1/3

Doom 3

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Salon televizyonunda Doom 3 oynamak!
Platformlar XBox
Doom 3
  • Yapımcı - Yayıncı id Software - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: First Person Shooter
Merlin Puanı 92
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar Doom 3'ü akıcı bir şekilde TV'de oynayabiliyor olmak. Kontroller çok rahat. Doom I - II içermesi. Ses ve müzikler sayesinde atmosfer mükemmel.
Eksiler Nadir de olsa düşen framerate. Yapay zeka'da her hangi bir gelişim yok.

Yıllardır oyun oynayan, bilgisayar oyunlarını yaşam tarzı olarak belirleyen insanların asla belleklerinden silinmeyecek, mihenk taşı sayılan, nadir yapımlardan biridir Doom. Bilgisayarlarımızın basit muhasebe işlemlerini yapmak için işlemcilerini yordukları yıllarda, oyun dünyasında çığır açan bir teknikle, hepimizi kendi gözümüzden gördüğümüz bir ortama taşıyan Doom, doğru bir ifade ile oyun dünyasının derinden çalkalamış, alışkanlıklarımızı tepe taklak etmişti. Öyle ki; oyun makinesi olarak ilan edilen Amiga’nın bir kenara atılıp, herkesin PC almaya başladığı bir dönemin öncüsü olmuştu. Doom, dünyada en çok satan ve adını tarihe altın harflerle kazımış nadide oyunlardan biri olduğu gibi halen oynanılabilme gibi bir lükse de sahiptir.

Kısa sürede ikinci versiyonu ile karşımıza çıkan Doom serisi aniden uzun bir sessizlik içine girdi. id çalışanları kendilerini tekrarlamak istemediklerinden farklı projeler üzerinde yoğunlaşmaya başladılar. (Quake serisi gibi) Doom efsanesi, diğer oyun yapımcılarına öyle büyük bir ufuk açtı ki; benzer oyunlar ardı sıra gelmeye başladı. Hatta 1996 yıllarının sonunda piyasaya çıkan oyunların %60’ına varan kısmı FPS türünde olmasının bir nedeni de bu olsa gerek.

Doom 3’ün ayak sesleri

2001 yılında resmi olarak duyurulan Doom 3 için vadedilenler gerçekten dudak uçuklatacak türdendi. O zamanda görüntüleri elden ele dolaşan oyunun grafikleri gerçekten inanılmaz boyutlardaydı. Hatta bir çoğumuz bu görüntüleri nasıl bir konfigürasyonla alacağımızı düşünmeye başlamıştık. Fakat Doom 3 gecikti de gecikti. Defalarca ertelendi, defalarca çıkış tarihi değiştirildi. Bu sırada piyasada yeni yeni tutunmaya çalışan Xbox konsolu PlayStation 2’nin gölgesinden kurtulmak için kendine özgü oyunları piyasaya sürdürürken elinde bir koz olarak da Doom 3’ü barındırıyordu. PC’ler için çıkacağı zaman kesinlikle sistem canavarı olacak olan bir oyunun konsol versiyonu gerçektende hayal gibi bir şeydi ve Xbox bunu başarırsa kendisini sevmeyen kesimlerden bile geçer not alabilecekti. Fakat o da abisi; yani PC versiyonu gibi, defalarca ertelemeye uğradı.

2004 senesinin yaz aylarında, piyasaya sürülmesinden bir hafta evvel dağıtılan reklam panoları insanlara şaka gibi geliyordu. “Hadi canım gene ertelenir!” gibi sözler havalarda uçuşurken, yazın kavurucu sıcağının yanı sıra Doom 3 cehenneminde de yanmaya başladık. İlginç olan; defalarca “Önce Xbox’ta” sözleri söylenmesine rağmen oyunun ilk olarak PC’ye çıkmasıydı. O ya da bu şekilde oyun çıkmıştı ve grafikleri de gerçekten anlatıldığı kadar vardı. Tam söylendiği gibi korku filmi tarzında ilerleyen senaryosu ve her an tetikte olmamızı sağlayacak ani yaratık saldırıları oyunun ilk göze çarpan özellikleri idi.

Doom 3 için ilk akla gelen soru elbette “Benim sistemimde çalışır mı?” oldu. Kimileri oyunu en yüksek seviyede oynamak için bilgisayarlarını yükselttiler, kimileri ise bana bu kadarı yeter deyip oyunu en düşük grafik seviyesinde oynadılar. Yine de kesinlikle değişmeyecek bir gerçek vardı: Doom 3, Xbox’a çıktığında stabil bir oynayış sunacak, sistemin el verdiği ölçüde kesintisiz aksiyon içerecekti…

Bir sene gecikme ile nihayet Xbox’ta

İlk olarak Xbox’a çıkması gereken oyun bir yıla yakın bir gecikmenin ardından nihayet piyasaya sürüldü. PC’deki versiyonun ihtişamı, konsol versiyonuna gölge düşüreceği konusunda ciddi endişeleri olan herkesi şaşırtacak kadar kaliteli bir adaptasyonla geldi üstelik. Yapımcı id olmasına rağmen Xbox modifikasyonunda Vicarious Visions isimli firmanın katkısı ile hazırlanan oyun, bir iki eksikliğe rağmen kesinlikle Xbox platformundaki en iyi FPS’lerden biri.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×