eFootball oynanış videosu ve detayları açıklandı

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 26.08.2021 - 12:57
Konami'nin PES serisi yerine konumlandırdığı eFootball oynanış videosu devam etmekte olan Gamescom 2021 fuarından geldi.

Konami geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile PES serisinin yerine artık eFootball ismini kullanacaklarını ve serinin bu şekilde devam edeceğini açıklamıştı. Bu süreç öncesinde online altyapı testi için eFootball demo sürecini de gerçekleştiren firma oyunun yeni videosunu Gamescom 2021 oyun fuarında yayınladı. Aşağıdan firmanın yaptığı açıklamalara ve eFootball oynanış videosuna göz atabilirsiniz.

eFootball oynanış videosu nihayet yayınlandı

Konami, Gamescom 2021 kapsamında PES ve Winning Eleven yapımcılarının yepyeni futbol simülasyon platformu eFootball™ için saha içi çok sayıda oynanış özelliğinin ayrıntılı olarak açıklandığı yeni bir fragman yayınladı.

eFootball serisinin yapımcısı Seitaro Kimura konuyla ilgili düşüncelerini, "Bu yıl gerçekleştirdiğimiz birçok değişiklikle, oyuncuların ilk olarak futbol oyunumuzun sahada yaşatacağı hissi anlamasının önemli olduğuna inanıyoruz – son derece gerçekçi ve gerçek dünya futboluna duyduğumuz tutkunun bir yansıması. PES ve Winning Eleven oyunlarını geliştirirken biriktirdiğimiz onlarca yıllık deneyim, dünyanın dört bir yanındaki futbolsevere ulaşmak amacıyla eFootball'a aktarıldı. Bu eşsiz bir yolculuğun başlangıcı ve gelecek için büyük planlarımız var,” sözleriyle dile getirdi.

Topa dokunuşu kontrol etme

Oyuncular aynı gerçek futbolda olduğu gibi topa ilk dokunuştan depara kadar hem top sürme hızını hem de şutların sertliğini kontrol edebilecek. Ek olarak eFootball™, PlayStation®5'te futbolcu hareketlerinin farkını hissettirmek için kontrolcünün dokunsal geri bildirimini ve uyarlanabilir tetiklerini kullanacak.

eFootball oynanış videosu ve detayları açıklandı

Defans oyuncusunu kandırma

Oyunculara topu nasıl saklayacaklarını kontrol etme konusunda daha fazla özgürlük vererek neredeyse her oyunu karşılıklı bir akıl oyununa dönüştürdük*. Sezgisel komutlar aracılığıyla çok çeşitli top sürme ve vücut çalımı hareketleri kullanabileceksiniz. Bunlar bir araya geldiğinde, karşı karşıya kaldığınız pozisyonlar hem hücum hem de defans oyuncuları için heyecan verici bir deneyim sunacak.

Top çalma ve yeni fırsatlar yaratma

Oyuncular, rakiplerinin şutlarını vücutlarını öne atarak veya vuruşu okuyup pası keserek bloke edebiliyorlar. Doğal olarak, rakibin kalesine yakın bir pozisyonda top çalarak mükemmel bir gol fırsatına sahip olabileceksiniz.

Fiziksel Mücadele

eFootball™, gerçek hayattaki futbolda çok önemli olan "fiziksel savunmayı", defans sırasında bir hücum komutuyla aktive ettiriyor. Buna ek olarak, hücum takımı da topu oyunda tutmak için vücutlarını kullanabiliyor, bu da hem hücum hem de defans oyununu daha dinamik hale getiriyor.

eFootball oynanış videosu ve detayları açıklandı

Keskin Vuruş (Sharp Kick)

Yepyeni animasyonlarla gelen "keskin vuruş" seçeneği, oyunu daha da teknik ve heyecanlı hale getirecek. Oyuncular, keskin ortalar, hızlı aşırtma paslar ve havadan şutlar gibi özel vuruşlar yapabilecekler. Bu yeni hareketlerin gerçekleştirilmesi daha fazla zaman aldığından, oyuncuların maç sırasında doğru anları seçmeleri büyük önem taşıyor. 

Bire Bir Karşılaşmalar

eFootball geliştirme ekibi, yeni bir "1vs1" kazanma/kaybetme kural seti oluşturmak için gerçek hayattaki futbol taktiklerini analiz etti. Motion Matching (Hareket Eşleştirme) teknolojisi ile oyun, her oyuncunun hareketini etkilemek için topu, hareket hızını, vücut yönünü, fiziksel kabiliyeti ve daha fazlasını gerçek zamanlı olarak değerlendiriyor. Bu kazan/kaybet kuralları, yeniden elden geçirilmiş faul kararları da dahil olmak üzere oyunu daha inandırıcı kılmak için futbolcu hareketiyle birlikte çalışıyor.

Gelişmiş takım oyunu ve yeni kontroller

Takım oyunu futbolun olmazsa olmazı; bu nedenle topsuz oyuncuları kontrol eden yapay zekâ yenilendi. Oyuncular bunu yeni hücum ve defans kontrolleriyle birleştirerek istedikleri gibi oynama özgürlüğüne sahip olacaklar.

eFootball oynanış videosu ve detayları açıklandı

Yeni bir kamera: Kapışma (Duel)

Yeni "Duel" kamerası, oyuncu 1vs1 durumundayken kamerayı yakınlaştırır ve oyuncunun birebir karşılaşma sahnesinin keyfini daha yakın bir mesafeden çıkarmasını sağlar. Oyuncu serbest durumdayken, görüş alanı genişler ve oyuncunun doğru anda uzun bir pas göndermesine izin verir.

Genel iyileştirmeler

Yeni Motion Matching (Hareket Eşleştirme) animasyon sistemi, çok daha doğal ve akıcı oyuncu hareketleri yaratıyor. Ayrıca, bir araştırma merkeziyle yapılan iş birliği sayesinde top hareketinde de yeni geliştirmeler sağlandı. Son olarak, Sorunsuz Yeniden Başlatma (Seamless Restart) sistemi sayesinde maç sırasında aksiyon asla durmayacak.

Oyun modları, lisanslar, mobil cihazlar, çıkış tarihi ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi Eylül ayında duyurulacak, bu yüzden lütfen bizi izlemeye devam edin.

eFootball oynanış videosu ve detayları açıklandı

eFootball, bu sonbaharda dünya çapında ilk kez PlayStation®5, PlayStation®4, Xbox Series X|S, Xbox One, Windows® 10 ve PC Steam®'de oynaması ücretsiz bir platform olarak piyasaya sürülecek ve akabinde iOS ve Android sürümleri eklenecek.

Yorumlar 17
MK Okuru
MK Okuru 8.06.2023 20:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 29.08.2021 20:24
şu yeni kamera özelliğini okuyunca, ataride oynadığım bir futbol oyunu aklıma geldi...hatırlayanlar olacaktır; rakiple karşı karşıya gelince bir tuşa basıyor ve doğru hareket yaparsak çalım atıp oyuna devam ediyorduk... eğer hareketi yanlış yaparsak bizim futbolcu yere düşüp topu kaybediyordu...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.08.2021 10:35
Beş para etmez yazık oldu beleş olduğu için oynayacaz ama para vermez yani
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.08.2021 02:38
Muazzam gözüküyor. Bu sene yine pes'e uzun saatler gömeceğiz belli oldu. Böyle kaliteli bir futbol oyununu ucretsiz yaptigi icin tesekkurler konami. Pes>Fifa
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.08.2021 20:42
Abi bu nedir ya. ?
MK Okuru
MK Okuru 26.08.2021 23:16
Seb yap da biz oynayalım
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.08.2021 19:13
Ne fifa ne pes 2 3 senedir hic merak uyandirmiyor 2 3 senedir aynı oyunu ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar gelde bunu artık fan olmaktan çok yobazlasmis ergenlere anlat
Kalan Karakter : 300 Gönder
eFootball oynanış videosu ve detayları açıklandı

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×