1/2

Dungeon Siege

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
İlk defa, gerçekten 3D olan bir Frp/Rpg oyunu.
Platformlar PC
Dungeon Siege
  • Yapımcı - Yayıncı Gas Powered Games - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Role Playing Game
Merlin Puanı 88
Artılar -
Eksiler -
Bir editör için incelemesi en zevkli geçen oyun herhalde aylarca beklediği oyundur. Bundan yaklaşık 7-8 ay önce Microsoft'un Dungeon Siege adında bir oyun çıkaracağını duydum. İlk başlarda çok iyi bir oyun olacağını düşünmemiştim. Duyurulduğu zamanlar o tür bir oyun yoktu hiç. Daha sonra videolarını izledik ve galiba bu kez iyi bir oyun yapmışlardı. Sonunda zamanı geldi ve Dungeon Siege piyasaya çıktı. Tabi bende ağzımın suyu aka aka oynamaya başladım.

Dungeon Siege şu anki oyunlar arasında belli bir kategoriye girmeyen bir oyun. Çünkü ilk defa gerçekten 3D olan bir Frp/Rpg oyunu. Bu tarzın başını çeken Diablo'yu hepimiz çok iyi biliyoruz. Fakat bu oyunun Diablo'dan çok farklı bir oyun olduğu söylemek istiyorum. Öncelikle grafikleri tamamen 3 boyutlu. Oynanış olarak çok benzerlikleri olmasına rağmen karakter seçimi bir hayli değişik. Ayrıca son zamanlarda çok moda olan bir durum bu oyunda da yapılmış Ne mi? Kısa Loadingler. Blood Omen 2'de olduğu gibi bu oyunda da sadece açılışta ufak bir yükleme yapılıyor bir de oyuna başlarken. Bunların dışında oyun içinde 2 saat oynamama rağmen hiç loading olmadı. 

Her zamanki gibi kurulumdan başlamak istiyorum. Oyun 1Gb'a yakın kuruyor. Son zamanlarda çıkan çoğu oyun zaten 1Gb üstü kuruyor. Konumuz ölmekte olan yaşlı bir adamın bir çiftçiye söyledikleriyle başlıyor. Bizde bu çiftçiyi yönetiyoruz. Grafikler çok ilginç. Oyuna ilk girdiğiniz anda "bunca ay ben bunu mu bekledim?" diyorsunuz ama biraz oynadıktan sonra aslında çok uğraşılmış olduğunu görüyoruz. Oyunun girişinde fazla video kullanılmamış oyun içinde fazla yok. Yansımalar özellikle ağaçların arasında geçen güneş ışınları çok güzel yapılmış. Attığımız okları yaratığın üzerinde görebiliyoruz. Aynı şekilde onların attıkları oklarıda kendi üzerimizde :) Öyle ki bir zindana girerken giriş kapısındaki yarasaları bile görebiliyoruz. Zindanlar çok güzel dizayn edilmiş. Çok fazla ayrıntıya girilmemiş ama görüntüler ve içerideki o mistik atmosfer gerçekten çok iyi. İşte burada Diablo ile ilk farklar başlıyor. Diablo'daki gibi katlarca aşağıya inmiyoruz ve yollar daha belirgin. Bilindiği gibi Diablo'da çoğu kişi haritaya bakmadan oynayamazdı ama burda öyle bir problemimiz yok. Kamera açılarıda güzel ayarlanmış fareniz ile istediğiniz açıyı ayarlayabiliyorsunuz. Hatta isterseniz zoom seçeneği bile var. Dövüşü yerden izleme gibi bir lüksümüz var ve o kadar yaklaşmanıza rağmen grafikler bozulmuyor. Özellikte Zoom yaptığımız zaman karakterimizin üstünü başını değiştirince ne kadar çok detay olduğunu daha iyi anlıyoruz. Ayrıca Space tuşu ile oyunu istediğimiz yerde durdurup çevremize bakabiliyoruz. Aslında Space ile oyunu durdurma olayı daha çok Baldur's Gate gibi gerçek Frp oyunlarında olan bir olay ama bence burada da çok güzel olmuş. Bu da Diablo'da olmayan bir olay. Bu sayede oyuna aksiyon yerine daha çok Frp havası verilmek istenmiş. Ormanlar da güzel hazırlanmış. Yaratıklar genelde ağaçların, çalıların arasında çıkıyorlar. Bu oyunun ince düşünülmüş artılarından. Seslere gelince gayet güzel hazırlanmış. Yaratık sesleri için uğraşıldığı baya belli. Zindanlardaki uğultular ve yankılar çok gerçekçi.

Diablo'daki gibi bunda da Quest'ler bulunmakta. Ama Diablo'daki gibi oraya buraya git gibi değil de daha çok oyun içinde karşılaşacağınız şeyler. Yapay zeka bazı yerlerde kötü gibi ama bazı yerlerde de çok iyi. Mesela iskeletler siz kaçtığınızda peşinizde gelmezken böcekler geliyor. Belki de iskeletler düşünemedikleri içindir :) Oyunda birçok silah kullanıyoruz. Çoğu öldürdüğümüz yaratıkların üzerinden çıkıyor. Sol üst köşedeki gösterge ile istediğimiz silaha rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Oraya silah koymak içinde "ı" tuşunu kullanıyoruz. Invertory'yi açarak oradan istediğimiz silahları koyabiliyoruz. Konunun ilerleyişine göre yanınıza karakterler alabiliyorsunuz. Mesela oyunun başlarında zindanda bulduğunuz bir bayan size katılmak istiyor. Tabii ki seçim sizin eğer isterseniz yanınıza kimseyi almayabilirsiniz. Bence kalabalık olmak daha iyi hem düşmanları öldürmek hemde atmosfer açısından ben kalabalığı tercih ediyorum. Silahlar üzerine oldukça uğraşılmış hem görüntüleri güzel hem de çok çeşitli. Silahlardan başka oyunda büyüde kullanabiliyoruz. Silahlara gösterilen özen büyülere de gösterilmiş. Mümkün olduğu kadar büyü konulmuş. Ama işte tam burada bence oyunun bir eksiği ortaya çıkıyor. Bilindiği gibi bu oyun yakında çıkması beklenen Never Winter Night'a rakip olarak çıkmıştı. Ama görüyoruz ki izlediğimiz videolara dayanarak büyülerin NwN'de daha iyi olduğu. Dungeon Siege'de büyü olarak çok çeşit verilmiş ama büyü yapılırken grafiklere pek önem verilmemiş. Bunların dışında oyunun başında bir karakter seçip mesela bir Paladin seçip ona göre oynamıyoruz. Karakterimiz tamamen bizim oyundaki kullandığımız silahlara ve yaptığımız büyülere göre gelişiyor. Bunuda bir artı olarak sayabiliriz. Ayrıca birçok gizli zindanlar var. Mesela bir heykeli çevirerek gizli bir zindanın kapılarını açabilirsiniz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×