1/2

DOOM iPhone

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
iPhone cehenneme düştü
DOOM Resurrection

Bir zamanlar koca bilgisayarların çalıştırmakta zorlandığı Doom, artık gelişen teknolojinin ürünü olarak akıllı telefonlar da bile oynanabiliyor. Uzun bir süre id Tech 5 grafik motoruyla ilgilenen Carmack, bu projenin ardından Apple’ın mobil cihazı iPhone üzerine yoğunlaşmış. Birkaç hafta önce resmi sitesinde, “Doom: Classic” isimli oyundan söz etmiş ve yakın bir zamanda tamamlanacağını belirtmişti. Görünüşe göre tek proje bu değilmiş. Zira yeni bir açıklama daha yapan Carmack, DOOM Resurrection isimli yapımı da duyurarak iPhone sahiplerine heyecanlı dakikalar sunmayı vaat etti.

Minyatür Doom 3

Yapım, id Software ve Escalation stüdyosu tarafından üç boyutlu olarak iPhone ve iPhone Touch için hazırlanıyor. Oyun için altı kişilik bir ekip ve John Carmack, 6 aylık bir çalışma yürütmüşler. Şu an geliştirme aşaması devam ediyor. Carmack, iPhone hakkında, “Küçük bir ekibin yapacağı oyun için en iyi platformdur” diyor.

Günümüzden yüz yıllar sonrasında UAC, ölü bir gezegen olan Mars’a bir araştırma üssü kurar ve gizli çalışmalar yürütür. Boyut teknolojileri üzerine yapılan deneylerde açılan kapılardan, bilinmeyen yaratıklar üsse dolar ve herkes kaçınılmaz sonla karşı karşıya kalır, ama bir kişi hariç “Doomguy”. Doom serisini kısaca anlatmak gerekirse, bu şekilde özetleyebiliriz.

DOOM iPhone

Yalnızlık bizim kaderimiz

DOOM Resurrection’da yaratıkların saldırılarından kurtulmayı başarabilmiş bir askeri yönetmekle yükümlüyüz. FPS bakış açısına sahip yapım, görsel tasarım olarak kendisine Doom 3’ü temel almış. Senaryo olarak aynı olmasa da, Doom 3’le aralarında benzerlikler var. Son oyunda yer alan yaratıkların birçoğu yeni tasarımları ve sesleriyle Doom Resurrection’da da yer alıyor. Onları alt edebilmek için makineli tüfek, plazma silahı, testere ve hatta BFG’yi bile kullanabileceğiz. Tabii ki her birinin tasarımı Doom 3’ten temel alınıyor. Oyun 8 bölümden oluşan bir senaryoya sahip ve 5 saat civarı bir oynanış sunuyor. Maceramız boyunca, hayatta kalmayı başarabilmiş bilim adamlarıyla karşılaşıp onlardan bilgiler alabileceğiz. Üstelik bazen onlar da silah kullanarak yaratıklara karşı savaşabilecekler. Tek kişilik modun dışında, iPhone 3.0 versiyonu sayesinde co-op oynanış da mümkün olacak.

Yapım, şeffaf bir kontrol şeması üzerine oturtulmuş. Yapılan testlerde oyunun akıcı bir performans sergilediği söyleniyor. iPod Touch için 30 FPS değerinde çalışan Resurrection, önceki iPod versiyonundan neredeyse yarı yarıya daha performanslı çalışabiliyor. Bunda Carmack’ın yaptığı bazı programlamaların büyük etkisi olmuş.