Dynasty Warriors: Gundam 2

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Dev robotların ve samurayların savaşı başlıyor!
Platformlar XBox 360
Dynasty Warriors: Gundam 2
  • Yapımcı - Yayıncı Omega Force - Namco BANDAI Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 53
Artılar Onlarca savaş zırhı ve robot, makul oynanabilirlik
Eksiler Zayıf seslendirmeler, kamera açıları, vasat grafikler
Anime severler, Gundam ismini çok yakından tanıyacaklardır. 1979 yılında, Sunrise Studio’ları çok önemli bir yapıma imza attı, “Mobile Suit Gundam”. Gundam öyle çok sevildi ki, onlarca romanın, uzun metrajlı animasyon filmlerinin, çizgi romanların, 30 yıldır fazla süredir devam eden pek çok anime dizisinin çekirdeğini oluşturdu.

Seri bununla da yetinmedi. Animasyonlara, robotlara ve teknolojiye meraklı olan Japonlara müthiş bir esin kaynağı oldu. İnanılmaz ama gerçek; Japon üniversitelerinde yaratıcılık dersleri haline geldi ve hakkında yarışmalar düzenlendi. Bu başarılı serinin yeni video oyunu şimdi karşımızda… Bakalım efsane ismine layık olma başarısını gösterebilecek mi?

Efsaneden dijital dünyaya

Dynasty Warriors: Gundam, önceki Dynasty Warriors oyunları ile aynı Hack’n Slash yapısına sahip ve RPG sosuna bulanmış. Efsanevi Üç krallık hikayeleri ile Gundam animesi tek potada eritilmiş. Dövüş sanatları ve inanılmaz bir teknolojiye sahip muhteşem zırhlar aynı anda kullanılıyor.

Seri şu ana kadar yakın dövüş stiline odaklanmış yapımlardan oluşuyordu. Programcılar, bu tek düzeliği biraz olsun kırmaya karar vermişler. Artık kahramanlarımız zıplayabiliyor, uzak mesafeli silahlarla birbirlerini parçalayabiliyor ve en önemlisi uçabiliyorlar. Yapay zeka üstünde de, öncülerine kıyasla daha çok çalışılmış, ancak meyve verememiş. Onlarca yeni zırh tasarlanmış, boss’lar ve zırhları iyice geliştirilmiş. Mobile Suit Gundam, Zeta Gundam, Gundam ZZ ve Char's Counterattack gibi 4 farklı mod özgürlüğü ihmal edilmemiş. Nasıl kulağa hoş geliyor değil mi? Ne yazık ki işler görüldüğü kadar parlak değil.

Muhteşem silahlar ve inanılmaz zırhlar, bir oyunu gerektiği kadar iyi yapmak için yeterli sayılmazlar. Konu da iyi olsa yetmez. Saydığım tüm özelliklerin kombinasyonu ruhsuz olursa, yapacak bir müdahale yoktur. Olması gereken sentetik histen kurtulmak, kendini tekrarlamamak ve eğlenceli bir dövüş sistemi kullanabilmektir; Yoksa film oyunlarının sadece isimle günü kurtarma olayından öteye geçilemez. Dynasty Warriors: Gundam 2 de sadece efsanevi isme yaslanıyor.

Dynasty Warriors: Gundam 2
"Kötü kamera açıları yüzüne düşmanınızı şaşırabilirsiniz. Böyle anlarda mini harita da yardımcı olmuyor. O kadar fazla noktacık oluşuyor ki, başınız dönüyor."

Örnekle bunu açıklarsak, geçmişten gelen efsanevi bir samuraysınız. Her nasılsa, Dynasty savaşçılarının arasına katıldığınızda “Proton Tabancası” kullanmaya başlıyorsunuz. Üstelik hiçbir eğitim almadan… Yere uzanıp, lazer silahınızı almanız kafi. Güruh halinde saldıran düşmanlarınıza karşı, silah ateşleyip durmak gibi sıkıcı bir eylem içindesiniz. Tekrar ve tekrar ve tekrar…

Bazı anlar

Karakterler, zaman zaman etkileyici gözüküyorlar. Bunu inkar etmek imkansız. Lakin modellemelerin üstünde fazla çalışıldığı da söylenemez. Tepenizde, 2 boyut hissi durmaksızın sallanıyor. Elinde klasik bir katana bulunan ve teknolojik zırh giyen bir karakterin ne kadar etkileyici görünebileceğini düşünün. İşte bu tür bir potansiyel, bozuk para gibi harcanmış. Bize de, hayal kırıklığına uğramak kalmış.

Genelde silah ateşlemekten öteye geçemese de, combat eğlenceli olabilirmiş, çünkü güzel efektlerle süslenmiş ve bazı toplu katliamlar keyifli. Kontroller basit ve kullanışlı. O anda da, berbat kamera açıları devreye giriyor. Hangisi sizin dostunuz, hangisi düşmanınız anlamadan serseri mayın gibi ateş etmeye başlıyorsunuz. Mini harita da yardımcı olmuyor. O kadar fazla noktacık oluşuyor ki, başınız dönüyor.

Neyse ki yapımda iyi kısımlar da mevcut. Zırhlar çeşitlilik ve sayılarıyla büyülüyor. 16 değişik ve oynanabilir karakter, farklı öyküleri ile siyah-beyaz yapıma biraz olsun renk katıyor. Her biri kendi hikayesine sahip ve bu hikayeler, efsanevi anime serisine göndermeler de bulunuyorlar. Aslında bu karakterler, konuşana kadar epey karizmatik görünüyor. Profesyonellikten uzak seslendirmeler, kulağınızı tırmalayıp rüyadan uyandırıveriyorlar. Çevrim içi mod ise, makul düzeyde… Arkadaşlarınızla birlikte lagsız oyunlarla, keyif alabilmeniz pekala mümkün…

Sonuç mu? Anime ve özellikle Gundam meraklıları için hoş bir tecrübe. Zırhlar, karakterler, silahlar ve konu fazlasıyla tatmin edici. İşin içine statik dövüş tarzı, felaket kamera açıları ve seslendirmeler girdiğin de ise işin rengi değişiyor. Yine de, TV’nizin karşısından beddua edeceğiniz denli bir yapım değil, bazen keyif bile verebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 1.06.2023 22:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
Dynasty Warriors: Gundam 2

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×