1/2

Earth And Beyond

Mustafa Alpertunga Güleç
Mustafa Alpertunga Güleç 3.06.2010 - 12:31
İnsanoğlu uzay seyahatlerine ve uzayda yaşamaya her gün bir adım daha yaklaşırken, hayal ettiğimiz bu düşü Westwood, sanal da olsa, yaşatmaya hazırlanıyor.
Earth & Beyond

Earth & Beyond; adı üstünde dünyada ve ötesinde (uzayda) geçen, RPG tabanlı ve sadece internet üzerinde oynanabilen bir oyun. Yani binlerce insanın katılımıyla oluşturulan sanal bir evren, oyunun mekanını oluşturmakta. Aslında evren tam olarak sanal sayılmaz. Bilinen astronomik bilgiler büyük ölçüde kullanılmış. Gök cisimleri mümkün olduğunca yerli yerine konmuş. Özellikle dünyaya yakın bölgelerde buna daha fazla dikkat edilmiş. Tabiki mesafeler ve bazı gök cisimlerinin yerleri oyunun oynanabilirliği göz önünde tutularak değiştirilmiş. Sanal olan kısım ise, içinde yaşayan gerçek ve gerçek olmayan karakterler(NPC – None Player Character) ve bunların yaptıkları ile dinamik olarak değişen evren. 

Oyunun sürekli gelişen, dinamik ve oyuncuların etkisine açık bir hikaye çizgisi var. Peki bu dünyada biz ne olarak yer alacağız? Ya Terran olacağız, ya Progen olacağız ya da Jenquai olacağız. Bunlar oyunda bulunan ırklar. Aslında oyunlardaki ırk kavramı, gerçek anlamının biraz dışına çıkıyor. Burada ırktan kasıt, taraf ya da grup. Değilse hepsi insan ırkı. Peki bunlardan birini seçtik diyelim sonra ne yapacağız? Yapacağımız şey mesleğimizi seçmek. Bunun için de ticaret, savaş ya da keşif ile ilgili bir meslek seçebiliriz. Böylece önümüzde 3 ırk ve 3 meslek olmak üzere toplam 9 seçenek oluyor. Peki ırklar arasında bir fark yok mu? Tabi ki var. Görünüşleri saymazsak ırklar arasındaki fark şuradan geliyor: Terranlar, ticarette usta ve bu konuda diğerlerinden bir adım önde. Yani ticaret ile uğraşacaksanız insan ırkını seçmek sizi bu konuda avantajlı konuma alacaktır. Tabi evrende başka şeyler de var onun için bazı özellikleri dengelemek isteyebilirsiniz. Progenler, savaş konusunda uzmanlar ve Jenquailer de usta kâşifler. Terranlar Dünyayı, Progenler Mars’ı ve Jenquailer de Jüpiter’i kendi kolonileri olarak seçmiş bulunmaktalar.

Oyundaki önemli bir diğer öğe de uzay gemimiz. Bu geminin şekli seçtiğimiz ırka ve mesleğe göre değişiyor. Ayrıca zamanla buna değişik eklemeler de yapabiliyoruz ve yapılan değişiklikler geminin görünüşünü de değiştiriyor. Şu an kesin olmasa da gemiye kendi tasarladığımız amblemleri ekleme imkanı da oyun piyasaya çıktığında mümkün olabilir. Zaten oyunun mümkün olduğunca kısıtlamadan uzak olması için Westwood, karakterler ve gemiler üzerinde epey değişiklik yapılabilmesine izin verecek gibi görünüyor.

Biraz oyunun hikayesinden bahsedelim. Oyun 23. yüzyılın sonlarına doğru başlıyor. Fakat bizim devreye girmemizden yaklaşık 100 yıl kadar önce epey olaylar olmuş ve 100 yıldır da gruplar arasında bir soğuk savaş sürüp gidiyor. İnsan ırkı dünyada birlikte yaşarken, teknolojinin gelişmesi ve uzayda kolonileşme imkanının gelişmesi ile farklı eğilimleri olan insan grupları farklı yerlerde gruplaşmaya başlarlar. Bu gruplardan biri olan ve bilim adamı keşişlerden oluşan Jenquailer çok önemli bir keşif yaparlar. Bu keşif bir yıldız geçidi ve bu geçiti kullanmayı sağlayacak çok gelişmiş bir cihazdır. Ancak onların korktukları bu cihazın diğer insan grupları tarafından duyulması ve öneminin anlaşılamamasıdır. Bunun için bu keşfi gizli tutmaya kara verirler. Fakat gelin görün ki kader çoktan ağlarını örmüştür. Her tarafta casusu bulunan Terranlar durumu öğrenirler ve Jenquailer’in bu konuda üstünlük kurmasını engellemek isterler. Bunun için Progenlerle ittifak kurmak isterler veeeee olaylar gelişir ve insanoğlu kendini çok yıkıcı bir savaşın içinde bulur. Gelişmiş ve yıkıcı silahların da etkisiyle insanoğlu neredeyse yok olmak üzereyken barış sağlanır, insanlar birbirlerine birbirlerini ayıran bu yıldız geçitleriyle bağlanır ve bu savaş da tarihe Geçit Savaşı (Gate War) olarak geçer. Ancak barışın sağlanmasındaki en önemli etken insan neslinin neredeyse tükenmek üzere olmasıdır. Bu noktadan sonra hikaye artık oyuncuların katılmasıyla devam ediyor ve oyun bize neredeyse sınırsız olasılık vadediyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×