Doom: Resurrection

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Mars'tan kaçış yok
Platformlar iOS
Doom: Resurrection
  • Yapımcı - Yayıncı Escalation Studios - id Software
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar Güzel grafikler, sesler, atmosfer
Eksiler Yapay zekâ kötü
Doom ve id Software’ın yeri bende ayrıdır. iPhone’a hiçbir ilgi duymamama rağmen Doom Resurrection’ın bu platforma çıkıyor olması, beni de hemen cihaza yöneltti. Pahalı olması bir yana, bana sunacağı oyun deneyimi de bir o kadar değerli görünüyordu. Neyse ki bir iPhone’a sahip olmasanız da arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan temin edebiliyor, Doom ve benzeri kaliteli yapımları da oynayabiliyorsunuz.

Minyatür Doom 3

Resurrection, Doom 4 üzerinde çalışmalar yürüten id Software’ın iPhone için hazırladığı iki projeden bir tanesi (diğeri ise Doom Classic). Yapımda Doom 3’ün senaryosuna benzer bir ilerleyiş ve benzer görsel tasarımlar kullanılmış. Oyunu açtığımızda, ilk olarak About başlığına bakarak oynanış hakkında bilgi alabiliriz. Senaryo modu seçeneğine dokununca, Doom 3’ün açılışında yer alan brifingin aynısıyla karşılaşıyoruz. Savunma teknolojileri üzerine araştırmalar yürüten UAC, ileriki yıllarda biyolojik araştırmaları ile ışınlanma teknolojilerine önem veriyor ve bunun için ölü bir gezegen Mars’a bir üs kuruyor. Açılan kapılardan bir tanesi, Mars üzerinde yaşayan eski bir yaratık uygarlığını hayata döndürünce, tam anlamıyla Cehennem’in kapıları insanlar üzerine büyük bir kabus olarak açılıyor.

Yapımda, Doom 3’te yönettiğimiz Marine’i kontrol ediyoruz. Oyun içi görüntüye geçtiğimiz ilk andaki görsel kalite, Doom 3’ün küçültülerek iPhone’a sıkıştırılmış versiyonu olduğunu ispatlıyor. Ufak bir gezinti yaptıktan sonra otomatik tüfeğimizi alarak maceraya başlayabiliriz. Bu esnada ekranda yer alan tüm yönergeler hakkında bilgilendiriliyoruz. Mekânlarda yer alan herhangi bir nesneyi, ekranda üzerine dokunarak alabiliyoruz. Ekranın sağ üst köşesine dokunarak silahımızı doldurabiliyor, sağ alt kısmındakine dokunarak ateş edebiliyor, sol üst köşesindeki simgeye dokunarak silah değiştirebiliyor, sol alt kısımdaki logoya dokunarak da, düşmanlardan gelen saldırılara karşı ani kaçış hareketleri sergileyebiliyoruz. Üstelik yapım, hareket algılayıcı kontrol mekanizmasına da destek veriyor. Tamamen dokunuşlar üzerine bir oyun ve alışılması da oldukça kolay. Bu durum aldığımız zevki daha da artırıyor.

Doom: Resurrection
"Yapımda yer alan yaratıkların tasarımları, Doom 3 temel alınarak hazırlanmış."

Macera devam etmeli

Yapımda kullandığımız silahlara bakarsak, pompalı, çift başlıklı pompalı tüfek, otomatik tüfek, Minigun ve testere gibi silahları kullanabiliyoruz. Imp, Zombie, Hellknight, Pinky Demon, Lost Soul ve Archville gibi düşmanlarımız var. Mekân, silah ve yaratık tasarımları, Doom 3’te kullanılan tasarımlarla hemen hemen aynı ve çok hoş. Rakiplerinizin öldüklerinde yanarak kaybolmaları, silah doldururken ki animasyonlar çok iyi. Aynı zamanda sesler ve oyunun ana müziği de Doom 3 ile aynı.

İlerleyiş sırasında henüz hayatta olan bilim adamlarıyla buluşup onlardan bilgiler alabiliyoruz. Ayrıca yapımda, bize yardımcı olması için Doom 3’teki örümcek robotlara benzer uçan cihazlar da bulunuyor. Yapımdaki bazı sahnelerin, üç numaralı Doom oyunuyla hemen hemen aynı olduğunu anlamanız zor olmayacaktır. Kötü bir yön olarak ise, yaratıkların yapay zeka düzeylerinin çok düşük olmasını gösterebiliriz. Saklanma gereği duymadan sadece saldırıyorlar. Toplamda 8 bölümden oluşan yapım, ortalama 4 saat uzunluğunda bir tek kişilik oyuncu deneyimi sunuyor. Eğer iPhone sahibiyseniz veya bir tanıdığınızda varsa, Doom Resurrection’ı denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Son olarak John Carmack, Doom Resurrection için yakın bir zamanda eklenti paketlerinin hazırlanacağını açıklamıştı.
Yorumlar 16
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:50
Kalan Karakter : 300 Gönder
Doom: Resurrection

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×