1/2

Doom 3 Alpha

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Doom Pc oyun tarihinin en önemli oyunlarından biridir.

Alpha versiyonu herkeze uğrar da bize uğramaz mı?

Doom Pc oyun tarihinin en önemli oyunlarından biridir. Hatta bazı çevrelerce en önemli oyunudur. Geçtiğimiz E3 fuarında yapılan tanıtımlar ile çoğu kişi anladı ki Doom nasıl oyun tarihinde inanılmaz bir yer edildi ise Doom 3'te aynen öyle bir etki yaratacaktır. Neyse. Bu fuarda gösterilen tanıtımda hazırlanan 3 adet senaryo ile Doom 3 daha şimdiden kendini kanıtlamıştı. Günler günleri aylar ayları izledi ve söylentilere göre fuarda tanıtılan Alpha versiyonunun çalındığı ve internete sızdığı ortaya çıktı. Şahsen ben bunun gerçeklik payı olduğuna pek inanmıyor. Ve bütün internette dolaşan bu Alpha versiyon Doom 3 tabi ki bizim de elimize geçti. Size hem kötü hem iyi haberlerim var.

- Abi Doom 3 bende çalışır mı? - Ne bilim ben!

Merlin'in Kazanı olarak iyi sayılabilecek bir kaç haber verelim Doom 3 hakkında, daha doğrusu Alpha versiyon Doom 3 hakkında. Ne kadar NASA ve ID'de çalışan John Carmack abimiz "sen bu oyunu o makineyle... zor" dese de Alpha versiyon şu dönemin normal sayılabilecek bir bilgisayarı ile 800x600 16Bit'te gayet cillop gibi çalışıyor. İşte Doom 3 Alpha'yı denediğimiz sistemlerden biri :

AMD XP 2000+ İşlemci
EPOX 8K9A2+ Anakart
512 DDR Ram
Geforce 2 Mx 32MB Cardex Ekran Kartı
120GB Western Digital WD 1200 JB

Gördüğünüz gibi işlemcisi ve anakartı ile şu günlerde iyi olan bir sistem olsa da ekran kartı pek iyi olmayan bir sistem. Şimdi burada John abimizin dediklerini hatırlarsak sevinebiliriz çünkü bu sistem ile ortalama 30 fps ile oyunu oynadık. Tabi ki bu yazıyı bu sistemde oynadığımız oyuna göre yazmadık söylemeye gerek yoktur herhalde :) Kötü habere gelince oynadığımız sadece Alpha. Yani Bırakın demoyu beta bile değil. Bu şu demek oluyor; bu versiyon oyunun neler yapabileceğini gösteriyor ama bir çok eksiklik ile. Bu sistem ile iyi oynamamız aslında bizi pek sevindirmemeli. Çıkacak olan tam versiyonda sürünebilir. Alpha, sadece 3 kısa görevi içermesine rağmen tam 1GB yer kaplıyor. Düşünün siz bunun tam versiyonu kaç GB yer ister kaç cd çıkar.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×