1/2

El Matador

Berk Otarcı
Berk Otarcı 3.06.2010 - 12:31
El matador mu ? Normal matador mu?
Platformlar PC
El Matador
  • Yapımcı - Yayıncı Cenega - Plastic Reality Technologies
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 75
Artılar Zamanı yavaşlatma, silahların etrafa verdiği fiziksel hasar, sesler, yapay zekanın gelişmiş olması
Eksiler Quick Load çalışmıyor menüye dönüyor, grafik hataları, uzun süren yüklemeler ve bi süre sonra bayan müzik
Bir yıl önce çıkması gereken El Matador’umuza yeni kavuşmanın heyecanı ile alıp, oynamaya başlıyoruz... Oyuna dışardan bakarsak: Cenega oyunun yapımını, yayımını ise Plastic Reality Technologies üstleniyor. Bir yıl ertelenmesini, umarım oyunu daha da geliştirmişlerdir ümidiyle oyuna girişimizi yapıyoruz.

Öncelikle El Matador’un konusundan bahsedelim ki ne oynayacağımız hakkında biraz bilgimiz olsun. “DEA” adında ve sadece Güney Afrika’da bulunan uyuşturucu tacirlerini yakalamak için kurulmuş bir teşkilat var. Burada daha önceki görevlerimizde başarılı olduğumuz için, daha büyük bir göreve çağrılıyoruz.

Sol, sol, sol, sağ, sol

El Matador’un başında, yapım hakkında daha iyi bilgi almak için, Tutorial’ı oynamanızı öneririm. Burada çoğu üçüncü şahış görünümlü oyunlarında olduğu gibi; eğilip, kalkıyoruz, koşuyoruz ve ateş ediyoruz. Bence en önemli kısım Tutorial’in sonu. Burada yapımın ilerleyen kısımlarında nasıl davranacağımızı kısaca özetliyor: gizilik ve keskin nişancılık. Bu bölümü bitirince mafya ile teşkilat arasında olan savaş bizi bekliyor.

Move move move

Tutorial’ı geçtikten sonra, nasıl olsa bu tarzlara alışkınım diyerekten önce sırayı bozup sonra yavaş yavaş ilerlenir diyerek düşmanlar arasına daldım. Dalmaz olsaydım sağımda komutan ölmüş yatıyor diğerleri ise yardım çağırıp saldırmaya devam ediyor. İlk başta birkaç kurşun sıktım (yada ben öyle zannediyordum) bi baktım adamlar ölüyor, ama benim kurşunda bitiyor. Derken sağolsun bi arkadaş beni indirmeyi çözüm olarak bulunca haydin tekrar baştan oyna. Neymiş efendim “Kahramanlık yokmuş”. Bu ilkeye uyunca hakkaten oyun daha zorlaşıp daha da keyif veriyor. Genel olarak bakarsak, ilk başta herşey güzel gözüküyor ama gerçekten öyle mi?

El Matador, bazı yönleriyle oyun severlerin gönlünü fetheden Max Payne’e benziyor dersem yalan olmaz. Öncelikle Tutorial ve Prolog’u geçtikten sonra asıl oyun başlıyor. Hepsi “Chapter” olarak bölümlere ayrılmış. Bir diğer benzer özellik ise; artık çoğu yapımda kullanılan zaman yavaşlatması. Gerçekten çok kalabalık olan düşmanlarımızın arasına bu olay sayesinde rahat rahat girebiliyoruz. Bu özellikle ilgili tek bir sorun var o da yavaşlatma süresinin kısa olması.

Eğer bol aksiyon ve macerayı seviyorsanız, El Matador’u severek oynayacaksınız diyebilirim. Karşınızdaki yapay zekası yüksek olan düşmanı vurmanıza göre ölmesi beni çok etkiledi. Kolundan vuruyorsanız biraz etkileniyor, ama savaşmaya devam ediyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×