DMZ: North Korea

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Can sıkıntısına yapılan oyunlar Bölüm 1: North Korea
Platformlar PC
DMZ: North Korea
  • Yapımcı - Yayıncı Vivendi Universal - Vivendi Universal
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 27
38 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%88
Artılar Kısa sürede bitiyor, bilgisayardan çabucak silinmesi
Eksiler Sam Fisher bozuntusu odun ana karakter ve geri kalan herşey
Nükleer silahla tehdit yapanlar, başkanı kaçıranlar, teröristler vs… bu tip konulara oyuncu olarak alıştım. Aslında alıştırdılar, çoğu zaman karşımıza çıkan “Çerez” lakaplı oyunlar bunu yaptı. Neden yaptı? Bunu yapımcı arkadaşlara sormak lazım. Adamların arada herhalde canları filan sıkılıyor. Biraz programcılık, biraz çizim vs… var. Oturup baştan sağma bir şeyi yapıyorlar. Bunu da klişe konuyla birleştirip bir de piyasaya sürüyorlar.

Can sıkıntısına oyun yapımı

Son örnek olarak DMZ: North Korea verilebilir. Vivendi çalışanları boş zamanlarını geçirmek için oturup programlama yapmışlar, sonra da sürmüşler dışarıya bu oyunu. Kötü yapımları da ikiye ayırabiliriz aslında; kötünün kötüsü ve kötünün iyisi. Bu gruplardan birine North Korea’yı sokacak olursam. Kötünün kötüsüne girecektir.

Bir komandoyuz hopluyoruz ve uçuyoruz. Genelde yapmamız gereken karşımıza çıkan adamları öldürmek ve görevi halletmek. Ancak düşmanları öldürmek isterken “Kek” pozisyonuna girebiliriz. Bunu en büyük örneği kontroller. Fareye takla attıran “Mouse ayarları” insanı ufaktan çileden çıkartırken, daha sonrasında gelen emirlere geç itaat etme ciddi olarak sinir küpü edebilir. Kontrollerin berbatlığı yanında bir de aradaki program hatalarını da ekleyelim tam olsun. Duvara takılma, bir yerden başka yere geçememe, ölmeyen düşmanlar, birbirine girebilen binalar ve daha nicelerini North Korea sunuyor.

Yok etme makinesi

Adamımız cidden bir kıyım makinesi. Ancak kendi canını kıymakta tam bir usta. Kontroller yüzüne zorluk çekerken, düşmanlar üstümüzde kurşunla ameliyat yapıyor. Aslında yapay zekada bir numara yok. Oyuncak askerleri bilirsiniz. Karşınıza koyarsınız, öylece durur silahıyla beraber. İşte düşman yapay zekası sadece bunu yapabiliyor, unutmadan bir de ateş etme yetenekleri var. Hareket etmeleri filan tamamen hayal. Sizi görüp mal gibi ateş ediyorlar. Tabii ki bizim karakter kontrol özürlü olduğundan kaçamıyor ölüyoruz. Aman ne güzel.

Grafikler konusunda hakkını vereyim. Crysis’e yakın bir çizgide gidiyor. Aşmış modellemeler, kaplanmış çevreler, manyak ötesi fizik unsuru dersem inanmayın. Ben bile kendime inanmıyorum ki bu konuda, siz nasıl inanacaksınız değil mi? Grafikler kötü. Ama hiç değilse ana karakter üstünde azıcık uğraşılmış. Kaplama kalitesi derseniz, bir adet kağıdı alıp buruşturun aynı şey. Çünkü kaplama yok, her şey birbirine girmiş. Zaten doku namına bir şey beklenmez. Ana karakter dışındaki düşmanlar genetik klon. Arada bari ayrı kıyafetleri var, böylece farklı olabiliyorlar. Sesi arada duyar gibi oluyorum. Ama her şey aynı şekilde. Bunu bir kenara bırakıp, ufaktan bitiyorum.

Kurtuldum

Single Player’ı adam gibi olmayan oyunun Multiplayer’ı hiç olmaz. Sadece tek kişi çat pat oynamaya kalkışır. Ancak arada artılar var. North Korea’nın en güzel yanı hiç şüphesiz kısa olması ve kolay bir şekilde bilgisayardan silinebilmesi. Birde günümüz yapımlarının GB’lık deliklerine karşın 800 MB gibi ufak bir alanı kaplıyor. Aksiyon isterim, aksiyon delisiyim diyene denemesi bedava, onun dışında boş verin gitsin.
Yorumlar 8
MK Okuru
MK Okuru 8.06.2023 22:22
Kalan Karakter : 300 Gönder
DMZ: North Korea

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×