1/3

Driving Force GT

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Arabamı eve nasıl sokarım?
Yapılan oyunların kaliteli olması kadar, oyunlar için üretilen aksesuarların da kalitesi çok önemlidir. Her ne kadar klavye-fare ikilisi ve Gamepad vazgeçilmez kontroller olsa da, bazı yapımlarda insan gerçekçilik hissini sonuna kadar almak istiyor. Bunların başında da yarış türü için üretilen direksiyon setleri geliyor diyebiliriz. İnternet’te küçük bir araştırmayla adeta bir yarış arabasının kokpit görünümünü evine taşımış olan, inanılması güç harika setler görebilirsiniz. Sırf gerçekçilik adına birden fazla LCD ekranı karşısına koyarak ve oldukça yüksek maliyetler sonucu yarış koltukları gibi aksesuarlar sayesinde, gelişen oyun teknolojisi bir nevi evlerimize de, tabii ki insanların mali durumu izin verdiği sürece taşınıyor.

Buradaki en önemli unsur ise elbette direksiyon seçiminde yatıyor. Piyasada çok kaliteli direksiyon setleri mevcut; ancak bu kaliteleri doğal olarak fiyatlarına da yansıdığı için her kesimin elde edebileceği bir sistem olamıyor. Bunun en başında da yarış oyunu oynayan herkesin gönlünün bir köşesinde yer edinen Logitech G25 direksiyon seti geliyor, hatta yakın bir zamanda da G27’nin geleceğini düşünürsek, G25’in ucuzlaması için dua edenlerin hiç de azımsanacak bir kitle olduğunu söyleyemeyiz. Ama belirttiğim gibi bu tip bir sistem kurabilmek için, en önemli unsur direksiyon seti. Bu yönde oldukça geniş çaplı bir araştırma yapıp, kalitesi ve fiyatı uygun olan bir set herkesin almak istediği bir seçim olarak gözüküyor. Geçen sene çıkan Logitech Driving Force Pro direksiyon setinin devamı olan Driving Force GT (DFGT), bu şartlar altında şu an da belki de alınabilecek en iyi seçenek olarak duruyor. Gran Turismo için özel olarak üretilmesine rağmen, PlayStation 3 konsolundaki birçok yarış oyununda da kullanılabilen bir set; ancak tabii ki sadece PS3 için değil, PS2 ve PC’lerde de hem fiyat, hem de performans olarak harika işler çıkartıyor.

Driving Force GT
"Kauçuktan yapılan tutma yerleri ise elin kaymasını engelleyecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca ortadaki iki büyük tuş, GT5 oyunu için yarış esnasında özel olarak ayar yapabilme olanağı sağlıyor."

Bir F1-Ralli sentezi…

Genel olarak oldukça şık bir kutu tasarımında sunulan set, gerçek heybetini açınca gösteriyor. Eğer daha önce görmeden, test etmeden sadece İnternet üzerinden yaptığınız araştırmalar sonucu almışsanız, beklentilerinizin çok üstünde bir eserle karşı karşıya kaldığınızı görebiliyorsunuz. Elinize aldığınız anda kaliteli malzemesi kendini hemen belli ediyor. Kauçuktan yapılan dış malzeme elin kaymasını önleyecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca 28 cm olan çapı ve 900 derece (2.5 tur) dönme açısı ise gerçek bir direksiyon kullandığını fazlasıyla hissettiriyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×