Disciples II: Guardians of the Light

Burak Dabak 3.06.2010 - 12:31
Kimi görev paketleri başlı başına yeni bir oyundur, bazıları ise adını korumakla yetinir.
Platformlar PC, PC
Disciples II: Guardians of the Light
  • Yapımcı - Yayıncı Strategy First - Strategy First
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 80
Artılar Güzel animasyonlar, sağlam hikaye, oynaması zevkli
Eksiler Müzikler çok monoton, bazen çok zor olabiliyor

Kimi görev paketleri başlı başına yeni bir oyundur, bazıları ise adını korumakla yetinir. Elimizdeki oyun ikincisi ile yetinmekte. Ama bu demek değil ki bekleneni veremiyor. Kesinlikle değil. Disciples II: Guardians of the Light çoğumuzun Heroes of Might and Magic tipi diye de bildiğimiz gerçek türü Turn Baslı FRP / Strateji olan bir oyun. Genelde bu tip oyunların ne yapılması ne de oynanması göründüğü kadar kolay değildir, bu nedenle yapımcılar her zaman büyük risk altına girerler ama bu oyun da görüyoruz ki Strategy First bu işin altından da anlının akıyla çıkmış.

Oyunun Empire Campaign hikayesi büyük savaş (oyunda First War diye geçiyor) sonrasında yeniden yapılanmaya çalışan Empire'ın Undead ve Legand Of Damned güçlerinin insanlık ırkını Ortadünya' dan kaldırma emellerini durdurmaya çalışmasını konu alınıyor. The Montain Clan’ın hikayesi ise daha çok insanlık ırkı ile el ele verip bu kıyımı durdurmayı konu alıyor. Tabi bu hikaye ilerde değişecek ama oynayın görün derim. Çünkü konunun akışı oldukça sağlam. Bir bölüm sonra ne olacağını hep merak ediyorsunuz. Baştada söylediğim gibi GotL çok büyük yenilikler sunmuyor. İlkinden farklı olarak 15 tane yeni multiplayer haritası ve hikayede de söylediğim gibi 2 yeni Campaign ile geliyor karşımıza. Campaign’ler yeterince büyük ve geniş. Oynayanı fazlasıyla tatmin edebiliyor. Ama ilkine göre oldukça zor sadece bir bölümün üzerinde bile saatlerce uğraşmanız gerekebiliyor. Kahramanlar eskilere göre daha zor Level atlıyor. Diğer birimlerde aynı şekilde, bu olay bazen oyunu sıkıcı hale getirebiliyor ama genelde büyük bir sorunda yaratmıyor.

Oyunun bazı hataları maalesef düzeltilmemiş. Menüler yine kullanışsız. Karakter animasyonları oldukça güzel ama bir o kadarda uzun. Karakterin okunu yayına koyup atması oldukça güzel görünüyor ama aynı hareketi oyunun sonuna kadar belki de bin kere göreceksiniz ve sonlara doğru o hareketi gördüğünüzde bakamamaya başlayacaksınız yani animasyonların uzunluğu belli bir süre sonra sıkmaya başlıyor ve bunu Options dan falanda düzeltemiyorsunuz. Aynı zamanda birimlerde hiçbir değişiklik yapılmamış. Eskidende birimler yetersizdi bari görev paketinde düzeltselerdi. Oyunda açık bir aksiyon yoğunluğu var. Artık savaş dışında hiçbir şey için uzun uzun uğraşmıyorsunuz. Oyuna ilk girerken hangi Campaign’i oynamak istediğinize karar veriyorsunuz ve karşınıza 2 tane seçenek çıkıyor. DP Campaing ile GotL Camping.. DP ilk oyundaki görevler. Eğer oyunu ilk kez oynuyorsanız yada daha önce oynayıp sildiyseniz DP yi oynamak zorundasınız kahramanın Level’ı 10 u geçtiği zaman GotL’ yi oynayabiliyorsunuz. Çünkü baştada söylediğim gibi görev paketi gerçekten oldukça zor. Düşük Level’daki bir karakterin pek bir şansı yok.

Oyunda LAN üzerinden 4 kişi ile oynanabiliyor internet üzerinden oynanamıyor. LAN’dan da oldukça zevkli oluyor. Karakterlerinizi geliştirip çarpışmak oldukça güzel. Ama bu oldukça uzun sürüyor. Bir oyun saatlerinizi alabilir, çok fena kapılabilir yada yarım saat sonra sıkılıp bırakabilirsiniz. Ama eğer Network’de oynayabilme şansınız varsa kesinlikle deneyin.

Grafik olarak pek bir yenilik sunmuyor. Özellikle birimler aynı herhangi bir düzeltme falan yapılmamış. Nesneler binalar falan hiç bir uğraş yapılmaksızın karşımıza sunulmuş. Ama grafikler oldukça iyi, bir Turn Baslı FRP’ye fazla bile çünkü bu tip oyunlarda grafik pekte önemli değildir ve buna rağmen oldukça kaliteli. Özellikle animasyonlar oldukça etkileyici. Karakter çizimleri falanda çok kaliteli. Bir saattir aynı deyip duruyorum ama hepte belirtiyorum aynı ama kötü değil çünkü ilki de oldukça iyi idi buda öyle, sadece yenilik getirmemişler. Oyun makineyi kasacak türden değil beş yıl önceki bilgisayarınızla bile rahatça oynayabilirsiniz.

Sesler epey güzel ama müzikler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Müzikler iyi yapılmış ama çok monoton ve hep öyle devam ediyor sadece savaş sırasında biraz aksiyonlaşıyor ama oturupda dinleyeceğiniz türden değil. Ama buna rağmen sesler oldukça kaliteli her silahın ayrı bir efekti var.

Oyunun fanatikleri oyunu çoktan aldılar bile ama oyunu ilk kez oynayacak olanlar için güzel bir deneyim olacaktır. Oldukça eğlenceli ve sürükleyici bir oyun bu tip oyunları seviyorsanız hiç düşünmeyin derim. Hiç denemedim derseniz de bir deneyin beğeneceksiniz.
 

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 20.07.2024 01:14
Kalan Karakter: 300 Gönder
Disciples II: Guardians of the Light
İlginizi Çekebilir