1/2

E3 2010 - Bölüm 1: Konsol devlerinin kozları

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Sektörün devleri, E3 için hazırlanıyor!
Electronic Entertainment Expo, ya da kısaca tabiriyle E3, 15 - 17 Haziran tarihleri arasında Los Angeles Convention Center'da düzenlenecek.
E3 2010 - Bölüm 1: Konsol devlerinin kozları
Yıllardır her yaz olduğu gibi bu yaza da damga vurması beklenen organizasyon, giderek büyüyen yapısı ve genişleyen yelpazesiyle dijital dünyanın en önemli noktalarından bir tanesi. Kimilerine göre yeni oyunların tanıtılması, kimilerine göre sürprizlerin açığa çıktığı, kimilerine göre de sadece eğlenceli aktivitelerin önemli olduğu bir fuar. E3'ü yine on binlerce kişi ziyaret edecek, ama şüphesiz milyonlarca oyuncu da Internet üzerinden takip edecektir.

Piyasanın önde gelen firmalarından Sony, Nintendo ve Microsoft, hazırladıkları yeni teknolojileri, E3 fuarında gözler önüne serecek. Fuara az bir süre kala, ön plana çıkan başlıklardan kısaca söz edelim.

Nabız ölçer geldi hanım

E3 2010 - Bölüm 1: Konsol devlerinin kozları
Nintendo'nun nabza göre tepki veren cihazı, oyuncuların adrenalini ölçecek. Böylelikle herhangi bir oyundan aldığınız o anki heyecan, direkt oynanışa etki edecek. Geçtiğimiz E3'te tanıtıldığında, Sony ve Microsoft'un karşısında etkisiz kaldığı bir gerçek, ancak pek de fazla bilgi verilmemişti. Dolaysıyla Nintendo için bu yıl gerçekten önemli. En önemlisi bu mekanizma, bir oyun çalışırken nasıl işliyor, bunu görebileceğiz.

E3 2010 - Bölüm 1: Konsol devlerinin kozları
Firmanın bir diğer bombası ise (hatta belki de en önemli kozu), Nintendo 3DS olacak. Dünyanın en popüler el konsolu Nintendo DS'in evrim geçirmiş yeni versiyonu olan bu cihaz, gözlüğe gerek kalmadan da 3 boyutlu olarak oyun deneyimi yaşamanıza, istediğiniz anda da 3D özelliğini pasif hale getirmenize imkân tanıyacak. Zira 3 boyutlu uygulamaların şu anki teknoloji dahilinde gözlere zarar verdiği bir gerçek. Daha gelişmiş dokunmatik mekanizması, tasarımı ve alt yapısının yanı sıra kullanacağı yeni sistem sayesinde korsan oyun piyasasına da önemli ölçüde darbe vurması bekleniyor. Yapılan araştırmalarda Nintendo DS için milyonlarca oyunun korsan olarak edinildiği bilgisine ulaşılmıştı.
E3 2010 - Bölüm 1: Konsol devlerinin kozları


Nintendo'ya dair bir de söylentiden bahsedelim; Wii HD. Oynanış mekanizması olarak zaten başarılı olan konsol, bu kez görsel güçsüzlüğünü de yenmeyi deneyecek. Wii 2 olarak da bahsi geçiyor, ancak nasıl bir konsol olacağı belli değil veya gerçekten böyle bir proje var mı, bu da şimdilik sır.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×