1/3

E3 2007'nin ardından

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Şüphesiz biz oyuncuların en çok beklediği ve merak ettiği organizasyonların başında gelir "Electronic Entertainment Expo" yani kısaltılmış haliyle E3.
Yıllardır süre gelen fuar organizasyonları alışkanlık haline gelmişti ki, mali sıkıntılar ve fazla masraflar sonucu bu yıl ki fuar tehlikeye girmişti ve bir daha düzenlenmeyebilirdi; ama neyseki böyle olmadı ve fuar alanı ne kadar diğerleri kadar ihtişamlı olmasa da bu yıl da bir E3'ü geride bırakmanın sevincini yaşıyoruz. Ama çok ama az. Kimi arkadaşlarımız E3'ü yerinde takip etme şansına sahip olurken çoğumuz da pc'lerimiz başında merak ettiğimiz yapımlardan haberler, videolar gibi içerikler bekledik. Gördüklerimiz aslında hep beklenen ve kendini az da olsa göstermiş yapımlardı. Benim beklediğimin aksine büyük bir süpriz bu yıl E3'te ne yazık ki olmadı.

KONSOLLARIN SAVAŞI
Bu yıl, oyunların kapışmasından ziyade Microsoft ve Sony'nin savaşına tanık olduk. Geçen yılın tartışmasız wii ile birlikte en çok iş yapan konsolu olan xbox360, deyim yerindeyse bence Sony'i yerin dibine gömmüştü. Bunun intikamı almak isteyen Sony boş durmadı ve yaptıkları işler ile yeni projeleri hakkında bilgiler verdi. İlk olarak yeni bir ps3 paketinden söz edildi. İçinde Motorstorm ve Resistance oyunlarının bulunduğu bir paket. Tabiki bu satışları arttırmak için bir hamle. Daha sonra perdede sony konsolları boy göstermeye başladı. Ps2, yıllar geçmesine rağmen son yılda on milyon gibi inanılmaz bir satış başarısını yakalamış durumda. Bunda ekonomik eğlencenin payı büyük. Asıl bomba haber ise Konami'den geldi. E3'ten önce günlerdir ortada dolaşan bir söylenti vardı: "Metal gear solid 4" Sadece ps3'e özel olmayıp Xbox360'a da gelebilir." Bu düşüncenin en çok sıkıntıya soktuğu kuruluş şüphesiz Sony cephesi oldu; ama konferansa ingilizce bir oynanış videosu ile katılan Hideo Kojima, en azından Sony'i rahatlatan açıklamayı yaptı ve oyunun sadece ps3'e özel olacağını söyledi. (Bence kötü bir tercih) MGS4 ardından diğer bir ps3 bombası Killzone 2 aldı sahneyi, hemen ardından diğer bir bomba daha Resident evil 5. Hemen ardından Unreal engine 3 ile ilgili bir anlaşma daha gerçekleştirdiğini açıklandı Sony. Tüm bu gösterimler Sony'nin kısaca "biz şov yapıyoruz" demesinin bir göstergesi aslında; ama tanıtılan oyunların çoğu en az bir yıl sonra çıkacak olacağını düşünürsek ( Residen evil 5 / 2009 - MGS4 / 2008 Bahar ) uzun bir süre daha piyasada varlık gösterebileceğini sanmıyorum.

Savaşın diğer cephesinde ise Microsoft bulunuyordu. Şüphesiz xbox360 kullanıcılarının o ana kadar en çok merakla beklediği oyun Halo 3'tü. Bu oyun da önümüzdeki sonbahar aylarında konsolun en büyük silahlarından biri olacak. Gösterilen oyun içi demolara bakıldığında görsel açıdan önemli bir atak yapıldığı söylenemez; ama oyunun hayranları sabırsızlıkla bekliyorlardır eminim. Konsolun önemli bir diğer silahı ise Call of duty 4'tü. ( pc ve ps3'e de çıkıyor; ama xbox360'da bu oyun başka ) Sessiz ve sakin bir şekilde gösterilen yaklaşık beş dakika uzunluğundanki oynanış videosundan sonra yayınlanan içinde bir çok bölümün bulunduğu video ortamı şenlendiren ve alkışı hak eden bir yapım olduğunu gösterdi Cod4'ün. Cod2'nin ve 3'ün bu konsolda kazandığı başarıları düşünürsek cod4'ten daha fazlasını beklemek yanlış olmaz. Ayrıca cod'un xbox360'a özel multiplayer betasının da önümüzdeki ay yapılacağı açıklandı. Mass Effect ve Project gotham racing, diğer dikkat çekici yapımlardı.