1/3

DiRT 3

Murat Sağlam 23.05.2011 - 15:40
Kötü hava koşullarıyla gelen iyi bir oyun
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
DiRT 3
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
Merlin Puanı 85
4 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%81
Artılar Seçilebilecek bir sürü araç. Grafikler ortalamanın hayli üstünde. Sesler ve atmosfer çok başarılı. Çoklu oyunculu seçenekleri uzun soluklu oynanış sağlıyor.
Eksiler Uzun süren yüklemeler. Anlatıcının gereğinden fazla konuşması. Seyirci grafiklerinin çok göze batması. Araç ayarları sınırlı.
Ralli oyunlarını sevenlerdenseniz, Colin McRae DiRT serisi hemen ilginizi çekecek nadir oyunlardan biridir. Ben fazla seven bir insan olmadığım için ve uzun süredir ralli oyunlarıyla ilgili olarak herhangi bir girişimim olmadığı için aşırı ilgimi çekmiyor diyebilirim. Fakat yinede söz konusu oyun DiRT olduğunda akan sular duruyor haliyle.

Öncelikle DiRT diye bahsediyorum çünkü serinin adı artık Colin McRae DiRT değil. Colin McRae’nin ölümünün ardından efsanenin ismini taşımaya devam eden Codemasters, bu üçüncü oyunla artık yalnızca kendi ismini kullanmayı tercih etmiş. Yani oyun artık DiRT 3 ismiyle anılacak haberiniz olsun.

Güle güle Colin McRae...

Sonuçta yarış yarıştır değil mi? Belli bir alanda döner durursunuz ya da bir noktadan bir noktaya hızlıca ulaşmaya çalışırsınız. İşte ralli oyunları böyle bir deneyim sunmaz insana.

Çok daha farklıdır. Eğer benim gibi arcade yarış oyunlarına alışıksanız hele, oyuna başlayınca gazı köklersiniz ve ilk gördüğünüz duvara, ağaca, taşa kafadan giriverirsiniz. İşte o an anlarsınız rallinin başka bir şey olduğunu.

Tabii eğer serinin sevenlerindenseniz ve ralliye karşı ilgili bir insansanız zaten size her şey normal gelecektir ama benim gibi hamlamış ralli oyuncuları için birkaç deneme yarışı yaparak en azından kontrollerin hassaslığına alışmak gerekiyor.

DiRT 3
Özellikle analog çubuklarla oyunu oynamak çok zor oluyor ama benim için herhangi bir yarış oyunu da analog çubuklarla çok zor olduğundan hemen ayarlardan D-Pad seçeneğini aktif ederek oynadım ve çok daha rahat ettim. Tabii kişisel görüşüm olduğundan iki türlü de deneyebilir ve size rahat geleni kullanabilirsiniz.

Oyuna girdiğinizde sizi öncelikle profilinizi yaratmanızı isteyen bir ekran karşılıyor. Bu ekranda isminizi ve cisminizi belirledikten sonra, çoklu oyunculu modu, tek kişilik "quick race" denilebilecek yarış modunu ya da oyunun can damarı olan DiRT Tour'u seçerek oyuna başlıyorsunuz.

Ayrıca bu ekranda, My DiRT adı altında oyunun DLC’lerine göz atabileceğiniz, oyunla ilgili son haberlere, istatistiklerinize ve garajınıza erişebileceğiniz bir opsiyon daha bulunuyor.

DiRT Tour oyunun can damarı çünkü kariyer modu olarak yer alıyor. Oyuna başlarken yarattığınız profil sizin oyundaki karakteriniz ve DiRT Tour'da yarışlara katılarak dört sezon sürecek bir maceraya atılacaksınız.