1/3

Dracula 4: The Shadow of the Dragon

Dracula 4: The Shadow of the Dragon

Rafet Kaan Moral
Rafet Kaan Moral 2.12.2013 - 17:35
Bu o korkulan vampir?
Platformlar PC, Mac
Dracula 4: The Shadow of the Dragon
  • Yapımcı - Yayıncı Koalabs Studio - Microids
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Macera
Merlin Puanı 74
Artılar -Senaryo oldukça umut verici, Başarılı mekan tasarımları
Eksiler -Karakterler odun gibi, Neredeyse hiç zorlayacak bulmaca yok, Çok kısa oynanış süresi
Yapımcılığını Microids’in üstlendiği The Shadow of the Dragon, Drakula serisinin dördüncü oyunu olma unvanına sahip. Senaryo olarak diğer Drakula oyunları ile doğrudan bir bağlantısı olmadığı için diğer serileri oynamadan da rahatlıkla oynanabilmektedir. Çok da fazla uzatmadan, Kont’un yeni oyununun incelemesine geçelim.

Karanlık prensin gölgesinde
Shadow of the Dragon bizleri doksanlı yıllara götürüyor.  Profesör Vambery ve mülkiyetinde olan 15 paha biçilemez tablo, yük gemisi ile New York’taki Metropolitan Müzesi’ne doğru yola çıkar. Fakat gemi Kuzey Atlantik denizinde şiddetli bir fırtınaya yakalanır. Gemi dev dalgalara daha fazla direnemez ve derin sulara gömülür. Profesör de tablolarda denizin derinliklerinde kaybolur. Trajik olayın üzerinden fazla geçmemiştir ki batan tablolardan birisi Macaristan’da, Budapeşte’de ortaya çıkar. Bunun üzerine Metropolitan Müzesi, Ellen Cross’u tabloların peşinden gitmesi için görevlendirir. 28 yaşındaki Ellen, çocukluğundan beri nadir görülen bir kan hastalığı ile boğuşmaktadır. Hastalığının kesin bir tedavisi yoktur ve kendisini aldığı ilaçlarla rahatlatmaktadır.

Dracula 4: The Shadow of the Dragon
Budapeşte’deki tablo ise Friedlen adındaki bir hırsız ile beraber yakalanmıştır ve Ellen de hemen New York’tan Friedlen’in tutulduğu karakola doğru yola koyulur. Ellen tablonun yük gemisinde bulunması gereken orijinal tablolardan birisi olduğunu onaylar ve Friedlen’le de konuşmak ister. Lakin kendisini büyük bir sürpriz beklemektedir. Friedlen tutulduğu hücresinde ölmüştür, üstelik yüzü de korkunç bir haldedir. Ayrıca duvarına da “Sizin için geliyor” cümlesini kazımıştır. Ellen’in elinde kalan tek ipucu da Friedlen’in üzerinden çıkan şifreli kâğıt parçasıdır. Tablolar hakkında daha fazla bilgi elde edebilmek için Ellen, Londra’ya, Profesör Vambery’nin malikanesine gider. Burada Ellen’i profesörün asistanı ve aynı zamanda ünlü Drakula kitaplarının yazarı Bram Stoker’ın torununun oğlu olan Adam Stoker karşılar. Çok geçmeden de Ellen ilginç bir bilgiyle karşılaşır. Bu bilgiye göre yola 15 değil 16 tablo çıkmıştır. Lakin keşke çıkmaz olsaymış çünkü bu tablo Ellen’i hiç beklemeyeceği türden bir maceranın içine çekecektir.

Dracula 4: The Shadow of the Dragon
Dracula 4: The Shadow of the Dragon’un hikâyesi ilk bakışta öyle ürkütücü, içine hemen çeken bir konu gibi gözükmüyor. Gemi batmış, tablolar nerede falan derken oyuna giriş yapıyoruz. Fakat ilk bakışta büyük bir etki yapmasa da içerik olarak oyun gayet akıcı. Yani oynarken sıkılmıyorsunuz ki oyun zaten acayip kısa. Bunun en büyük sebebi de merak ettirmesi. Oyun öyle heyecanlı başlamıyor ama merak ettirerek devam ediyor.  Profesörün sakladığı sır neydi, 16. Tabloda ne var derken kendinizi bir anda oyuna kaptırabilmeniz mümkün. Yani içerik sıkmıyor ve bu da önemli bir artı. Eksi yönü ise dediğim gibi oyun haddinden fazla kısa. Yani eğer bulmacalarda çok fazla oyalanmazsanız iki saat bile dolmadan sona ulaşabilirsiniz. Ayrıca oyunda sadece üç adet karakter karşınıza çıkıyor ve kısa olduğundan dolayı da mekân sayısı da az. 

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×