1/3

El Shaddai: Ascension of the Metatron

El Shaddai: Ascension of the Metatron

Fuat Alpay - spider-carnage
Fuat Alpay - spider-carnage 14.05.2013 - 10:57
Eski Ahit'ten Konsollarımıza...
Yapımcı: Ignition Entertainment
Yayıncı: Ignition Entertainment
Türü: Aksiyon
Çoklu Oyuncu: Yok
Platform:  PS3, XBox 360

Artılar: Gerçek literatürlere dayanan oldukça derin hikaye, benzerine az rastlanır cinsten atmosfer, oynanışı renklendiren iki boyutlu bölümler, tarz sahibi görsellik, oyunun genel anlamda "farklı" olması

Eksiler: Oldukça sığ ve zevksiz dövüş mekanikleri, konuyu anlamayanlar için sıradan bir aksiyon oyunu olması

Grafik: 90
Ses: 85
Oynanış: 80
GENEL PUAN:  85

Bir oyuncuyu dünyanın en mutlu insanı yapan bazı ender anlar vardır. Mesela, insana kan kusturan zorlu bir boss dövüşünün ve onu takip eden bir kapanış videosunun ardından ekranda akmaya başlayan jenerik yazıları bu anlardan biridir. Oyuncu gururla koltuğuna yaslanır ve adeta başarısının bir sembolü olan yazıları izlemeye başlar. Heyecan dolu bir multiplayer maçının ardından adını liderlik tablosunda birinci sırada görmek veya bir PS3 oyununda platinum trophy açan nadir insanlardan biri olmak da bu konuda güzel birer örnektir.

Fakat bahsi geçen ender anlardan biri bence diğerlerine göre çok daha büyük önem taşır. Çıkışını sabırsızlıkla beklediği, izlediği her videosunun ve okuduğu her incelemesinin ardından ağzının suyunu akıtan fakat öncelikli olarak Japonya'da çıkış yapan tüm oyunlarda olduğu gibi ülkemize az sayıda gelen ve gelen sayının da hemen tükendiği bir oyunu yıllarca bıkmadan, üşenmeden aramak ve sonunda hiç ihtimal vermeyeceği bir satış mağazasının oyun bölümünün arka raflarında(üstelik de indirimli fiyatıyla) bulmak oyuncuyu adeta galaksinin en mutlu varlığı yapar.

Elindeki oyunu ağır çekimde havaya kaldırır ve "Victory" diye haykırır. Ardından bir an önce oyuna başlayabilmek için koşarak oradan uzaklaşır.(tabii ki oyunu satın aldıktan sonra)
İşte benim için, 2011'in farklı tarihlerinde sırasıyla Japonya, Amerika, Avrupa ve Avustralya'da çıkış yapan Ignition Entertainment yapımı El Shaddai: Ascension of the Metatron böyle bir oyundur. Şimdi dilerseniz, oyunlarda sağlam hikaye arayanların rüyalarını süsleyen bu "farklı" oyunu incelemeye başlayabiliriz.


Sinirli Tanrı, Asi Melekler ve Fedakar Katip

Oyunumuz, konusunu Musevi inancının kutsal kitabı olan Eski Ahit'te bahsedilen, İngilizce adı "Book of Enoch" olan eski bir kutsal kitaptan alıyor. M.Ö. 3. ve 2. yüzyıllar arasında yazıldığı sanılan, 1773 yılında Etiyopya'da bir manastırda bulunan bu kitap zamanında Tevrat gibi kutsal metinlerde anlaşılmayan ve kısa bir şekilde aktarılan birçok kavramı ayrıntılı bir şekilde anlatması yüzünden Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından ortadan kaldırılmak istenmiştir.

"Book of Enoch" da oldukça detaylı bir şekilde ele alınan konuyu ise şöyle özetlemek mümkün: Zamanında Tanrı yeryüzüne Azazel, Ezekiel, Sariel, Armaros, Arakiel, Baraqel ve Semyaza adında yedi meleği insanları izleyip, kontrol etmeleri için gönderir. Fakat zamanla insanların yaşam tarzlarına, sınır tanımayan özgürlük ve tutkularına özenen bu yedi melek, Semyaza liderliğinde Tanrı'ya ihanet eder ve cennetin sırlarını insanlarla paylaşır. Kendilerine yedi katlı bir kule kurarlar ve her bir katında ayrı birer dünya yaratırlar. Onlara göre yarattıkları bu dünyaların her biri Tanrı'nın yarattığı dünyadan daha iyidir.

İnsanlara kılıç, kalkan ve zırh yapmayı yani savaşı, ayna, süs eşyaları ve makyaj yapmayı yani kozmetiği, yıldızları, yıldızların hareketlerini ve Ay'ın hareketlerini yani astrolojiyi ve bunların dışında birçok bilim ve sanatı öğretirler. İnsanlarla beraber olurlar ve bu ilişkinin sonucu olarak anormal, melez yavrular olan Nephilimler ortaya çıkar. Tüm bunların üzerine öfkelenen Tanrı ve cennetin en yüksek basamağı olan "Yaşlılar Konseyi" dünyaya korkunç bir tufan gönderip(ki bu da birçoğumuzun bildiği üzere Nuh Tufanı oluyor) temizlemeye karar verirler.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×