DOOM Classic

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Doom artık cebimizde
Platformlar iOS
DOOM Classic
  • Yapımcı - Yayıncı id Software - id Software
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 85
8 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar 93 yılında doğan efsane, yenilenmiş görselleri ve yeni bölümleriyle iPhone'da
Eksiler Multiplayer oynarken yavaşlamalar olabiliyor
UAC, gelişmiş teknolojileri arkasına alarak boyut teknolojileri ve askeri savunma sistemleri üzerine araştırmalar yürüten bir şirketti. Yeni projeleri için Mars'ta devasa bir üs kuruldu ve Phobos ile Deimos isimli iki önemli bölgeden tüm üssün yönetimi sağlandı. Araştırmalar sırasında ufak aksaklıklar belirse de, bunlar ilk başta önemsenmedi. Fakat ilerleyen günlerde daha da önemli sorunlar yaşandı ve boyut kapılarından üsse doluşan yaratıklar, tüm personel için büyük tehlike oluşturdu. Hemen yardım istendi, ama destek ekibi gelene kadar yaşayan tek bir insan bile kalmadı. Önemli bir bölge tamamen yok olurken, dünya ile iletişim de ortadan kalktı. Artık dünyanın kaderi, Doomguy'ın elindeydi...

Küller ve ateş

93 yılında çıkan ilk Doom oyunu, şimdi iPhone için yeniden düzenlenerek piyasaya sunuldu. Doom Classic, bir süre önce iPhone için hazırlanan Doom Resurrection'ın ardından id Software'ın ikinci önemli projesi. Doom Resurrection'ın aksine Doom 3 tasarımlarını kullanmayan yapım, 16 yıllık nostaljiyi ceplerimize taşıyor. Yapım, üç efsanevi Doom bölümü ve artı olarak yeni bir bölümü kapsıyor; Knee-Deep in the Dead, Shores of Hell, Inferno ve Thy Flesh Consumed. Bu başlıkların altında toplamda 36 alt bölüm bulunuyor.

Doom Classic, hem görselliği, hem de oynanış mekaniği ile birlikte bire bir ilk oyunun aynısı. Amacımız, labirent benzerleri olarak nitelendirebileceğimiz bölümlerde yaratıkları öldürerek ilerlemek ve kapıları açmamıza yardımcı olacak kırmızı, sarı ve mavi anahtarları bulabilmek. IMP, Cacodemon, Pinkydemon, Commando Zombie gibi düşmanlarla karşılaşırek; bu anlarda Shotgun, BFG9000 ve Chainsaw gibi silahlarla kendimizi savunabileceğiz.

DOOM Classic
"Doom Classic, ilk oyunun makyajlanmış grafiklerine sahip."

iPhone, Shotgun'a dönüşürse

Kontrollerden söz edecek olursak, kişiye özel olarak ekran yerleşiminin değiştirebildiğini söyleyebilirim. Örneğin, sağa-sola hareket etmek için dokunmatik tuşlar ekranın sol alt köşesinde, ateş etme tuşu da ekranın sağ alt köşesinde yer alıyor. Bu tuşların yerlerini değiştirebiliyoruz. Ateş etmeyi üste alabilir veya yön tuşlarını sağ üst köşeye taşıyabiliriz. Alt kısımda yer alan Doomguy kafasına dokunduğumuzda silah envanterimizi görebiliyoruz. Oyun esnasında her hangi bir kapıyı açmak veya şalteri indirmemiz gerekiyor ise, onların üzerine dokunmamız yeterli oluyor.

Doom Classic'in grafiksel kalitesi, başta da söylediğimiz gibi ilk oyunun görsel temasının makyajlanmış halinden ibaret. Bununla beraber ses ve müzikler de yine ilk oyundakilerle aynı. Böylece bir zamanlar bilgisayarlarda oynanan yapım, şimdi ufak bir cihazda tekrar hayat bulmuş. Yapım, Wi-Fi olarak 4 kişiye kadar çoklu oyuncu desteği de barındırıyor. Yalnız bazen yavaşlamalar görülebiliyor. Bu da haliyle oyundan alacağınız zevki düşürebiliyor.

Durmak yok, genişlemeye devam

John Carmack, iPhone'un PSP'ye göre teknik olarak daha iyi bir cihaz olduğunu vurgulamıştı. Öte yandan hem Doom: Resurrection, hem de Doom Classic için yeni içerik paketleri hazırlayarak bu iki oyunu da güncel tutmaya çalışacaklarını belirtmişti. FPS aşkınızı bastıramıyorsanız ve bir iPhone kullanıcısıysanız, Doom sizi bekliyor olacak.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 06:42
Kalan Karakter: 300 Gönder
DOOM Classic
İlginizi Çekebilir