1/2

Dünyalar Arası

Ceyhun Altıok
Ceyhun Altıok 3.06.2010 - 12:31
Son zamanlarda Türk oyun yapımı gruplarında büyük artışlar oldu. Ve işte gene o gruplardan birini üstelik ilk defa Merlin'in Kazanı’nda tanıyacaksınız.
Bugüne kadar Türkiye’de oyun yapımcılığı hakkında bir çok makale yazıldı. Sanırım bu yazıları okuyan insanlar okudukları yazıdan feyz alıp heyecanlanarak oyun yapım projelerine başladılar. 2001 senesinin Türkiyedeki oyun yapımı grubu için bana kalırsa büyük bir önemi var. Dikkat ederseniz bu sene içerisinde oyun yapımcıları ciddi anlamda yaptıkları oyunları sergilemeye başladılar. Tabii bunun rastlantı olup olmadığı tartışılır. Bu oyun yapımcıları grubuna bir yenisi daha eklendi. Bu grubu ilk defa Merlin'in Kazanın da tanıyacaksınız. Grubun adı 3DTürk üç kişiden oluşuyor. Hadi şimdi 3DTürk’ü daha yakından tanıyalım.

What is The 3DTürk ?

3DTürk daha önce de söylediğim gibi üç kişiden oluşan bir ekip. Her biri oyun için farklı bir çalışma sergiliyor. Oyun yapma fikri çocukluk yıllarından beri akıllarında olan bir fikir. 3DTürk'ün kurucusu olan Mehmet Akdeniz'in görevi Web programlamacısı, harita, model ve desen yapımı. Ekibin programcısı olan Öztan Harmancı ise bu zamana kadar bir çok oyun motorunun yapımı konusunda tecrübe sahibi olan bir kişi. Kendine göre amatör ama ortaya çıkardığı işler profesyonelce. Ekibin bir diğer elemanı ise Mehmet'in çok yakın arkadaşı olan Erhan Güven. Erhan'ın gruptaki görevi harita, model ve desen yapımı.

Oyunun yapımı zorlu aşamalardan geçiyor. Mehmet ve Erhan yaptığı her çalışmayı mail yolu ile Öztan'a gönderiyorlar. Çünkü Öztan eğitimi için Amerika’da okuyor. Fakat bu trafik çalışmalarını hiç aksatmıyor. Öztan her hafta demolarını güncelliyor. Çalışmalar çok hızlı devam ediyor ve nihai sona ulaşıldığında yani oyun tamamlandığında oyunu bedava dağıtacaklarını söylüyorlar. Oyunun ne zaman biteceği konusunda şu anda bir bilgi yok.

Esrarengiz Hikaye

Tarih düşkünlüğü ile tanınan ve aynı zamanda arkeolog olan Ahmet Köztekin, Topkapı yakınlarında bulunan bir gizli geçit bulur. Bu geçit üstünde garip şekiller bulunan bir kapıya kadar devam eder. Ahmet Köztekin kapının fotoğrafını çekerek bu gizemli geçitte bulunan kapının nasıl açılacağını bulmaya karar verir.

Üç gün sonra kapının nasıl açılacağını bulan Arkeolog Ahmet Köztekin yine aynı geçitten içeri girer. Fakat bu sefer onu bir çift göz daha izlemektedir. Kapıyı açan Ahmet içeriyi incelemeye başlar birden gözleri yuvasından fırlar ve yapımı yaklaşık M.Ö 130 senelerine dayanan çeşitli heykeller bulur.

Ertesi gün aynı geçitte bu sefer polisler, Ahmet Köztekin'in kardeşi Atakan Köztekin ve Ahmet Köztekin'i en son geçite girerken gören ve cesedini bulan 11 yaşındaki bir çocuk vardır. Polisler üstünde balta izleri bulunan ve kafası kopan Ahmet Köztekinin üstünü gazete sayfaları ile kapatmıştır. Ahmet Köztekinin cebindeki sayfayı alan kardeşi artık olayın içine çoktan girmiştir. Abisi neden öldüğünü ve elindeki sayfada yazan inanılmaz yazılar onu bu maceranın içine itmiştir.

Sayfada aynen şu yazılar yer almaktadır.

28.Mart.2001

Kapının üstündeki ve altındaki 2 gezegene benzeyen düğmelere basman gerek. İşte o zaman Dünyalar Kapısı sonuna kadar açılır. Fakat unutma ki Dünyalar Kapısını açan lanetlenmiştir. Bu lanet Dünyalar Kapısı kapanana kadar devam eder.

İşte konu gördüğünüz gibi böyle devam edecek. Dünyalar Kapısı açıldığında rüyalarımıza girecek derecede korkunç yaratıklarla karşılaşacağız. Bu yaratıklarla işe Ahmet Köztekin'in kardeşi olan Atakan başaçıkacak ve bir çok zorlu bulmacaları çözecek.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×