DualShock 4, Playstation 5'te çalışacak ama..

DualShock 4, Playstation 5'te çalışacak ama..

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 4.08.2020 - 10:47
Sony yaptığı açıklama ile DualShock 4 kontrolcüsünün Playstation 5 konsolunda çalışacağını açıkladı. Fakat bu kontrolcü sadece geriye uyumlu oyunlarda çalışacak.

Hayatımıza Playstation 4 ile birlikte giren DualShock 4 kontrolcüsünün Playstation 5 konsolunda çalışacağı resmi olarak açıklandı. Fakat bu uyumluluk pek beklediğimiz seviyede değil. Çünkü kontrolcü konsolda çalışmasına rağmen Playstation 5 oyunlarında kullanılamayacak. 

DualShock 4, Playstation 5'te çalışacak

Playstation Blog sayfasında Sony'nin yeni oyun konsolu PS5 hakkında bazı ip uçlarına yer verildi. Burada yapılan açıklamaya göre DualShock 4'ü sadece uyumlu oyunlarda kullanabileceğiz. Yani Playstation 4 için çıkmış oyunları Playstation 5'te oynamak istediğinizde DualSense dışında DualShock 4 kontrolcüsünü de kullanabileceksiniz. Playstation 5'e özel olarak çıkan oyunlarda ise maalesef kullanılamayacağı açıklandı. Yapılan tam açıklama şu şekilde;

"DualShock 4 kontrolcüsü ve Playstation'ın resmi olarak desteklediği 2. parti firmalara ait kontrolcüler desteklenen Playstation 4 oyunlarında çalışacak. Resmi olarak lisanslı diğer Playstation ve 3.parti birimlerinin, aksesuarlarının Playstation 5 üzerinde çalışmayabileceğini lütfen unutmayın. Bir ürünün Playstation 5'te çalışıp çalışmayacağını doğrulamak için üretici firma ile görüşmenizi öneriyoruz."

Bu açıklama ile DualShock 4'ün çalışma mantığı belirtilirken neden olarak ise DualSense özellikleri öne çıkarılmış. Bu konuda ise "Playstation 5 oyunlarının DualSense kablosuz kontrolcü özellikleri de dahil olmak üzere platforma getirdiğimiz yeni özelliklerden yararlanması gerektiğine inanıyoruz" ifadelerine yer verilmiş.

Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2020 09:08
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.08.2020 13:45
PS5 oyunlarında çalışmıyorsa neden kontrolcü çalışsın. Sadece geriye uyumluluk oyunlarında sanırım.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.08.2020 13:04
Yani diyorlarki 1000tl daha bayıl yeni kol için,eskiside çalışabilir ama kerizleri yolmak için çalıştırmıyoruz her oyunda
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 4.08.2020 10:59
Hadi beyler! eğilelim de iyice sony rahat geçirsin...
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×