1/2

Disgaea 2: Cursed Memories

Kutay Koç
Kutay Koç 3.06.2010 - 12:31
Üç yıllık bir aradan sonra Disgaea yeniden karşımızda
Platformlar PlayStation 2
Disgaea 2: Cursed Memories
  • Yapımcı - Yayıncı Nippon Ichi Software - NIS America
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 79
Artılar Türünün iyi örneklerinden biri, karakterlerin sınıf çeşitliliği oldukça fazla.
Eksiler Geo sistemi bazen fazla karışık olabiliyor, grafikleri herkesi tatmin etmeyecek, sorunlu kamera.
Günler geçtikçe oyunların daha gelişmiş grafiklerle ve gitgide gerçeğe daha da yakın görüntülerle karşımıza çıkmalarına artık alıştık. Bugün oyun piyasasına baktığımızda yeni çıkan veya çıkacak olan kaliteli yapımların, oyuncuları ilk olarak görsel yönden etkilediğini görüyoruz; ama bu demek değil ki grafik teknolojisi eskimiş kaliteli yapımlar piyasaya çıkmıyor. Teknoloji özürlü müdür, bilinmez, Nippon Ichi Software firması sık sık eskimiş grafikler kullanarak kaliteli RPG oyunlarını piyasaya sunmayı başarıyor.

Senaryodan başlayalım isterseniz.(istemezseniz de başlıyorum) Overlord Zenon adındaki şeytanların lordunun laneti Veldime dünyasındaki herkesi etkilemiş ve tüm canlıları bir şeytana çevirmiştir. Hemen hemen tüm canlıları… Şeytan avcısı ve aynı zamanda oyunumuzun kahramanı Adell, nasıl olduysa bu lanetten etkilenmemiştir.(Kahramanlar hiçbir şeyden etkilenmez hesabı) IQ’su sınır tanımayan Adell, lanetin ortadan kalkması için Overlord Zenon’u öldürmesi gerektiğinin farkına varır. Kahramanımızın annesi tarafından Zenon’u çağırmak için bir büyü yapılır; fakat gelen Overlord Zenon’un kızı Rozalin’dir. Adell, Rozalin’e lanetin ortadan kalkması için babasını öldürmesi gerektiğini söyler ve kendisine Zenon’un malikanesine kadar yolu göstermesini ister. Rozalin’in IQ’su Adell kadar yüksek(!) olmadığı için “Seni babama götüreceğim. Zaten namussuzun tekidir, öldür” demez elbette. Yine de Adell’i götüreceğini söyler ve O’nun kuyusunu kazmak için çalışmalara başlar. Bizim saf oğlan da bunu yemiştir. Eski Türk filmlerinin senaryosunu aratmayacak kalitede olan senaryomuzda olaylar bundan sonra hiç kimsenin beklemediği bir şekilde gelişir.

Disgaea’nın ilk oyunu Hour of Darkness 2003 yılında piyasaya çıkmıştı ve çok iyi olmasına rağmen, özellikle ülkemizde gereken ilgiyi göremedi. Baştan belirtmek gerekir; Disgaea 2 bir devam oyunu niteliğinde değil. İlk oyundaki bazı karakterler zaman zaman karşımıza çıksalar da, Hour of Darkness’ı oynamayanlar gönül rahatlığıyla Disgaea 2: Cursed Memories’i alabilirler.

Aynı Final Fantasy Tactics’deki gibi, sıra tabanlı geçen savaşlar, başlarda oldukça basit bir şekilde olmasına rağmen, oyunun ilerleyen kısımlarında inanılmaz stratejik bir hale geliyor. Her karakter karelere ayrılmış savaş alanında belirli sayıda ilerleyebiliyor. Karakterlerimizi istediğimiz noktalara götürdükten sonra komutları veriyoruz ve turu sonlandırdığımızda sıra rakibimize geliyor. Yan yana duran birkaç karakter aynı düşmana saldırdığında saldırılarını birleştirip combo’lar oluşturabiliyor ve daha çok hasar veriyor. Yandan veya haince arkadan yapılan saldırılar düşmanın yüzüne karşı yapılan ataklardan daha ölümcül oluyor.

Disgaea 2: Cursed Memories’deki karakter sınıfları saymakla bitmeyecek cinsten. Savaşçı, samuray, ninja, büyücü, hırsız, yaratık, silahşör ve daha ne ararsak var. Şirin mi şirin bir karakter yaratma ekranımız var. Partiye en fazla on karakter dahil etmemize izin veriliyor. Partinizde mümkün olduğunca sınıf çeşitliliği olması sizin için büyük bir avantaj. Bazı bölümlerde işi büyülerle bitirmek kolay olduğu gibi, bazen de kılıçların ve mızrakların konuşması gerekiyor. Savaş sırasında level atlayan karakterler yeni özel hareketler veya sınıfına göre yeni büyüler, yeni yetenekler öğreniyorlar.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×