Doom 3

Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Bir efsaneden bahsediyorum. Doom serisinden. 1993’te piyasaya çykty?ynda ortaly?y kasyp kavuran hatta günümüz oyunlarynyn temelini olu?turan Doom geri dönüyor.
Bir efsaneden bahsediyorum. Doom serisinden. 1993’te piyasaya çıktığında ortalığı kasıp kavuran hatta günümüz oyunlarının temelini oluşturan Doom geri dönüyor. Hemde ne dönmek. Tahminen 2003 yılının ortalrına doğru çıkacak olan bu oyunu, nerede ise bir seneden daha fazla bekleyeceğiz. Diablo 2’yi 3 sene beklemedik mi?

Pek çoğunuzun bildiğinden eminim. Doom 3, First Person Shooter olacak. Bilim kurgu-korku tarzında bir senaryosu olan Doom 3 yeni bir grafik motoru ile geliyor. Android zombiler ve insanüstü canavarları ile birlikte gelen oyun hakkında oldukça az bilgi var. Oyunun yapımcısı olan ve artık hepimizin tanıdığı John Carmack “Oyunu, Geforce 3 ile 30 fps’de görürseniz, şanslısınız” diyerek kullandıkları teknolojinin boyutunu ortaya çıkarıyor. Çıkan kısa video’larda bunu doğrular derecesinde. Video’da ki görüntünün tamamı ile oyundan alındığını belirten ekip elemanları, 2003’te oyunu aynı video grafikleri ile oynayabileceğinizi belirtiyorlar.

Hazır Doom 3’in video görüntüsünden bahsetmişken yüzey kaplamalarından, gölgelerden bahsetmeden geçemeyeceğim. Her ne kadar görülen ekranlar çok karanlıkta olsa, yüzeylerin düzlüğü ve hareket sırasında bozulmadan tek parça halini koruyabilmesi oldukça dikkatimi çekti. Poligonlar belli bile olmuyordu. Gerçek zamanlı ışıklandırma modellemeleri, obje ve karakterlerin daha çok kaynaşmasını sağlıyor.

Queake 3’te ve daha önceki id oyunlarında görsel gerçeklilik her zaman için ön planda tutulmuştu. Doom 3’te de bunun ön planda olancağına eminiz. Grafikler inanılmaz, gerçekçi ışıklandırmalar, detaylandırılmış karakter ve mekan grafikleri ile hazır olduğunda oyun geleceğin grafik motorunu üretmiş olacak.

Karanlık ve uzun koridorlarda şeytanlar ve kırbaç kollu yaratıklar ile çarpışacağız. Demoda gördüğüm en ilginç sahnelerden biri - ki bu izleyenlerin en çok etkilendiği sahne olsa gerek – beyaz bir oda da yatan kadavranın iç organlarını parçalayan pembe renkli bir yaratık ile karşılaşmamız olsa gerek. Doom 3, pekçok 3D düşmenın yanı sıra ekran doluluğunu sağlayabilmesi için 2 boyutlu sprite’ları da içeriyor.

Tüm bunlardan bahsettikten sonra yeni ses motorundan bahsetmeden geçmek olmaz. Oyunun müzikleri kesin olmamakla beraber Nine Inch Nails’den Trent Renzor tarafından hazırlanacak. Tabii ki oyunun ses motoruda son derece geliştirilmiş durumda ve 5.1 desteği ile gelecek.

Her yeni versiyonu ile oyun dünyasında yeni bir dönem başlatan Doom serisinin son oyunu için biraz daha beklememiz gerekecek. X-Box ve PC için hazırlanacak olan Doom 3, karanlık ve korku dolu sahnelerden oluşuyor. Kısacası “Geceleyin evde yalnız iken oynayabileceğinizi mi sanıyorsunuz?” der gibi.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 28.02.2024 19:05
Kalan Karakter: 300 Gönder
Doom 3
İlginizi Çekebilir