1/5

Dragon Age: Awakening

Feyzi Özmen
Feyzi Özmen 3.06.2010 - 12:31
Kötülük, derin uykusundan uyanıyor
Platformlar PC
Dragon Age: Awakening
Merlin Puanı 87
Artılar Uzun oyun süresi, doyurucu yenilikler, birbirinden güzel bulunabilecek item'lar, aynen korunmakta olan karakter etkileşimi.
Eksiler Ana hikâye bizi pek şaşırtamıyor, yan görevlerin bazıları çok monoton, az da olsa oluşan kötü kamera açıları ve buglar, kaplamaların yeterli düzeyde kaliteli olmaması.
Grey Warden’lar… Adaletin, cesaretin, sadakatin, fedakârlığın simgesi. Uçsuz bucaksız topraklarının koruyucusu. Archdemon liderliğindeki ilk Blight çıktığında ümitsizliğe kapılan halkı cesaretlendiren ve düşmanlara karşı dimdik ayakta durabilen yegâne topluluk. Ben bir Grey Warden’ım. Archdemon’nın soysuz topluluğuna karşı mücadele etmeyi ve yıkılsam da ayağa kalkmaya yemin ettim. Soylu veya asil, kötü veya iyi, her kim olursan ol; onlar bizi yok etmeden Grey Warden’lara katıl.

Dragon Age: Origins’de başladığımız destansı mücadelemiz Awakening adlı ek paket de devam ediyor. Her ne kadar oyunun sonunda Archdemon’ın başı kesilmiş, Ferelden toprakları huzura kavuşmuş olsa da kötülük asla pes etmemiştir. İyi giden günlerin ardından havalar her zaman yağmurlu olmuştur. Artık karanlık bulutların gökyüzünde kol gezeceği günler yakındır.

Mağlubiyetin etkisi ile yer altına kaçan ve başlarında Archdemon olmadan asla organize olamayacakları düşünülen Darkspawn’lar, yeni Grey Warden’lar aramaya gittiğimiz Vigil kalesine düzenli ordu ile saldırmışlardır. İşte bu noktadan sonra başlarında lider olmamasına rağmen kötülüğün neden bu kadar güçlü ve düzenli bir şekilde Ferelden topraklarına komşu olan Amaranthine’ye saldırmaya devam ettiğini bulmaya çalışacağız.

Dragon Age: Awakening

Dragon Age: Origins’i bilmeyen ama merak edenlere kısaca bilgi vermek gerekirse; Baldur’s Gate gibi izometrik kamera açısının bulunduğu (tabi 3.şahıs gibi başka kamera açıları da var), sadece yarattığımız kahramanımızı değil, bütün takımı kontrol edebileceğimiz ve istediğimiz an durdurup, komutlar verebileceğimiz; taktik kısmı ağır basan RPG oyunu. Ayrıca Baldur’s Gate ve Icewind Dale serilerine oynanış bakımından oldukça benzediğini ekleyelim. Son cümle bile kafanızda az buçuk bir şeyler canlandıracaktır. Şimdi ise yavaş yavaş oyunumuzu tanıtmaya başlayalım.

Geçmişin gölgesi peşimizden gelmeye devam ediyor

Bioware’in yapımcı koltuğunda bulunduğu Awakening’i oynamak için Dragon Age: Origins’in bilgisayarınızda yüklü olması gerekiyor. İlk maceranızda oluşturduğunuz karakteri import edebileceğiz gibi sıfırdan yeni karakterler yaratabiliyorsunuz. Tabi bu durumda yeni kahramanımız level 18’den başlıyor. Eski karakterinizi import ederseniz, ilk oyunda bulundurduğunuz tüm item’lar, para ve deneyim puanı aktarılıyor. Ayrıca yaptığımız tercihlerin sonuçlarını da görebiliyoruz. Eski dostlarımızla da karşılaşabileceğimizi, geçmişteki ilişkilerimize göre davranış göstereceklerini belirtelim. Onun için oyuna import edeceğiniz save dosyasında bulunan yaşadıklarınız önem arz etmekte.

Arayüz ve oynanışa gelirsek, değişikliğe gidilmemiş. Aslında lüzum da yok. Gerek bol kamera seçenekleri, gerekse kolay kullanılabilir ara yüzün değiştirilmesi alışma süresini uzatabilir ve beğenilmeyebilirdi. O yüzden ilk yapımda saatlerini harcayan, oyunseverler aynı hızda ve kolaylıkta maceraya adapte olabilecekler. Tabi bu hiç yenilik yok anlamına gelmesin. Yeni büyüler, yetenekler ve geliştirmeler gayet doyurucu şekilde yedirilmiş. İsterseniz bunlara kısaca bakalım;

*Her sınıfın altında mevcut olan dört uzmanlaşma yeteneğinin üzerine iki tane daha eklenmiş. Örnek vermek gerekirse, Rogue sınıfının yeni uzmanlaşma alanları ‘Shadow’ ve ‘Legionnaire Scout’ olmuş. *Her uzmanlaşma alanına özel 4 adet sıralı büyü veya yetenek ağacı oluşturulmuş. Bu sayede düşmanlarımıza karşı yapabileceğimiz daha çok hamle ve büyüye sahip oluyoruz. Kısacası rakiplerimizin karşısına daha yetenekli çıkabileceğiz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×