Driver 76

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Driver'ın toparlanma çabaları
Platformlar PSP
Driver 76
  • Yapımcı - Yayıncı SUMO Digital - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 72
Artılar 70'lerin müzikleri, çizgi roman şeklinde aktarılan hikaye
Eksiler Yapay zeka, hasar modellemesi, GTA'dan farklı bir şey içermiyor
Driver, piyasaya sürüldüğü ilk dönem oldukça ses getirmişti. Farklı yapısı, onlarca kullanılabilir araç çeşidi ve içerdiği konsept popüler olmasında başı çeken etkenlerdi. Ancak Driver, Grand Theft Auto kadar atak bir gelişim sergileyemedi ve onun gölgesinde kalmaya mahkum oldu. Tabi ki bunda yalnız GTA’nın payı bulunmuyor; zira piyasaya sürülen Driv3r ve Driver: Parallel Lines bizleri heyecanlandırmaya yetecek kapasitede değildi. Bu nedenlerle oyun üzerindeki ilgi giderek kayboldu. Bu defa Sumo Digital ve Ubisoft’un elinden çıkan yapım, PSP platformunda boy göstererek kendisini yeniden hatırlatıyor. Atılan adım aradaki farkı kapatmaya yetecek kadar değil, ancak yinede çabayı takdir etmek gerekiyor.

Sürüş keyfi

Yapımın isminden de anlaşılacağı üzere Driver ‘76, 1976 yılında geçen New York şehrini ve suçun sokaklarda kol gezdiği bir dönemi anlatıyor. Chen-Chi isimli Çinli bir kıza âşık olan karakterimiz Ray, kendisini kıza ve kızın babasına ispatlamak için can dostu Slink ile birlikte bedeli ağır olan görevlere girişir. Aşk ve para için çabalayan karakterimiz, kendisini New York’un yeraltı dünyası ve büyük şehrin sokaklarında bulması uzun sürmeyecektir. Ray’in hayallerindeki kıza ulaşmaya çalıştığı amacında hikaye 1970’ler tarzındaki çizgi roman kareleri ile aktarılmakta. Görevler içinde deniz mahsulleri ile dolu kamyon kaçırmaktan, Küba puroları çalmaya kadar enteresan görevler bizleri beklemekte. Her zaman olduğu gibi görevler kolaydan zora giden bir yapıda gerçekleşirken, yan görevleri tamamlayarak ekstra para kazanmakta mümkün kılınmış. Parallel Lines’ın öncesi kıvamında olan Driver ’76, etkileşimli bir dünyada gezmemize olanak sağlıyor. Yaya olarak da dolaşılabilen çevreyi istenilen araçla kat etmek de haliyle mümkün. GTA ile benzer şekilde istenildiği zaman hikayeyi takip etmek ve görevleri yapmak, istenildiği zaman yan görevleri tamamlamak veyahut New York sokaklarında aylaklık yapmakta serbestsiniz.

Harita üzerinde belirtilen hikaye ve yan görev ibarelerini takip ederek görevlere ulaşmak mümkün. Yine tanıdık şekilde gelecek olan eğlenceli yan görevlerden biri taksicilik. Müşterileri korkutmadan ve ulaşacakları noktaya geç kalmadan hedef noktaya ulaşmak ve karşılığında para almak ya da borç para vermek suretinde, ödemeyi zor kullanarak gerçekleştirmek gibi farklı yan görevler bizleri bekliyor. Genellikle belirtilen noktaya ulaş, adamları temizle, geri dön şeklinde olan hikaye görevleri kimi zaman eğlenceli olmaktan uzaklaşıyor. Kontroller bakımından çok iyi olduğunu sayamayacağımız yapımda, araç kontrollerinin ortalama düzeyde olduğu söylenebilir. Çarpışmalardan hasar alan araçlarda, sizinde hasar aldığınızı söylersek yalan olmaz. Özellikle motosiklet kazalarının ölümle sonuçlanması içten bile değil. Yürüyüş modunda da pek fazla sorun çıkartmayan kontroller, gel gör ki hedef alma ve ateş etme aksiyonlarında oldukça kötü bir performans sergiliyor. Ancak bu durum yapay zekanın biraz fazla yapay olması sebebi ile, ölümle sonuçlanan durumlardan sizi bir nebze de olsa uzak tutuyor. Zira düşmanlar hedefi tutturmakta oldukça başarısız ve eğer ki polislerin dikkatlerini çekebilirseniz onlardan kurtulmakta oldukça kolay.

70’lerin atmosferi

Oyunda ayrıca kıyafet değişimi, araç boyatma, nitro taktırma gibi ekstralarda unutulmamış. Ad-Hoc üzerinden Multiplayer destekleyen yapımda arkadaşlarınızla sokak yarışları yapmanızda mümkün kılınmış. Yapım oyun paylaşımını da desteklemekte. Grafikler bakımından ne çok iyi ne de çok kötü diyebileceğimiz Driver ’76, canlı bir şehri detaysız binalar, eksik kaplamalı nesnelerle birlikte sunuyor. Ancak karakter ve araç modellemelerinde cömert davranıldığı da gözlerden kaçmıyor. Çok gerçekçi olmayan hasar modellemesini saymazsak araç kaplamaları gayet güzel yapılmış. Seslerse grafiklerden bir nebzede olsa daha iyi ve 1970’lerin havasını aktarmayı başarabiliyor. Genel olarak baktığımızda PSP için çıkarılan GTA: Liberty City Stories ile oldukça benzer olan yapım, eğlenceli saatler geçirmenizi sağlayabilecek düzeyde olduğu söylenebilir. Her ne kadar bir GTA klonu olsa da şans vermeye değecektir.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 17.09.2021 01:38
Kalan Karakter : 300 Gönder
Driver 76

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×