1/2

Dragon Age: Origins

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
BioWare'in PS3 çıkarması!
Platformlar PlayStation 3
Dragon Age: Origins
  • Yapımcı - Yayıncı BioWare - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
Merlin Puanı 85
Artılar Müzikler, atmosfer, hikaye, mimari ve tasarımlar
Eksiler Kamera bazen savaşlarda sıkıntı yaratabiliyor, arada sırada görülen Frame rate düşüşleri
BioWare piyasanın köklü ve en iyi firmalarından biri. Yaptıkları oyunlar hayatımdan ne kadar çaldı, hesaplayamadım bile. Firma 2007’de EA Games cephesine geçti. Şimdilik EA&BioWare beraberliği güzel gidiyor, ancak ileriki yıllarda durum ne olur bilinmez. Mass Effect gibi sürükleyici bir yapımdan sonra, firmadan bu senenin belki de en iyi RPG’si Dragon Age: Origins (DA) çıktı. DA, diğer BioWare oyunları gibi kaliteli. PC sürümü bir hayli beğenildi, ancak multiplatform olduğunu da unutmamak gerek. PC dışında konsollar için raflardaki yerini aldı. PC iyi hoş diyorum da, peki PS3 sürümü hem kel hem bodur mu? Hiç de öyle değil.

Derinlemesine ilerleyiş

Zamanın kadim büyücüleri Tanrı’nın Altın Şehri’ne girmek için bir yol bulurlar, ancak günahları şehri kaplar ve ışıltı söner. Tanrı büyücüleri lanetler ve sürgün eder. Lanetlenmiş büyücüler “Darkspawn” olmuşlardır. Dünyaya geri dönerler. Lanetlerinden kurtulmaları için, eski tanrı olduğu söylenen Archdemon’ları bulmalıdırlar. Ejderhaya benzeyen Archdemon’lar ise dünyaya felaket getirir. Her eski tanrı yeni bir felakettir. Beşinci felaket zamanında Darkspawn’a karşı mücadele veren Grey Warden’lara katılıyoruz ve maceraya dalıyoruz. Yapımın hikayesinin ana hatlarını kısaca böyle şekillendirebiliriz. Aslında DA’nın senaryosu daha ayrıntılı ve daha derin. Hatta dünyasının tarihçesi ilginizi çekecek. Geçmişle ilgili bilgileri okudukça, oyuna devam etmeyi bırakıp, tarihçeye dalabilirsiniz. BioWare bu konuda harika bir iş çıkarmış.

PS3’te yapıma başladığımızda bizleri biraz uzun süren bir yükleme ekranı karşılıyor. Bu bekleyiş belki bazı kullanıcıların canını sıkabilir, ama diğer yandan ara Load ekranlarının süresinin kısalması gibi artılar sağlıyor. Yüklemeyi geçtikten sonra sinematik ekrana geliyor ve sonrasında artık ana menüdeyiz. Ana menüde isterseniz EA Games hesabı açıp, oyunla ilgili bilgileri (Karakter vs…) upload edebilirsiniz. Bundan sonrası ise karakter yaratma ekranında. Seçebileceğimiz üç ırk ve sınıf var. Irklar insan, cüce ve Elf. Sınıflar ise Warrior, Mage ve Rogue. Sınıflar sonradan uzmanlaşıyor. Warrior, Berserker veya Templar oluyor. Mage, Shapeshifter/Spirit Healer, Rogue ise Assassin/Ranger olarak şekilleniyor.

Dragon Age: Origins
"Yapım derin senaryosu ve atmosferiyle dikkat çekiyor."

Her ırkın kendine göre bir hikayesi var ve bu hikaye oyun boyunca etkili. DA’da ilerledikçe geçmişiniz karşınıza çıkıyor. NPC’lerin sizlere karşı tavırları bile buna göre değişiyor. Ana senaryo güzel bir şekilde işlenmiş. Bu işleyiş sizi içine çekiyor, fakat yan görevler de yavan kalmış. Bir süre sonra yan görevler birbirini tekrar ediyor.

Konsol mu? PC mi?

Kendine ait bir sistemi olan Dragon Age, Star Wars: Knights of the Old Republic gibi parti tabanlı. Ana karakter ve yanındaki aktif parti üyeleri var. Combatlar ise sıra tabanlı değil, gerçek zamanlı. Diğer karakterlerin saldırırken yeteneklerini kullanması ve diğer seçeneklere de sahipsiniz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×