1/3

Ekran kartı sürücülerinizi mi güncelleyeceksiniz?

Ekran kartı sürücülerinizi mi güncelleyeceksiniz?

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Oyun çalışmadı ne yapacağım? - Sürücüyü güncelle...
Kullancığımız PC’ler büyük bir çoğunluğumuz için nasılda vazgeçilmezdir değil mi? Çok iyi sisteme de sahip olsalar, kötü sisteme de sahip olsalar, onlar bir çok kez yaşamla olan “online” bağlantılarımızı yönetirler. Hatta bilgisayarlar kimileri için ek bir beyin gibidir. Her işlemini onun yardımıyla yaptığımız. Bazılarımız ise oyunlarla yatıp oyunlarla kalkar. İşte o zaman hepten vazgeçilmez olur PC’ler. Çünkü bize öylesine eğlenceli bir dünyanın kapıları açılmıştır ki, o dünyadan kopmak zulüm gibidir oyuncu için. Gerçek hayatta yaşanan stresler hep orada unutulur, hep orada yaşanır iç dünyamızdaki gizli çatışmalar! Su yüzüne orada çıkar hayallerimiz... Bir bakmışız ki sanal dünyada kendimizi var etmişiz. Artık kolaysa bırakın oyun oynamayı!

Bu noktaya ulaştıktan sonra özel yaşantımızdan ufak tefek kesintilere başlarız. Önce uyku saatlerimiz değişir, sonrada yemek saatleri... Yavaş yavaş randevulara gecikmeye başlarız. Hatta kimine hiç gitmeyiz. Bunun neticesinde sosyal hayatımızda ciddi yaralanmalar olur. Arkadaşlarımıza yeteri kadar zaman ayıramadığımız için suçluluk hissederiz. Eğer kendimizi daha da kaptırırsak, anti-sosyal biri olur çıkarız!

Eğer sizde yukarıda bahsettiklerimi yaşıyorsanız, “bilgisayarkolik” olmuşsunuz demektir. Hal böyle olunca PC’nizin ne kadar vazgeçilmez olduğu gayet aşikardır. Onunla en son çıkan oyunları oynamanın keyfi, kıyas kabul etmeyecek derecede büyüktür. Ancak günlerden bir gün “X” diye bir oyun çıkagelir de, PC’niz çalıştırmazsa ne olur? Bu imkan noksanlığında soğuk kanlılığınızı koruyabilir misiniz? Cevap büyük ihtimalle “hayır” olur değil mi? Panik halinde hemen çözüm yolları araştırılır. Bir şeyler bulunur denenir ve en nihayetinde çözümün ekran kartı sürücüsünde olduğu saptanır. İlgili firmanın İnternet adresinden indirdiğiniz son sürücü ile tüm sorunlarınız çözülür mü peki? İşin o kısmı hiç belli olmaz işte!

Ekran kartı almakla başlayalım

Canınıza tak etti artık! Yeni çıkan hiç bir oyunu oynayamıyorsunuz. İşlemciniz ve RAM’lerinizin gayet iyi olmasına karşın, ekran kartınızın zayıf oluşu, diğer parçalarınızın tam kapasiteyle çalışmasının önüne taş koyuyor. Eh o zaman vakit gelmiş! Malum ufak bir servet karşılığı yeni ekran kartı almaya gidiyoruz. Paramızın yettiğince en iyisini seçip, eve geliyoruz. Makineyi söküp yeni kartı slot’una yerleştirdikten sonra geriye ekran kartını bilgisayara tanıtma kalıyor. Bunun içinde kart ile beraber gelen CD’yi takıp, ilk sürücümüzü yüklüyoruz. Eğer son derece yeni nesil bir kart aldıysak, CD’nin içinde gelen sürücü, hiç şüphesiz o kart için en iyisidir. Bu mutlaka aklınızda bulunsun.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×