1/3

Echo: Secrets of the Lost Cavern

Hüseyin Karaca 3.06.2010 - 12:31
Echo, Voyage, Nibiru, Myst V'in demosu derken birden macera oyunlarına boğulduk...
Platformlar PC
Echo: Secrets of the Lost Cavern
  • Yapımcı - Yayıncı Kheops Studios - Adventure Company
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 73
Artılar Kheops Studio yapımı olması, ilginç, kaliteli bulmacaları ve hikâyesi, ansiklopedisi
Eksiler Aynı tarzda bulmacaların tekrarlanması
Echo, Voyage, Nibiru, Myst V’in demosu derken birden macera oyunlarına boğulduk. Hangisini oynayacağımı, hangisini yazacağımı şaşırdım ama öncelik tabii ki Kheops Studio’nun oldu.

Sitemizde Kheops Studio ile farklı yazılar mevcut. Return to Mysterious Island, Voyage ön incelemesi ve tabii ki en önemlisi bizzat kendileri ile yaptığımız röportaj. Günümüzün en çok gelecek vaat eden ve en kaliteli macera oyunlarına imza atan bu firma Echo ile de iyi iş çıkarmış.

Bildiğiniz üzere Kheops Studio, Return to Mysterious Island ile büyük sükse yapmıştı. Gerek konu, gerek oynanabilirlik, gerek bulmacalar ve harika envanter sistemi ile Return to Mysterious Island(RtMI) kısa sürede bir klasik olmuştu. Türe birçok yenilik kattı RtMI. Aynı şeyleri Echo’dan da bekledik. Bakalım bulabildik mi?

Echo farklı firmaların beraber çalışması ile geliştirilmiş

Totem Studio, sanat yönetiminde ve oyun tasarımında görev almış. Mzone Studio, grafik üretiminde ve Kheops Studio’da entegrasyon ve koordinasyonda görev almış. Oyunun hikâyesi Fransa’nın güneyinde yaşanmakta, sonunda ise oldukça iyi bilinen Lascaux’un mağaralarına gidiyoruz.

“Arok, rüzgârlarla süpürülen yüksek bir platoda yaşayan bir kabilenin üyesidir. Orada hayat tabii ki zor ve monoton geçmektedir, özellikle de hikâyenin geçtiği zamanın kış mevsiminde. Yırtıcı hayvanlara çok sık rastlanmamaktadır. Bununla beraber insanlar yiyecek bulmak ve avlanmak için kamplarından uzağa gitmek zorunda kalmaktadırlar. İşte böyle bir av sırasında Arok birkaç yıl önce karşılaştığı bir seyyahı hatırlar. Arok macera ruhunu bu seyyahtan almıştır. Arok, seyyahtan ve seyyahın mağaralara yaptığı resimlerden(fresco) çok fazla etkilenmiştir. Bu yüzden Arok, tekrar seyyahın peşine düşer.

Bu mağara resimleri ve bu resimlere yüklenen anlamlar Arok’u zamanın en büyük ressamı olan Klem’in peşinde Dordogne’de ki mağara adamlarının barınaklarından ve Vezere’den başlayarak Lascaux’da ki mağaralara kadar sürecek olan bir takibe sürükler. Evet, oyunun başında Arok avlanırken karşısına çıkan aslandan bir mağaraya saklanarak kurtulur. Bu mağarada eski dostu seyyahın resimlerini görür. Bütün bunlar aslında bir tesadüf değildir. Eski dostunu mağaralardaki resimlerden faydalanarak aramaya karar veren Arok ile maceramız başlar.