1/5

E3 2010 - 3: Konsol devleri sahne aldı

Mahmut Saral 25.06.2010 - 17:34
Yeni konsollar, yeni teknolojiler, yeni oyunlar...
Haziran, yılın en güzel aylarından biri. Öğrenci ve oyun sever arkadaşlarımızı da göz önüne aldığımızda; bir yandan okulların kapandığı, diğer yandan da tüm yıl boyunca beklenen E3 fuarının gerçekleştirildiği bir ay. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen fuar, bu sene de hem sürprizlere, hem de hayal kırıklıklarına sahne oldu. Gelin, E3 2010'daki 3 konsol devinin, yani Microsoft, Nintendo ve Sony'nin duyurularından kısaca söz edelim.

İlk olarak sahne yine Microsoft'un

Bir yıl gerçekten çabuk geçmiş. Microsoft, bizi E3 09'da nasıl da şaşırtmıştı. Çoğu kimse, "hadi canım, bu teknolojinin bu denli iyi çalışabilmesi çok zor olur" demişti. Evet, Project Natal'dan söz ediyorum. Yeni nesile Nintendo ile kazandırılan hareket algılayıcı kontrolör tanımı, son yıllarda hem Microsoft, hem de Sony'nin gündeminde. Dolayısıyla Microsoft'tan bu yıl, Natal'ı destekleyen ilk oyunlar ve oynanışa dair videolar bekleniyordu.

E3 2010 - 3: Konsol devleri sahne aldı


Firma, öncelikle Project Natal'ın ismini belirledi; Kinect. 4 Kasım'da çıkacağı duyurulan bu teknoloji, beraberinde destek veren 15 oyunla birlikte gelecek (aralarında Star Wars ve Sonic gibi isimler de var). Tabii ki diğer yeni oyunlar da yolda. Fiyat faktörünü de unutmamak gerekir. Microsoft'un satış sitesinde yer alan bilgilere göre Kinect'in fiyatı, 150 dolar olacak. Kutu içeriğinde; bir adet sensör, bir adet power suppy kablosu, kullanım kılavuzu ve wi-fi uzatma kablosu bulunuyor.

En merak edilen konu ise, nasıl oynanıyor ve tepkime süreleri nasıl? Konferansta hem teknoloji ilk kez gerçek zamanlı olarak gösterildi, hem de bu esnada yeni bir oyun duyuruldu; Forza 4. Turn 10 Studios tarafından geliştirilen yapım, Kinect'e de tam destek verecek. Sahnede yapılan tanıtımda gördük ki, 60 FPS çalışan Forza 4'e Kinect gayet iyi uyum sağlıyor. Fakat şu da dikkatlerden kaçmadı; oynayan kişi, kendisini fazlasıyla kasıyordu. Belki de en ufak bir hareket hızlanması, Kinect'in mekanizmasını bozacaktı. Bunu şimdilik bilemiyoruz, ancak denediğimizde göreceğiz.