El Matador

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Tehlikeli madde tüccarlarını kovalayıp, yakalamak için hazırlanmış sağlam bir kurgu; El Matador!
Aksiyon seviyesi yüksek bir yaz mevsimi, biz oyuncuları bekliyor. Birbiri ardına kaliteli yapımların çıkacağı yılın 3. çeyreğinde, bilinen oyunlar dışında sürpriz yaparak aralardan sıyrılacak işlerde var. Bunlardan biri de El Matador!

Güney Amerika’da çevrilen filmler, bilindiği üzere gerek renkleri gerek atmosferi sayesinde kendilerini kolaylıkla belli ederler. Yani G.Amerika’ya hiç gitmemiş bile olsanız, orada çekilmiş bir filmi izlediğinizde, renklerdeki canlılık ve parlaklık kısa sürede dikkatinizi çekecektir. İşte El Matador’da üzerinizde böyle bir tat bırakacaktır. Çünkü oyunun çoğunluğu Güney Amerika’da geçecek ve bunlar gerçek yerleşim yerleri olacak. Ekran görüntüleri ve videolara bakıldığında, Güney Amerika atmosferinin oldukça başarılı yansıtıldığını görüyoruz. Ayrıca görevler icabı Orta Amerika'da da bulunmamız gerekebilecek. El Matador'da 15 adet, oldukça detaylı hazırlanmış ve gerçeğine uygun mekan bulunacak. Yani yapımcılar El Matador’un makyaj kısmına oldukça özen gösterip, araştırmalar yapmışlar. Böylelikle ortaya başarılı grafikler ve gerçekçi atmosfer çıkıyor!

İlginç teklif

Görüntüler dışında oyunun bir başka artısı olan, konusu da oldukça ilgi çekici. Kardeşimiz sayesinde “DEA” denilen bir kuruluşla bağlantılarımız oluyor. Çünkü kardeşimiz DEA örgütünün bir elemanı. Hayat hem siz hemde kardeşiniz için belli bir doğrultuda ilerlerken, NarcoMafia adı verilen bir örgüt, kardeşimizi öldürüyor! Bu durumun üzüntüsü içerisinde, kardeşimizin cenazesinde ilginç bir teklif alıyoruz. DEA’nın elamanları, yanımıza gelip, bizden kardeşimizin yarım kalan işini bitirmemizi istiyor. Bunu kabul etmemiz halinde ise hem NarcoMafia hemde NarcoMafia için çalışan, Sicarios isimli bir başka grubun hedefi haline geliyoruz. Böylelikle bir yandan görevlerimizi tamamlarken, diğer yandan kardeşimizin katilleri ile karşı karşıya geliyoruz. Bu sürükleyici hikaye sayesinde, oyun bizi atmosferin içerisine sokmakta zorlanmıyor...

3. şahıs görünümlü aksiyon türünde olan El Matador, oynanış olarak, gizliliğin ön planda tutulduğu, taktiksel bir aksiyon oyunu. Çünkü karşımızda dev bir mafia var ve biz tek kişiyiz. Açıkçası oyun dünyasında çok alışıla geldik bir durum bu. Tek başına dünyayı bile kurtarabildiğimiz, sanal dünyada, El matador biraz daha gerçekçi bir oynanış sunacak. Çoğunlukla gizlenerek hareket etmek zorunda kalacağımız oyunda, her hamlemizi önceden planlayarak hareket etmeliyiz. Aksi halde çevremizde bulunan tehlikeli katiller ve organize suç örgütlerinin üyelerine yakalanmamız, içten bile değil.

Akıllı patronlar

Oyunun fizik motorunun da kaliteli olacağı belirtiliyor. Özellikle karakter fizikleri *Rag Doll efekti ile oldukça gerçekçi hazırlanmış. Bir çok oyunda kullanılan bu efekt, bazen oldukça heba edilebiliyor ama umuyoruz ki El Matador’da başarılı bir şekilde kullanılır. Ayrıca oyunun yapay zekasınında çok iyi olması için uğraşılıyor. Çünkü çetelerin liderleri, diğer oyunlarda karşılaştıklarımızdan çok farklı konumdalar. Öyleki yıllarca karşımıza “Boss” diye, normal düşmanlardan biraz daha güçlü ve konumu bakımından bize göre daha avantajlı, son adamlar çıkarttılar. Fakat herşey El Matador’a kadarmış. Çünkü oyundaki liderler, çetelerini koordine edebilecek yapay zekaya sahipler. Böylelikle karşımızda gerçekten bizi nasıl yok edeceğini düşünen ve emrinde bulunan elemanlara talimatlar verebilecek, bir yapay zeka olduğunu görüyoruz. Oyun boyunca karşılaşacağımız düşmanlarda birbirinden tehlikeli. Bazen madde tüccarları ile bazen onların patronları ile çatışırken, düşman sivil ve komutanlarla da karşılaşabileceğiz. Ayrıca oyunda bol bol timsah’ta görmemiz muhtemel. Bakalım Güney Amerika’da aksiyon oyunu oynamak nasıl olacak. Bu yılın 3. çeyreğinde çıkması planlanan El Matador için geri sayım başladı. Bize düşen beklemek. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın...

Ragdoll* : İçi doldurulmuş bez bebek efekti.
Yorumlar 20
MK Okuru
MK Okuru 26.07.2021 07:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
El Matador

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×