1/5

E3 2009

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Son yılların en heyecanlı oyun fuarını geride bıraktık
2-4 Haziran tarihlerinde, Los Angeles Convention Center’da düzenlenen E3 fuarı, her yıl olduğu gibi yeni oyun ve teknolojilerin tanıtıldığı bir organizasyon olarak tamamlandı. Üç büyük konsol üreticisi Microsoft, Sony ve Nintendo’nun rekabetine sahne olan fuarın teması, “Hareket algılayıcı kontroller” olarak gözlendi. Beklenen oyunlar hakkında da bilgilerin sunulduğu E3, gördüğü büyük ilgi sonucunda önümüzdeki yıl da düzenlenecek. Oyun dünyasının kalbinin attığı fuarı geride bırakırken, duyurulan gelişmelerin bazılarına göz atalım…

Kontroller bir devrim – Project Natal

Ubisoft’un geliştirdiği R.U.S.E. isimli strateji oyununun videosunu izleyenler vardır. Kim derdi ki, o video gerçek olacak? Görüntülerde, karşı karşıya olan iki oyuncu, masaüstünde yaptıkları el hareketleriyle askeri birimlerini yönlendiriyor ve nereye saldırmaları gerektiğini belirliyorlardı. Tüm bunları yapabilmek için sadece el hareketleri yeterli oluyordu…

E3 2009

E3 fuarının Microsoft, Sony ve Nintendo çekişmesine sahne olması bekleniyordu. Organizasyona hızlı bir giriş yapan Microsoft, birçok oyunu kendi standında tanıttı ve yeni hazırlanacak yapımlarından da söz etti. Fakat firma öyle bir hamle yaptı ki, deyim yerindeyse ağızlar açık kaldı. E3’ten bir süre önce Microsoft, yeni bir kontrol sistemi üzerine patent aldığını doğrulamıştı, ancak detay verilmemişti. Project Natal ismi verilen bu devrimsel yenilik, X360’a bağlanan ekstra bir cihaz. Üzerinde yer alan kamera ve ses algılayıcıları sayesinde, karşısındaki insanların ses ve hareketleri analiz edebiliyor ve bunları aynen oyunlara aktarabiliyor. Örneğin tenis oynamak istiyorsanız, kollarınızı raket tutar gibi hareket ettirmek veya kaykay sürmek istiyorsanız da, adımlarınızı ona göre atmak yeterli oluyor.

Natal ayrıca yüz tanıma özelliğine de sahip. Bu özelliği sayesinde, sanal karakterlerle konuşabiliyor, etkileşime girebiliyorsunuz. Sadece oyun da değil üstelik. Project Natal’ın, hemen her X360 uygulamasına destek sağlaması bekleniyor. Cihazınızda yer alan film listesini, ellerinizi sağa sola hareket ettirerek değiştirebilecek ve beğendiğinizin üzerine dokunur gibi yaparak o filmi seçmiş olacaksınız. Gerçekten inanılmaz. Microsoft, geçtiğimiz günler itibariyle bu teknolojiyi, yapımcı firmalara göndermiş bulunuyor. Gelen ilk açıklamalar doğrultusunda da Project Natal destekli uygulamaları, 2010 itibariyle denemeye başlayabileceğiz.

PlayStation 3 ile sanal dünyanızı yönetin – Motion Controller

Rakibi X360’a nazaran daha fazla özel oyunu ve Blu-Ray gibi avantajlarıyla E3’de boy gösteren Sony de, hareket algılayıcı kontroller üzerine açıklamalarda bulundu.

E3 2009

PS Eye’e ek olarak hazırlanan iki adet hareket algılayıcı çubuk bulunuyor. İlk başta ucuz bir Wii ürünü taklidi gibi görünse de, aslında öyle değil. Kontrolleri elimizde tuttuğumuz süre içerisinde PS Eye, yaptığımız hareketleri algılıyor. Biz hangi yöne hareket ettirirsek, ekranda da çubuk o yöne doğru gidiyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×