1/3

Dünden bugüne Call of Duty

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Bu heyecan bitmeyecek
Başarılı olmuş bir oyun serisi için çok şey söyleyebilirsiniz. Size yaşattığı duygulardan, görevleri tamamlamak için verdiğiniz mücadeleye, o oyun hakkında arkadaşlarınızla yaptığınız sohbetlere kadar uzar bu. Tüm bunlar, yeni oyunların geleceğinin de bir göstergesidir. Call of Duty, 2003 yılından beri hayatımızda yer alıyor. Gerek heyecanlı oynanışı, gerekse de sinematik anlatım tarzıyla çoğumuz için başarılı bir FPS serisi halini aldı. Peki bugüne kadar Call of Duty’de neler yaptık, neler gördük?

Stalingrad’dan Berlin’e inşa edilen yol

Bu ilk oyunda, Amerikan, İngiliz ve Sovyet ordularına mensup karakterlerin gözünden, farklı cephelerde başlarından geçen heyecanlı olaylar monitörlerimize taşınmıştı. Rusya’nın soğuğunda, elinde birkaç mermiden başka bir şey olmayan Sovyetler, Normandiya’yı özgürlüğüne kavuşturmak için mücadele veren Amerikalılar ve yaptıkları başarılı operasyonlarla dikkat çeken İngilizler, oyun boyunca 20’den fazla bölümde bizlerle beraber olmuştu. Gizli bir gece baskınıyla başlayan macera, Berlin’in işgal edilmesi ve yönetime el koyulmasıyla son buluyordu. İlk Call of Duty oyunu, 60’dan fazla inceleme sonucunda 92 puan ortalamasını tutturmuş ve 100’den fazla ödüle lâyık görülmüş ilk ve tek İkinci Dünya Savaşı temalı FPS oyunudur. Bu macera, ilk yapımdan kısa bir süre sonra piyasaya sürülen United Offensive ile devam etmişti.


Liderlik doğuştan kazanılan bir vasıftır: Captain John Price

Onu ilk kez bitkin halde, bir Nazi hapishanesinde görmüştük. İngiliz ordusuna mensup bir takım tarafından düzenlenen gece operasyonunda kurtarılan Cpt. Price, ileriki cephe mücadelelerinde büyük işler başardı. Konuşma tarzı ve gür bıyıkları, onu kolaylıkla fark edilir kılıyordu. Gizli bir gemi görevinde, Nazi kılığında güverteye adım atmış, fakat bu durum fazla gizlenememişti. Operasyon amacına ulaşmıştı, ama Price’ı kaybetmiştik.

Peki ilk oyunda ölen bir karakter, devam yapımında nasıl yaşayabiliyor? Bu bir tesadüf ya da yanlış verilmiş bir karar değil. Yapımcılar, Price’ı yaptıkları her oyunda kullanarak karaktere duyulan sevginin yüksek boyutlara ulaşılmasını sağlamış. Nitekim Price da Call of Duty denilince akla ilk gelen isim oldu.