1/2

East India Company

Barış Terun
Barış Terun 3.06.2010 - 12:31
Yenilmez Armada düşmeli!
Platformlar PC
East India Company
  • Yapımcı - Yayıncı Nitro Games - Paradox
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 74
Artılar Dev oyun alanı, ticari ayrıntılar, tatminkar grafikler
Eksiler Yapay zeka, vasat deniz savaşları, çoklu oyuncu senaryo eksikliği
East India Company, İngiltere tarihinin en önemli figürlerinden biri olup tarihe geçmeyi fazlasıyla hak etmişti. 1600’li yıllarda kurulmuş dev ortaklık; dünyanın en büyük ticari merkezlerine, en önemli ticari malları taşıdı. Hindistan ve Çin şirketin en önemli müşterileri haline gelmişti bile. Elbette bu ülkeler zaman içerisinde, en büyük düşman ve tarihe “Morfin Savaşları” olarak geçen dönemin taraflarından olacaklardı. Şirket asıl gücünü valilerin ve bizzat Kraliçe Elizabeth I’in takdisinden kazanırdı.

Şirket, büyük çapta morfin ve türev ithalatı yapmaktan çekinmezdi. Elbette morfin, ticareti yapılan tek ticari mal değildi. Çay, ipek, pamuk ve daha nice kıymetli maddeler şirketin tezgâhından geçtiler.

En tepeye ve sona doğru…

Ne var ki, bu kadar büyük bir gücün dikkat çekmemesi beklenemezdi. Şirket büyüdükçe hakları çoğaldı. Hak ve güç büyüyünce onlarca yolsuzluk ve daha nice rezalet ortaya çıktı. Ticari gücü devletlerden bile üstte olan şirket, tepkileri ardı ardına toplamaya başladı. Her imparatorluğun yükseliş, duraklama ve çöküşü olurdu. East India Company’nin çöküşü ise, çoğu imparatorluğu kıskandıracak şekilde 200 yıla ulaşmıştı.

East India Company
"Modellendirmeler, ışık ve gölgelendirme efektleri birlikte uyum içindeler. Limanların ve gemilerin görünüşleri bir devrim yaratmasa da; son derece çarpıcılar."

Strateji sevenler son zamanlarda kendilerini oldukça şanslı hissediyor olmalılar. Açıkçası ben bir strateji sever olarak öyle hissediyorum. Ardı ardına son derece kaliteli yapımlarla karşılaştık. Empire Total War ile başlayan furya Grand Ages: Rome ve ANNO 1404 ile devam etti. Seriye son olarak East India Company katıldı. Tarih ve strateji severler, bu ürünler karşısında haklı olarak bayram yaptılar. Şu anda elimde zevkle oynayabileceğim birçok yapım var. Son aylara, tarih ve strateji temalı oyunların “Altın Çağı” desem abartmış olmam.

East India Company gücünü tarihinten alıyor. Uluslararası Deniz Ticareti’nin doğuşu ve bununla beraber birçok sorunun ortaya çıktığı yılları kendisine konu ediniyor. East India Company gücünü yalnızca sayılardan almadı. İnanılmaz derecede güçlü donanması birçok geminin son gördüğü şey olmuştu. Elbette oyunumuzda da, deniz savaşları önemli yer tutuyor. Ne yazık ki, yapımın belki de tek zayıf yönü ortaya çıkıyor: Yapay zeka ve deniz savaşları. Deniz savaşları olması gerektiği gibi yansıtılamamış. Statik ve yapay zekadan yoksunlar. Anlaşılmaz şekilde zor ya da inanılmaz kolay ilerliyorlar. Empire: Total War’ın yapay zekasını ve savaş yapısını bu oyundan beklememenizi tavsiye ediyorum. Aksi takdirde ciddi bir hayal kırıklığı yaşamanız mümkün.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×