Dr. Gelecek

Ozan Uzun
Ozan Uzun 3.06.2010 - 12:31
Bilim kurgu severlere hitap eden bu kitaba, kendinizi bu gruba dahil etmiyorsanız yaklaşmayın derim.

Dr. Gelecek Sarmal Yayınevi ( Mavi Ada Yayınevi )

Bu kitap çıkalı esasında oldukça uzun zaman geçti. Kitabı bulmakta belki zorluk da çekebilirsiniz. Sadece koyu bilim kurgu severlere hitap eden bu kitaba , eğer kendinizi bu gruba dahil etmiyorsanız yaklaşmayın derim.” On sayfa okudum çok sıkıldım “ demek genelde insanların kendini kötü hissetmesini sağlar. İnsanın kendine sorduğu ben kötü bir okuyucu muyum? psikolojisinin yanında bir işi yarıda bırakıp kendini kötü hissetmek de hoş değildir.

Benim uzun süre aldığım bu bilim kurgu romanı isminden olsa gerek ilk bir kaç ay pek ilgimi çekmedi ve okumadım. Fakat sonra okuyunca bu ince kitabın hiç de boş olmadığını gördüm. 
Yakın bir gelecekte yaşayan ve güzel bir yaşantısı olan Dr. Jim Parsons ‘un hayatı bir araba kazasıyla mahvolur. Bir şekilde geleceğe gitmiştir ve gelecek hiç de beklediği gibi değildir. 
Bir doktor olan başkahramanımızı en çok şaşırtan şey gelecekteki insanların ölmeye karşı büyük bir özlem duyması ve tıbba kesinlikle karşı çıkmasıdır. Ölüm toplumda kutsal sayılmakta ve yaratılan bir gen havuzu sayesinde ölen bir insanın yerine “ kabilesinden” başka bir bebek kordon bağı kesilerek dünyaya gelmektedir. Böylelikle ölümsüzlüğün gerçekleştiğine inanmaktadırlar. Toplum kabilelere ayrılmıştır ve kabileler güçlerine oranla gen havuzuna gametlerini ( cinsiyet hücresi , sperm , yumurta vs ) katmaktadırlar. En mükemmel insanı yaratmak için verilen bu çaba Dr. Jim Parsons ‘ı sarsar. Doğadaki tek kural olan “Hayatta kal!” ilkesi anlamını yitirmiştir. Ölüme bu kadar aşık olan bu toplulukta yaş ortalaması onbeştir ve erkekler istem dışı döllenmeleri önlemek için kısırlaştırılmışlardır.

Bir kadını tedavi ettiği için suçlanan kahramanımız suçlanır ve sürgüne Mars’ a gönderilir. Fakat bazı isyancılar tarafından kurtarılır ve buraya esas getiriliş amacını anlar. Bu adeta kafayı yemiş insanlar tarihdeki kızılderili katliamını önlemek için zaman makinesini kullanırlar. Kurtların kabile şefi Dr. Jim Parsons’I son derece tehlikeli bir görev için seçer ve……

İyi düşünülmüş bir kara ütopya yaratan yazar , kitabın konusunda ve düğümünde pek başarılı olamamış. Kabilelere bölünmüş kızılderili özentisi toplumun geçmişe dönüp hataları düzeltmeye çalışmaları bana pek mantıklı gelmedi. Kitabın sonunda komplo içinde komplo yaratılmış olması günü kurtarıyor diyebiliriz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 18.08.2022 11:33
Kalan Karakter : 300 Gönder
Dr. Gelecek

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×