında bu sorulara cevap aramak yerine ellerindeki imkanları en üst seviyede kullanarak upgrade süreçlerini mümkün olan en uzun döneme yaymaya çalışıyorlar. 

Gayet tabii her şeyden önce iyi bir bilgisayar, bunun yanında gelişmiş bir ekran kartı ve gereken son sürüm yazılımlar sağlanması gereken temel bileşenlerden. Bu bileşenlerin en önemlilerinden biri ekran kartları. Bilindiği gibi dünyada ekran kartı üreten büyük firmalardan başlıcaları olan Ati ve Nvidia, her geçen gün rekabet düzeyini bir üst seviyeye taşıyorlar. Bu da oyun meraklılarına yeni ve gelişmiş alternatifler sağlıyor. Peki daha iyi şekilde oyunların oynanması için illa yeni ekran kartlarını mı almalıyız? Bunun için ekran kartı gibi bir donanımın sürekli değiştirilmesi de insanlara çok mantıklı gelmiyor. Dolayısıyla kullanıcılar bu grafik kartlarının güncellenen son sürüm yazılımlarını sürekli takip ediyor ve burada da oyun meraklılarının yakından tanıdığı bir kelime ortaya çıkıyor. DirectX! 

Temel olarak DirectX için, Windows işletim sistemleri üzerinde oynanan oyunlarda ya da videolarda yüksek performanslı grafikler ve sesleri sağlamak üzere sağlanmış bir eklenti olarak niteleyebiliriz. DirektX aslında bir uygulama programlama arabirimi ya da API olarak tanımlanabilir. Yani API ‘ler temel olarak kurulu sistemler üzerindeki donanımlarla yazılımların sağlıklı konuşmasını sağlayan bir köprü vazifesi görür diyebiliriz. DirectX API’leri gelişmiş 3 boyutlu (3D) multimedia uygulamalarına hazırda bulunan donanımların daha yüksek performanslı hizmet vermesini sağlar. Aynı şekilde düşük seviyeli fonksiyonlardan 2 boyutlu (2D) grafiklerin yüksek performans vermesinden, joystick ve gelişmiş ses kullanımına kadar birçok desteği sağlar. En son çıkan DirectX versiyonu olan 9.0b versiyonu da temel özelliklerini yeni donanımlarla en iyi şekilde yerine getirmenin yanında yeni bir çok özelliği ile oyun meraklılarına daha mükemmel grafikler ve sesleri sağlamayı amaçlıyor. Bu yeni versiyonunda 3D hızlandırıcı, frame rate vb. özelliklerinde geliştirmeler yapılmış. Bazı yeni oyunlar kurulumda en az bu versiyonu istemekte. DirectX9.0b sürümü Windows 98’den XP’ye kadar tam destek veriyor. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×