1/2

Dreamfall - The Longest Journey

Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
En uzun yolculuğa bir kez daha çıkmaya ne dersiniz?

The Longest Journey paralel iki dünya arasında geçen, hayal gücününün sınırlarını zorlayan epey uzun soluklu benim de büyük beğeniyle oynadığım bir adventure oyunuydu. April Ryan adlı bir kızı yöneterek bilim ve büyü odaklı Stark ve Arcadia isimli dünyalar arasındaki bozulan düzeni yeniden kurmaya çalışıyorduk. Gelişim içerisinde bazı gizil özelliklerimizi de keşfediyorduk.

Beş yıl önce çıkan The Longest Journey’nin, büyük beğenisine rağmen devamı gelmemişti. Şimdi en uzun yolculuğa kaldığımız yerden sıkı bir şekilde devam edeceğiz.

2219 yılında Casablanca’da başlayan oyunda Zoë Castillo ile düşler, kabuslar ve büyüler üzerine yeni bir yolculuğa çıkıyor olacağız. Zaman ve mekan kavramlarının iç içe geçtiği Dreamfall’da yüzyılları kapsayan dilimlerde yolumuzu bulmaya çalışacağız. Bu arada Stark ve Arcadia adlı dünyalara bir yenisi daha katılıyor: Üçüncü dünya The Winter.

Oyunda dünyamız bir güç tarafından rahatsız edilmektedir. Statik müdahele teknolojisi olarak adlandırılan bu gün sadece üçüncü dünya The Winter’ın tepelerindeki kara bir evden görülebilir. Kahramanımız Zoë kayıp bir dostunu ararken kendini bir anda büyülü dünyaların eşiğinde bulur. Aradığı dostuyla başına gelenlerin bağlantısı olduğunu fark etmesi uzun sürmeyecektir. Ulaşmaya çalıştığı kişi April Ryan’dır.

Adventure oyunlarındaki tek düze ilerleme çeşitli biçimlerde aşılacak. Örneğin, Konunun ilerleyen aşamalarında devreye girecek diğer iki karakterin kendilerine has özelliklerini kullanabileceğiz. Ayrıca konunum ilerlemesi için çeşitli kırılma noktaları olacak ve burada bizim verdiğimiz kararlardan oluşan bir çizgi oyunun akışını belirleyecek.

Biraz da Aksiyon Olsun

Dreamfall her ne kadar adventure olarak lanse edilse de içinde önceki oyunun ve bu tarz yapımların pek barındırmadığı bir özelliğe sahip olacak. Dreamfall’da bulmacaları çözmekle kalmayıp yeri geldiğinde rakiplerle savaşlara da gireceğiz. Dolaylı da olsa aksiyon özelliklerinin oyunda yer alması, olumlu bir değişiklik olarak düşünülebilir. Ancak türün sakinliği seven hayran kitlesi bu durumdan hoşnut olmayabilir. Savaş sahnelerinin Zelda oyunu tarzında ve Eternal Darkness’ın kamera açılarına benzeyeceğini söyleyen yapımcılar, ne zaman ne çıkacağını tahmin edemeyeceğimiz için sürekli tetikte olmamızı öneriyorlar.