Dota 2 mi, LoL mü yoksa başka bir MOBA mı?

Dota 2 mi, LoL mü yoksa başka bir MOBA mı?

Kadir Can Ekşi
Kadir Can Ekşi 21.05.2013 - 11:16
Son zamanların en büyük tartışması
Merhaba arkadaşlar bu gün birçok kişinin kafasını kurcalayan ve çeşitli ortamlarda tartışmasına neden olan bir soruyu irdeleyeceğiz :)

Hangisi En İyisi?
Birden oynadığınız oyunu tutar gibi olduğunuzu fark ettim. Tabiiki de DOTA 2 ya LoL de oyun mu? Ya da LoL daha iyi Dota 2 çok saçma diyenleriniz olmuştur. Bu gün bu tartışmayı iki taraftan ele alıp bir son vermeye hazırlanıyoruz.

İlk olarak bu iki oyunumuz MOBA diye tabir edebileceğimiz (Multiplayer Online Battle Arena) türünde yer alır. Zaten iki oyunumuz da aslında 2005 yılında oluşturulan, Bir fan map olan DOTA’nın çocukları diyebiliriz. DOTA, Warcraft 3 için üretilmiş bir fan mapti. Eul , Guinsoo ve Icefrog takma adını kullanan üç arkadaş tarafından eğlence amaçlı üretilmişti. Daha sonra DOTA’nın çok yüksek bir talep görmesi kitlesinin katlanarak artması fakat buna rağmen bu 3 arkadaşın bu oyundan pek fazla gelir elde edememesi bu günkü durumun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bir süre sonra Guinsoo ekipten ayrılarak Riot Gamesin yapımcılığında baş tasarımcı olarak LoL’ü geliştirmeye koyulur. Çok kısa bir süre Valve’nin DOTA 2 yi çıkaracağını duyurmasıyla durum şu anki haline ulaşmıştır.

İki oyun arasında her ne kadar büyük ortak noktalar olsada çok büyük farklar da var.

Not: Bunlar bir oyunu diğerine üstün kılmayan özellikler.

LoL’ün oyun sistemi DOTA 2'ye göre daha akıcı bu da oyunlarda combatların daha kısa sürmesine ve daha hızlı şekillenmesine sebep oluyor.

DOTA 2 ve LoL arasında ciddi bir grafik farkı var ki şöyle ; DOTA 2'de grafikler biraz daha gerçekçi tutuluyor LoL de ise animasyon öğeleri ağır bastığı için biraz daha sıcak ve tatlı grafikler sunuluyor.

Gelelim asıl meseleye birbirlerine karşı üstün oldukları noktalara:

İlk olarak oyun mekaniği açısından DOTA 2, LoL’ün ciddi anlamda ilerisinde. Örnek olarak LoL'de Deny (Kendi Birimini Öldürme) sisteminin bulunmayışı ve çeşitli animasyonlardaki fizik kuralları.

İkinci unsur LoL de her ne kadar free to play olsa da oyundaki kahramanların bir çoğunu kullanabilmek için onları satın almak gerekiyor bunu oynadıkça kazandığımız IP'ler ya da ücret ödeyerek satın aldığımız RP'ler ile yapabiliyoruz ki bu da oyunun free to play kısmını biraz zedelemiş oluyor.

Üçüncü ve en can alıcı unsur ise Riot Games’in ülkemizde yaptığı turnuvalar ki LoL’ün bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni diyebiliriz. Çeşitli sponsorların da destek verdiği turnuvaların hem sık, hem de her dereceden oyuncuya hitap edebilmesi bir çok oyuncuyu cezbediyor. DOTA 2 ise turnuva ve organizasyon bazında ülkemizde ciddi anlamda geride kalıyor. Çeşitli toplulukların kendi bütçeleriyle düzenlediği ufak çaplı turnuvalar oluyor.

Ve gelelim kritik bölüme.
En iyi MOBA oyun arkadaşlarınızla birlikte oynadığınızdır. Ben lise arkadaşlarımla beraber DOTA'ya başlamıştık çok keyifli anılarımız oldu. Şu anda bazılarıyla DOTA 2 bazılarıyla LoL oynuyorum ikisininde keyifi başka :D
Yorumlar 100
MK Okuru
MK Okuru 3.12.2020 23:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.01.2016 09:03
Arkadaşlar ben +7 bir moba oyunu arıyorum. böyle kadınların açık saçık olmadığı, karakterlerin o kadar vahşi olmadığı bir oyun. böyle bir oyun önerirmisiniz
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.12.2015 23:10
LOL daha iyi veledler dışında
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.10.2015 23:52
Dota 2 Candır Ama Shards Of War a Merak Sardım Bu Aralar Askeri Moba Oyunu Baya İyi Yapmışlar
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.09.2015 23:27
yıllardan beri lol oyuncusuyum 4 senedir günde en az 7-8 saat oynardım ama dota 2 yaklaşık olarak 1 senedir oynuyorum harbiden kendime çok küfür ettim lol gibi çoluk çoluk oyunu oynamışız yıllarca çızgı fılım gıbı karekterlerle o yüzden böyle pişmanlıklar duymayın sizlerde tek kelime DOTA 2 ABİ TEK!
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×